راه اندازی کانون‌های اشاعه فناوری‌های نوین کشاورزی در اصفهان

اصفهان- رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان گفت:کانون‌های اشاعه فناوری‌های نوین ومراکز خدمات کشاورزی غیردولتی برای دسترسی آسان کشاورزان به خدمات راه اندازی شد.

مهدی تقی‌پور در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اقدامات انجام شده جهت اشاعه فناوری‌های نوین در محیط کشاورزی اظهار داشت: در راستای نهادسازی شبکه غیردولتی انتقال دانش، مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی با عنوان «پشتیبانان تولید و سفیران دانش در بخش کشاورزی» و کانون‌های اشاعه فناوری‌های نوین در محیط‌های کشاورزی راه اندازی شده است.

وی افزود: هدف از این اقدام فراهم‏‌آوری دسترسی فیزیکی و اقتصادی آسان کشاورزان به خدمات مورد نیاز و همچنین زیرساخت اجتماعی است.

تسهیل در سرمایه‌گذاری کشاورزی با کاهش زمان صدور مجوز

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۲۵۶ مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی در استان اصفهان سازمان‌دهی شده‌اند که تعداد ۷۴ مرکز به عنوان مجری مراحل اداری صدور مجوزهای بخش کشاورزی در دهستان‌ها و در نزدیک‌ترین نقطه ارتباطی با بهره‌برداران فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: این امر موجب تسهیل ارائه خدمات به متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از طریق کاهش زمان‌بری صدور مجوزهای بخش کشاورزی از ۱۲۰ روز در سه‌ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ به ۲۰ روز در سه‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ شده است.

تقی پور خاطر نشان کرد: فعالیت کارشناسان کشاورزی صرفاً با پروانه اشتغال معتبر امکان‌پذیر خواهد بود و بر اساس قانون دستگاه‌های دولتی نیز موظفند طرح‌ها، پروژه‌ها، انجام فعالیت‌های مشاوره و پیمانکاری بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست را صرفاً به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای پروانه در زمینه‌های تخصصی و در حدود صلاحیت و رتبه آن‌ها ارجاع کنند.

راه اندازی زیرساخت الکترونیکی در راستای شفاف‌سازی

وی ادامه داد: با تمهیداتی که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای شفاف‌سازی نظام ارجاع کار و نظارت بر رعایت اخذ تعرفه خدمات فنی و مهندسی از طریق راه‌اندازی زیرساخت‌های الکترونیکی تحت عنوان سامانه سانکا اتخاذ کرده است، هر گونه پرداخت وجهی در قبال دریافت خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی، خارج از سامانه سانکا ممنوع بوده و تحلف محسوب می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با اشاره تجربه بیش از یک دهه فعالیت کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در سطح استان اصفهان، تاکید کرد: جایگاه اجتماعی و توان فنی و تخصصی این مراکز می‌تواند دولت را در دست‌یابی به اهداف مورد نظر در بخش کشاورزی یاری رساند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کارشناسی موجود در مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی افزود: رمز موفقیت مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی تعامل مثبت و مؤثر با مدیریت‌های جهادکشاورزی در شهرستان و جلب اعتماد بهره‌برداران مناطق تحت پوشش از طریق اجرای طرح سهم‌بری دانش از تولید است.

کد خبر 5328474

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =