حضور قضات ناظر در زندان ها باید مستمر و موثر باشد

رئیس دادگستری تهران طی بازدید از ندامتگاه ورامین گفت: قضات ناظر در زندان ها، بایستی ضمن حضور مستمر و موثر، وضعیت زندانی و خانواده وی را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رییس دادگستری استان تهران صبح امروز به همراه معاونین و ۱۷ نفر از قضات در ندامتگاه ورامین حضور یافت تا به وضعیت قضایی مددجویان این مرکز رسیدگی نمایند.

محمدجواد حشمتی در این بازدید اظهار داشت: قانونگذار ظرفیت های خوبی در اختیارمان قرار داده تا احکام ارفاقی به نفع زندانیان واجد شرایط صادر گردد.

وی ادامه داد: قضات ناظر در زندان ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کرده، ضمن حضور مستمر و موثر در زندان ها، وضعیت نگهداری زندانی و نیز اوضاع معیشتی و اجتماعی خانواده وی را در زمان حبس سرپرست خانوار مورد نظارت و بررسی قرار دهند.

حشمتی خاطرنشان کرد: با توجه به جمعیت کیفری تهران، لازم است قضات بیشتر به موضوع استفاده از پابند الکترونیکی و رسیدگی به اعسار توجه داشته باشند همچنین از تیم قضایی همراهش خواست تا طی روز جاری با تمام زندانیان ندامتگاه دیدار نموده، مشکلات آنان را تک تک مورد رسیدگی قرار دهند.

مدیر کل زندان های استان تهران طی سخنانی با تسلیت به مناسبت ایام اربعین سالار شهیدان اظهار داست: در دیدارهای قبلی رییس محترم دادگستری استان تهران که طی روزهای گذشته از ندامتگاه های زنان و قزلحصار صورت گرفت، پرونده تمام زندانیان مورد بررسی قرار گرفته و دادستان ها نیز در تمام زندان ها حضور پررنگ دارند.

علی رستمی با ارائه گزارشی از آمار جمعیت کیفری ندامتگاه ورامین گفت: تعداد مددجویان تحت قرار تقریباً ۴۴ درصد است که با توجه به میانگین استانی و کشوری جای توجه و بررسی دارد.

وی تاکید کرد: رسیدگی سریع تر به پرونده افراد متهم یا تحت قرار، می تواند در تعیین تکلیف و کاهش جمعیت کیفری موثر باشد.

مدیرکل زندان های استان تهران ادامه داد: در حال حاضر ۸ نفر از زندانیان این ندامتگاه، محکومین مهریه و ۹ نفر بدهکار مالی هستند که می توان با کمک نیکوکاران و ستاد دیه برای آزادی فوری آنان طی روز جاری اقدام نمود.

حضور قضات ناظر در زندان ها باید مستمر و موثر باشد

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱۷۰۳ مورد دادرسی الکترونیک و ۲۷۲ مورد اعزام به مراجع قضایی صورت گرفته، در صورت برگزاری حداکثری دادرسی های الکترونیک در وقت و هزینه ها صرفه جویی و از آسیب و مخاطرات اعزام ها پیشگیری می شود.

رستمی با اشاره به فعالیت های انجمن حمایت از خانواده ها و مرکز مراقبت بعد از خروج عنوان کرد: طی روزهای هفته اینجانب و مدیران و مددکاران زندان ها در منازل زندانیان نیازمند حضور یافته، ضمن سرکشی از خانواده های آنان نسبت به رفع برخی از مشکلات اقتصادی شان در حد توان اقدام می شود که جای تقدیر ویژه از خیرین استان دارد.

رستمی ۱۵ نفر از زندانیان ورامین را محکومین دیه عمد برشمرده و گفت: با اعلام مبلغ دقیق دیه یا جریمه به زندان همراه با کیفرخواست مددکاران بهتر و سریع تر از آخرین وضعیت قضایی زندانی و جذب کمک های نیکوکاران بهره مند شوند.

وی بیان کرد: از قضات حاضر خواستاریم که تا حد امکان و در چارچوب قانون، دستورات لازم در خصوص درخواست های اعسار، آزادی مشروط و تعلیق مجازات ارفاقات قانونی را در حداقل زمان صادر نمایند تا زندانیان واحد شرایط در روزهای سخت معیشتی خانواده هایشان آزاد شوند.

در پایان روز جاری و دیدار رییس دادگستری، عباداله میرزایی مطلق معاون قضایی، محسن مقدسی بازرس ویژه رییس کل، دادستان ها و قضات همراه مقدمات آزادی ۲۶ نفر با استفاده از مرخصی پایان حبس، عفو مشروط و دیگر تخفیفات فضایی فراهم شد.

همچنین درخواست عفو مشروط بقیه مددجویان در کارگروه تخصصی دادگستری استان طی روزهای آینده بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

کد خبر 5304738

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =