رقابت ۸۷۰اثر در دومین‌جشنواره نخ‌ونگاره/رونمایی از لباس ایرانیان

دبیر دومین جشنواره نخ و نگاره در نشست‌خبری این‌رویداد از رقابت ۸۷۰ اثر هنری در جشنواره مذکور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی اکو، نشست خبری دومین جشنواره نخ و نگاره (هیما) با حضور مسئولان این‌رویداد و جمعی از خبرنگاران در موسسه اکو برگزار شد.

عبدالمجید شریف زاده رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در این نشست گفت: پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث به دنبال وظایفی که برای حفظ، احیا و ترویج هنرهای سنتی دارد، یکی از رشته‌های بسیار مهم فعالیتش را در سال گذشته با برگزاری نماشگاه نخ و نگاره آغاز کرد. نقطه قوت این نمایشگاه حضور بخش خصوصی بود. بخش خصوصی باید در همه حوزه‌ها حضور داشته باشد و فعالیت‌های مختلف را برای ارتقاء هنرهای سنتی ایران در معرفی و آموزش و مباحث بازاریابی پیگیری و اجرا کند که قطعا این فعالیت از حوزه بخش‌های دولتی بر نمی‌آید.

وی افزود: ما نمایشگاه نخست را با حمایت‌های فرهنگسرای نیاوران و بخش خصوصی در حوزه هنرهای سنتی برگزار کردیم. در سال گذشته هنرمندانی که شرکت کردند ۴۶ هنرمند با ۱۷۰ اثر بودند که به دنبال برگزاری موفق این نمایشگاه، مجموعه هیما شرایط را برای ادامه این مسیر فراهم ساخت. دوخت‌های سنتی ما با بیش از ۱۵۰ نمونه در دنیا شهرت جهانی دارد و در منطقه نقاط اشتراک بالا میان دیگر کشورها فراهم ساخته و حضور سرور بختی و علاقه مندی ایشان این امکان را ایجاد کرد که در کشورهای عضو اکو که فرهنگ مشترک را از دوران کهن با هم دارند شاهد چنین فعالیت‌هایی باشیم.

رئیس پژوهشکده هنرهای سنتی در ادامه گفت: یکی از مهمترین نکاتی که باید در حوزه هنرهای سنتی شکل بگیرد بخش بازاریابی است که هنرمندان خودشان نمی‌توانند در این زمینه‌ها فعالیت کنند و باید بخش خصوصی وارد شود. این فضا و این شرایط نیاز به معرفی بیشتر و حمایت از هنرمندان دارد و امیدوارم این نمایشگاه در کشورهای عضو اکو برگزار و تعامل بیشتر میان هنرمندان و معرفی حوزه‌های فرهنگی مشترک صورت بگیرد.

* حضور ۳۰ اثر از کشورهای عضو اکو

مریم‌السادات نیکجوی دبیر دومین جشنواره نخ و نگاره با اشاره به آثار رسیده به این دوره از جشنواره گفت: در این‌دوره شاهد حضور ۳۲۸ شرکت کننده بودیم که ۲۱۹ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و ۱۰۹ هنرمند در زمینه طراحی لباس نسبت به ارسال آثار اقدام کرده بودند. در دومین جشنواره و در بخش طراحی لباس، مجموعه هیما از حضور هنرمندان کشورهای عضو اکو بهره مند شده است و این هنرمندان از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان با ما همراه شدند که در حال حاضر ۳۰ اثر فاخر از هنرمندان عضو اکو در نمایشگاه در معرض دید خواهد بود.

وی افزود: در مجموع هنرمندان ۸۷۰ اثر را به‌صورت تصویر در مرحله اول به سایت جشنواره ارسال کردند و در داوری بخش اول که به‌صورت مجازی برگزار شد، ۱۸۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی با تعداد ۳۹۷ اثر و ۸۰ هنرمند در طراحی لباس با تعداد ۱۰۴ اثر مورد قبول هیئت داوران واقع شدند و رای مثبت داوران را دریافت کردند. به بیان دیگر در مجموع ۲۶۱ هنرمند و ۵۰۱ اثر وارد مرحله دوم شدند. در داوری بخش دوم ۱۵۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و ۶۹ هنرمند در بخش طراحی لباس پذیرفته شدند و تعداد ۳۵۷ اثر در دوخت‌های سنتی و ۹۳ اثر در بخش طراحی لباس به نمایشگاه راه یافتند.

مدیرعامل هیما در ادامه با بیان اینکه دومین نمایشگاه نخ و نگاره هیما با مشارکت فرهنگ سرای نیاوران و موسسه فرهنگی اکو در ۱۹ تا ۳۰ شهریور در گالری یک این فرهنگسرا برگزار می‌شود، گفت: این نمایشگاه رویدادی است با رویکردی متفاوت نسبت به سال گذشته و نگاهی بین‌المللی با تاکید بر دوخت‌های سنتی معاصر و پیوند آن با طراحی لباس. این جشنواره در چندین بخش برگزار می‌شود. ما تلاش کردیم تا علاوه بر شناسایی و تعامل بین هنرمندان کشورهای عضو اکو بر دو اصل حفظ اصالت و حفظ محیط زیست تاکید بسیار داریم.

نیکجوی در پایان گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه نیز حفظ و احیای هنرهای سنتی، تعامل میان هنرمندان عضو کشورهای اکو و ایجاد زنجیره لباس اقوام، برگزاری نمایشگاه نخ و نگاره در کشورهای عضو و نمایش هنر و آشنایی بیشتر فرهنگ کشورها به هنرمندان کشورهای مجاور است. در این نمایشگاه علاوه بر ارائه آثار منتخبان، آثار نفیس و بی بدیل سوزن دوزی از چند مجموعه دار و آثار اساتید نیز به نمایش گذاشته می‌شود و طراحی ویژه لباس الهام گرفته از ایرانیان باستان برای اولین بار رونمایی خواهد شد.

سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در این‌نشست گفت: یکی از اهداف اصلی مجموعه فرهنگی اکو، حفظ میراث فرهنگی کشورهای عضو و انتقال آن به نسل آینده است. در نخستین نمایشگاه نخ و نگاره که سال گذشته در تهران برگزار شد، علاقه مندان به هنر، آثار ارزشمندی از هنرمندان ایرانی را شاهد بودند و این نمایشگاه تاثیرات بسیار داشت. برای دومین نمایشگاه نخ و نگاره هیما تصمیم گرفته شد این نمایشگاه فراتر از ایران برگزار و از هنرمندان کشورهای عضو اکو دعوت شود تا آثار خود را برای نمایشگاه ارسال کنند.

وی افزود: البته به علت شیوع ویروس کرونا، متاسفانه هنرمندان برخی از کشورهای عضو موفق نشدند آثار خود را به نمایشگاه ارسال کنند. با این حال علاقه مندان به هنر، نمایشگاه پرمحتوایی را شاهد خواهند بود و از بسیاری از کشورها آثار قابل توجهی به دست ما رسید و امسال جشنواره بسیار پربارتر از سال گذشته خواهد بود. یکی از اهداف مهم موسسه فرهنگی اکو، حفظ میراث فرهنگی و مشترک کشورهای عضو اکو و انتقال آن به نسل‌های آینده است و برای رسیدن به این هدف، فعالیت‌های مختلفی پیگیری خواهد شد و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی نیز بر همین اساس انجام شده است.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در ادامه گفت: تلاش ما این است که گام استواری برای حفظ هنرهای سنتی و توجه دادن جوانان به هنرهای اصیل منطقه برداریم و هنرمندانی که خیلی زحمت می‌کشند و به پشتیبانی ما احتیاج دارند انگیزه‌شان را زیادتر کنیم تا آن‌ها هنر خود را صیقل بدهند. علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های این چنینی، فعالیت‌های دیگری نیز برای حفظ میراث مشترک کشورهای عضو انجام خواهیم داد. ما سلسله برنامه‌هایی داریم که با همکاری هم این جشنواره‌ها را در کشورهای عضو اکو برگزار و کارگاه هایی برپا کنیم و همه این‌ها روانه شده‌اند که ما بتوانیم میراث گرانبهای خود را حفظ کنیم و آن را به نسل‌های آینده انتقال دهیم.

بختی در پایان گفت: خبرنگاران هم از طبقات پیشگام جامعه هستند و ما می‌خواهیم که در مسیر ترغیب هنرمند و حفظ میراث اصیل کشورهای عضو اکو با ما شریک باشند.

کد خبر 5294451

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =