برنامه «فاطمی‌امین» برای وزارت صمت انشائی است نه اجرایی

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه فاطمی امین انشائی است نه اجرایی، گفت: در برنامه او هیچ سازوکار اجرایی وجود ندارد و همچنین ناامید کننده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی نوبت صبح روز سه شنبه (۲ شهریور) و در جریان بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، اردشیر مطهری نماینده گرمسار در مخالفت با فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه مرد میدان می خواهد. امروز فردی به مجلس معرفی شده که برای تأمین کالاهای اساسی و تنظیم بازار هیچ برنامه عملیاتی ندارد. با انتخاب فاطمی امین مطالبه اصلی مردم که تأمین کالاهای اساسی و کنترل قیمت هاست، بر زمین خواهد ماند و موجب ناامیدی مردم از دولت مردمی می شود.

وی تصریح کرد: امروز قیمت سیمان از ۳۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. در شرایط بحران مردم برای تأمین کالاهای اساسی و دارو باید در صف باشند. فاطمی امین برای برگردان قیمت سیمان و میلگرد به قبل از بحران خاموشی ها چه برنامه ای دارد؟

نماینده مرم گرمسار در مجلس،  فاطمی امین را فاقد روحیه اجرایی خواند و تأکید کرد: اقدامات فاطمی امین در آینده موجب تشویش اذهان مردم خواهد شد که نمایندگان مجلس باید پاسخگو باشند.

مطهری برنامه های فاطمی امین را انشایی و نه اجرایی خواند و تصریح کرد: برنامه کوتاه مدت فاطمی امین ناامید کننده است.  چطور می‌توانید با ارز ۴۲۰۰ تومانی روی این میراث منحوس دولت گذشته کار کنید؟ چرا برنامه خود را در خصوص ارز جهانگیری اعلام نکردید؟ می‌دانید به چه کالاهایی ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد؟

وی با بیان اینکه ۸ میلیارد دلاری که دولت مجوز واردات کالاهای با ارز دولتی داشت در حال پایان است، اظهار داشت: وزیری که برای ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه ای نداشته باشد، نمی تواند کاری انجام دهد. زیرا مهمترین مشکل صنایع امروز نرخ ارز است.

نماینده مرم گرمسار در مجلس افزود: برای هدایت نقدینگی، کرونا، تحریم و دلار جهانگیری هیچ برنامه ای از سوی وزیر پیشنهادی صمت ارائه نشده است. به جای آن در برنامه هایش از ایجاد ده ها سامانه صحبت کرده است اینجا سامانه راهکار نیست بلکه مشکل بر مشکلات می افزاید.

مطهری ادامه داد: اعلام کرده اید ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای پروژه های نیمه تمام انجام خواهید داد که سه میلیون شغل ایجاد می کند، این حجم سرمایه گذاری بیشتر از نقدینگی در گردش است، چگونه می خواهید تأمین کنید؟

وی با اشاره به اینکه پروژه های نیمه تمام مربوط به سالهای قبل از سال ۹۰ هستند و صرفه اقتصادی ندارند، تاکید کرد: راه اندازی این پروژه‌ها نه تنها ارزش افزوده ندارد، بلکه موجب افزایش زیان انباشته خواهد شد. سرمایه گذاری با این حجم بالا بر روی پروژه هایی که فقط به دلیل پیشرفت فیزیکی در اولویت است، دور از عقلانیت است. وعده اشتغال شما قابل تحقق نیست.

نماینده مردم گرمسار در مجلس بیان کرد: وزیر صمت در برنامه هایش در مورد مالیات و ارز صحبت کرده است. این در حالی است که این موضوعات مربوط به وزارت اقتصاد است. وزارت صمت، معاونت برنامه ریزی نیست و میدان عمل است و روحیه اجرایی می خواهد.

مطهری اظهار داشت: وزیر پیشنهادی در برنامه های خود اعلام کرد می خواهد مجوزهای کسب و کار را ساماندهی کند. جهت اطلاع، این کار وظیفه وزیر اقتصاد است.

وی افزود: فاطمی امین اعلام کرده که ظرف دو سال کشور را از درآمد نفتی بی نیاز می کند. عبور از خام فروشی مطالبه رهبری انقلاب است. بخش معدن همپای نفت قابلیت ارز آوری دارد اما در برنامه های شما جایگاهی ندارد.

نماینده مرم گرمسار در مجلس با اشاره به نطق وزیر پیشنهادی اقتصاد مبنی بر حذف قیمت گذاری دستوری، تصریح کرد: در برنامه های فاطمی امین شائبه قیمت گذاری دستوری وجود دارد. این امر مانع هماهنگی تیم اقتصادی دولت برای حل مشکلات است.

مطهری خطاب به فاطمی امین، گفت: گفته اید می خواهید تولید خودرو را به سه میلیون برسانید و یک میلیون آن را صادر کنید، این در حالی است که آلمان هشتصد هزار خودرو را سالانه صادر می کند. شما چطور می‌خواهید صادرات هزار خودرو را به یک میلیون برسانید؟ وعده های شما شبیه وعده های دولت روحانی است نه دولت انقلابی.

وی گفت: وزیر پیشنهادی صمت هیچ راهکار عملیاتی برای افزایش کیفیت خودرو و کاهش قیمت آن ندارد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس خطاب به فاطمی امین، تصریح کرد: برنامه های شما مقاله های دانشگاهی است و به دور از واقعیت است. برنامه های شعاری مشکلات سفره مردم و فعالان بازار را حل نمی کند. وزارت صمت به وزیری میدانی، شجاع و عملیاتی و اجرایی نیاز داردکه بتواند تصمیمات سخت بگیرد و در راستای جهش تولید اقدام کند.

وی گفت: وزارت صمت مرد میدان می خواهد و فاطمی امین مرد ستاد و سامانه است.

کد خبر 5287181

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =