فرانسه باید فراموش کند که الجزایر زمانی مستعمره بوده است

«عبدالمجید تبون» با اعلام اینکه شرط بازگشت سفیر این کشور به فرانسه احترام کامل به الجزایر است، افزود که پاریس باید فراموش کند که الجزایر زمانی مستعمره بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، رئیس جمهور الجزایر بازگشت سفیر این کشور به فرانسه را مشروط به احترام گذاشتن کامل پاریس به الجزایر دانست.

بر اساس این گزارش، «عبدالمجید» تبون در عین حال افزود که فرانسه باید فراموش کند که الجزایر زمانی مستعمره بوده است.

رئیس جمهور الجزایر در دیدار دوره‌ای با رسانه‌های داخلی این کشور گفت: بازگشت سفیر ما به الجزایر مشروط به احترام کامل و همه جانبه به الجزایر است.

تبون افزود: فرانسه باید فراموش کند که الجزایر زمانی مستعمره بوده است. الجزایر امروز کشوری قدرتمند است که از ارتش، اقتصاد و مردمی قوی برخوردار است.

رئیس جمهور الجزایر در بخشی دیگر از سخنانش گفت که این کشور هیچ گونه میانجیگری خارجی را درباره بحران خود با مغرب نمی‌پذیرد.

گفتنی است که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه اخیراً در دیدار با نوادگان الجزایری‌هایی که به نفع فرانسه در جنگ‌های استقلال الجزایر جنگیده بودند، با اشاره به حضور عثمانی در این کشور بین سال‌های ۱۵۱۴ تا ۱۸۳۰ میلادی گفته بود که آیا قبل از استعمار فرانسه ملت الجزایری وجود داشت؟ سوال این است.

رئیس جمهور فرانسه همچنین مدعی شده بود که رئیس جمهور الجزایر در یک رژیم بی‌نهایت سخت، بلاتکلیف مانده است. ماکرون با اشاره به تاریخ فرانسه در الجزایر، مدعی شد که قصد داشته تاریخ الجزایر را به زبان عربی و آمازیغ بازنویسی کند تا اقدامات ترکیه‌ای ها در بازنویسی و تحریف تاریخ را رسوا کند.

ماکرون همچنین افزود: پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزائر وجود نداشته و آن‌ها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند.

در پی این اظهارنظر و تشدید تنش میان الجزائر و فرانسه، «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزائر که بارها از وجود توطئه علیه کشورش هشدار داده، دستور بسته شدن حریم هوایی این کشور به روی هواپیماهای نظامی فرانسه را صادر کرد.

کد خبر 5324482

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =