۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو تدوین می شود

ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد: ۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو توسط این ستاد تدوین می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دومین جلسه کمیته برنامه‌ریزی تدوین استانداردهای فناوری نانو در سال ۱۴۰۰، به منظور تصمیم‌گیری در خصوص تدوین استانداردهای ملی جدید با توجه به پیشنهادات ارائه شده به سازمان ملی استاندارد برگزار شد.

در این جلسه کلیه استانداردهای پیشنهادی مطرح شد و توسط اعضای کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت عناوین پیشنهادی برای ۶ استاندارد تصویب شد.

در این جلسه که به صورت مجازی توسط سازمان ملی استاندارد تشکیل شد، مدیر کل دفتر تدوین و جمعی از کارشناسان و نماینده ریاست سازمان ملی استاندارد، نمایندگان ستاد توسعه فناوری نانو و نمایندگانی از صنعت حضور داشتند.

«فناوری نانو – آنالیز اندازه ذرات به روش پراکندگی پرتو ایکس با زاویه کوچک (SAXS) – روش آزمون (منبع: ISO ۱۷۸۶۷:۲۰۲۰)»، «فناوری نانو – اندازه‌گیری اندازه ذرات و توزیع شکل به وسیله میکروسکوپ الکترونی روبشی (منبع:ISO ۱۹۷۴۹:۲۰۲۱)»،« نانومواد – تعیین کمی رهایش نانوشی از پودرهای ناشی از تولید هواسل‌ها (تجدیدنظر استاندارد ملی شماره ۱۷۱۴۹ با استفاده از ISO ۱۲۰۲۵:۲۰۲۱)»، «فناوری نانو – نانو پوشش‌های سخت – ارزیابی مقاومت در برابر خراشیدگی و کندگی – روش‌های آزمون»، « فناوری نانو – ارزیابی عملکرد سطوح چربی گریز – روش آزمون و تعیین مشخصات» و « فناوری نانو – نانو پوشش‌های سخت – طبقه‌بندی و خواص »استانداردهای مصوب کمیته برنامه‌ریزی هستند.

طبق رویه سازمان ملی استاندارد، قبل از شروع به تدوین هر استاندارد ملی، عنوان و دبیر آن توسط سازمان ملی استاندارد تأیید می‌شود.

برای این منظور کمیته‌ای با عنوان «کمیته برنامه‌ریزی» در حوزه تخصصی مرتبط با آن استاندارد تشکیل می‌شود که اعضای آن از کارشناسان و مدیرانی از سازمان ملی استاندارد، نمایندگان کمیته فنی متناظر مرتبط، کارشناسان فنی و تخصصی مرتبط با موضوع استاندارد تشکیل شده است.

تصویب عنوان هر استاندارد، بر اساس شاخص هایی از قبیل ارتباط تخصص و سابقه دبیر با موضوع استاندارد، نیازمندی‌های جامعه علمی و صنعتی کشور، ظرفیت‌های فنی و اقتصادی کشور، وجود منابع علمی و پژوهشی معتبر برای استاندارد و … انجام می‌شود.

کد خبر 5296569

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha