وجود ۱۶۰۰ معلول بینایی در سمنان/ اشتغال نابینایان مغفول مانده است

سمنان- مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: بر اساس بانک اطلاعاتی معلولان استان، یک هزار و ۶۴۸ معلول در سطح استان دچار اختلالات بینایی شامل کم بینایی یا نابینایی کامل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا ایزد پور صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت ۲۳ مهرماه سالروز جهانی عصای سفید به میزبانی بهزیستی سمنان با بیان اینکه این استان دارای یک بانک اطلاعاتی از معلولانی است که پرونده‌هایشان در سامانه بهزیستی ثبت شده است، بیان کرد: بر اساس این آمار تعداد نابینایان و کم بینایان و عموماً افراد معلول دچار ضایعه بینایی در سطح استان یک هزار و ۶۴۸ نفر است.

وی با بیان اینکه اختلالات بینایی در ۶۵۰ نفر از این افراد بسیار شدید است، افزود: از تعداد کل معلولان بینایی استان سمنان ۳۵ درصد زن و ۶۵ درصد مرد هستند.

۱۲ درصد معلولان استان سمنان نابینا و کم بینا هستند

مدیرکل بهزیستی استان سمنان یکی از مشکلات معلولان بینایی را نامناسب بودن شهرها از لحاظ تردد این افراد عنوان کرد و گفت: مناسب سازی فقط ۳۰ درصد در شهرهای استان سمنان انجام شده که این امر یکی از موانع ارتقای کیفیت زندگی نابینایان استان است.

ایزد پور با بیان اینکه ۱۲ درصد از معلولان استان مشکل بینایی دارند و این نشان می‌دهد که نابینایان و کم بینایان جامعه چندان کوچکی هم ندارند لذا باید نگاه ویژه‌تری به آنها داشت، افزود: یکی دیگر از مهمترین مشکلات نابینایان و کم بینایان استان فقدان شغل مناسب و درآمد است که در این تلاطم اقتصادی مشکلات عدیده‌ای برایشان پدید آورده است.

وی افزود: عدم رعایت و پایبندی برخی دستگاه‌ها براساس قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و اختصاص ۳۰ درصد از پست‌های سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا از مشکلات امروز این قشر در سطح استان است.

ایجاد زمینه اشتغال

مدیرکل بهزیستی استان سمنان خواستار توجه بیشتر به نابینایان شد و گفت: سه انجمن در حوزه نابینایان و کم بینایان در سطح استان فعالیت دارد و بهزیستی نیز برنامه‌های غربالگری و پیشگیری از تولید نوزادان با مشکلات بینایی را مد نظر دارد اما تا زمانی که حمایت جدی از این قشر نشود، نمی‌توانیم شاهد رفع مشکلات باشیم.

ایزد پور بیان کرد: همانطور که ما بارها نیز اعلام کردهایم در زمینه اشتغال نیز باید زمینه‌های مهارت و حرفه آموزی جامعه هدف را در مشاغل غیر دولتی برای نابینایان و کم بینایان ایجاد شود و صندوق فرصت‌های شغلی نیز کارفرمایان را در این زمینه کمک و یاری می‌دهد تا بخشی از حقوق افراد را طی چند سال پرداخت و یا بیمه این افراد نیز در صورت استخدام از سوی سازمان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه بهزیستی در طول سال پرداخت کمک هزینه ازدواج، پرداخت کمک هزینه خرید تجهیزات و وسایل کمک توانبخشی را به نابینایان و کم بینایان پرداخت می‌کند تا با آن بتوانند عصا، ساعت ویژه نابینایان و… را تهیه کنند، گفت: در کنار این کمک‌ها کم بینایان و نابینایان تحت حمایت با پرداخت مستمری، هزینه تحصیل و… نیز حمایت می‌شوند اما واقعاً باید گفت در قبال مشکلات این قشر باید اقدامات جدی تری را صورت داد.

کد خبر 5327420

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =