برگزاری رویداد «خندستان» طی تابستان و پاییز ۱۴۰۰ در اصفهان

اصفهان - دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی «خندستان» از برگزاری این رویداد در تابستان و پاییز ۱۴۰۰در اصفهان خبر داد و گفت:از همه کمدی‌نویسان ایران برای حضور در این رویداد دعوت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید امامی با بیان اینکه سومین دوره جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» در دو بخش اصلی و جنبی به دریافت آثار شرکت کنندگان می‌پردازد، اظهار داشت: شرکت کنندگان در بخش اصلی که ویژه نمایشنامه نویسی است، آثار خود را در دو حوزه نمایشنامه نویسی کمدی «تألیفی» و نمایشنامه نویسی کمدی «اقتباسی» ارائه می‌کنند.

وی افزود: در بخش جنبی نیز که ویژه پژوهش است، اولین جایزه سراسری متون پژوهشی کمدی (مقاله، جستار، تجربه نگاری) و اولین جایزه سراسری مطالعه چهره شاخص کمدی (یادبود زنده یاد مهدی ممیزان) برگزار می‌شود.

دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» تصریح کرد: اصفهان به واسطه برخورداری از سابقه‌ای درخشان و ارزشمند در حوزه نمایش کمدی که از قبل از دوران هنرنمایی مرحوم ارحام صدر آغاز شده و تا بعد از آن نیز ادامه داشته است، در حال حاضر نیز این ظرفیت را دارد که به قطب نمایش کمدی کشور تبدیل شود، باید توجه داشت که این ظرفیت نه صرفاً در میان هنرمندان اصفهان، بلکه در میان عموم مردم نیز رواج دارد و «طنازی» از ویژگی‌های بارز این مردم است.

وی ادامه داد: در میان جریان‌ها و ژانرهای مختلفی که در حوزه نمایش در کشور فعالیت دارند، ژانر کمدی در اصفهان سابقه بیشتری دارد، تا جایی که می‌توان از این ظرفیت به عنوان یک صنعت خلاق یاد کرد.

جایزه خندستان با نگاهی حرفه‌ای به نمایشنامه نویسی کمدی

امامی از استقبال رضایت بخش مرکز هنرهای نمایشی کشور از جایزه «خندستان» خبر داد و گفت: جایزه «خندستان» در اصفهان با نگاهی حرفه‌ای به نمایشنامه نویسی کمدی در سطح سراسری شروع به فعالیت کرده و با تاکید بر اهمیت نوشتن، می‌تواند بخشی از جریان هنرهای نمایشی را در مسیری رو به اعتلا قرار دهد، علاوه بر اینکه اصفهان را به مرکز تولید هنر نمایشنامه نویسی و همچنین اجرای کمدی تبدیل کند.

وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره نمایش‌های کمدی در اصفهان بی سابقه نیست، چنانکه در گذشته چهار دوره از این جشنواره از سوی تالار هنر اصفهان برگزار شده است.

اصفهان قطب هنر نمایش کمدی در سطح کشور

دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» با اشاره به این موضوع افزود: چهار دوره جشنواره نمایش‌های کمدی در سطح شهر اصفهان برگزار شده است و اگرچه آثاری از دیگر شهرها نیز در این جشنواره‌ها مورد داوری قرار گرفتند، اما جشنواره به صورت غیرسراسری برگزار شد. در این دوره قصد ما بر احیا و تثبیت این جشنواره در سطح ملی بود تا به دنبال آن اصفهان را به عنوان قطب هنر نمایش کمدی در سطح کشور معرفی کنیم.

وی درباره روند سراسری شدن جشنواره خندستان تصریح کرد: با مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد مکاتبه کردیم و با توجه به سوابقی که اصفهان از اجرای نمایش‌های کمدی داشت، نهایتاً مجوز اجرای این جشنواره را به صورت ملی اخذ کردیم. اکنون فراخوان جشنواره اعلام شده و تا ۱۵ مهرماه فرصت ارسال آثار وجود دارد.

معرفی چهره‌های شاخص کمدی اصفهان

امامی یکی از وجوه بارز سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» را تمرکز بر حوزه مطالعه چهره‌های شاخص کمدی دانست و گفت: این پیشنهاد مطرح شد که در صورت احیا و تثبیت جشنواره نمایش‌های کمدی اصفهان، هرسال یک چهره شاخص کمدی معرفی شود و زندگینامه، آثار، اندیشه‌ها و خدمات او محور مطالعه و بررسی قرار گیرد. امسال با توجه به تمرکز جشنواره بر نمایشنامه کمدی، شخصیت مهدی ممیزان را که بزرگ نمایشنامه نویسی کمدی در اصفهان بوده و نگارش آثار ارحام صدر را برعهده داشته، انتخاب کردیم.

وی اظهار داشت: شرکت کنندگان می‌توانند آثار خود را در قالب‌های مختلف درباره این شخصیت برای ما ارسال کنند و در پایان، کلیه آثار و پژوهش‌ها درباره این شخصیت جمع‌آوری و به منبعی برای پژوهشگران و علاقمندان تبدیل می‌شود.

دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» ادامه داد: دبیرخانه جشنواره برای بخش اول از جهت تعداد اثر ارسالی محدودیت قرار داده، چنانکه هر شخص می‌تواند چهار اثر (دو اثر در بخش تألیفی و دو اثر در بخش اقتباسی) ارسال کند. البته شرکت در بخش نمایشنامه محدودیت خاصی به لحاظ اینکه نمایشنامه چاپ شده باشد یا در جشنواره‌ای شرکت کرده و یا به روی صحنه رفته باشد ندارد و آثار تولیدی نمایشنامه نویسان مختلف به‌راحتی می‌تواند در این جشنواره شرکت داده شود. حتی درباره موضوع اثر هم محدودیتی نیست و تنها رعایت استانداردهای کمدی برای ما اهمیت دارد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه در این رویداد به دنبال جمع‌آوری و آرشیوسازی رویدادهای بزرگ در حوزه نمایشنامه و پژوهش‌های کمدی هستیم و می‌خواهیم مرجعی برای پژوهش‌ها و آثار نمایشنامه‌هایی باشیم که به رشد جریان کمدی در کشور کمک کند در بخش پژوهش هیچ محدودیتی حتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

گردآوری و چاپ آثار برگزیده در قالب یک کتاب

امامی گفت: یکی از دیگر اقدامات دبیرخانه سومین دوره جایزه نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان»، تهیه کتابی شامل آثار برگزیده در حوزه نمایشنامه و پژوهش است که با عنوان «خندستان» چاپ و منتشر خواهد شد.

وی اضافه کرد: درصدد هستیم پژوهش‌های برگزیده در این رویداد به جز چاپ در کتاب، در برخی مراجع علمی کشور و سایت‌های معتبر مرجع برای پژوهش‌های علمی منتشر شوند که نتایج بیشتری برای پژوهشگران داشته باشد. همچنین در تلاش هستیم تا نمایشنامه‌ها نیز به صورت گسترده‌تر معرفی شده و کارگردان‌ها بتوانند از این آثار بهره مند شوند.

وی در پایان از به روز شدن سایت جشنواره خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در این جشنواره برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره می‌توانند به سایت www.khandestan-isf.ir مراجعه کنند.

کد خبر 5309312

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =