زنان در استان بوشهر ۴.۵ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند

بوشهر- مدیرکل ثبت احوال بوشهر از ثبت سه هزار و ۲۰۵ ازدواج و ۷۹۷ طلاق در استان طی نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: میانگین سن فوت در مردان ۶۲.۴ سال و در زنان ۶۶.۹ سال است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر پاسالار عصر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال شش هزار و ۸۷۸ واقعه ولادت و سه هزار و ۶۳۶ واقعه فوت در استان بوشهر به ثبت شده است.

وی با اشاره به ثبت ۳۷ ولادت در هر شبانه روز خاطرنشان کرد: تولدها در استان بوشهر طی نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱۰ درصدی روبرو بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره تولد ۱۰۵ دختر به ازای تولد هر ۱۰۰ پسر در استان تصریح کرد: در نیمه نخست امسال سه هزار و ۵۳۱ پسر و سه هزار و ۳۴۷ دختر متولد شده است.

افزایش ۳۲ درصدی وفات‌ها

وی میانگین سن مادران در کشور را ۲۹.۴ سال عنوان کرد و افزود: میانگین سن مادران در استان بوشهر ۲۹.۸ سال است که کم‌سن‌ترین مادران در شهرستان تنگستان و مسن‌ترین مادران در شهرستان جم بوده‌اند.

پاسالار با اشاره به اینکه ۴۲ درصد از نوزادان در فاصله پنج سال اول زندگی زوجین متولد شده‌اند اضافه کرد: طی شش ماهه امسال ۱۰۸ واقعه دو قلوزایی در استان بوشهر به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به افزایش ۳۲ درصدی وفات‌ها در استان بوشهر نسبت به سال قبل تاکید کرد: استان بوشهر ۱.۲ درصد از موارد فوت کشور در نیمه نخست امسال را به خود اختصاص داده است.

افزایش طلاق

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اشاره به اینکه بیشترین موارد فوت متعلق به دشتستان، بوشهر و گناوه بوده است، گفت: کمترین میزان موارد فوت هم مربوط به شهرستان عسلویه بوده است.

وی بیشترین تعداد فوتی را مربوط به مردادماه با ۸۴۹ مورد عنوان کرد و افزود: ۱۲ درصد مرگ‌ها مربوط به گروه‌های سنی ۸۰ تا ۸۴ سال، ۱۱.۷ درصد گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال و ۱۱.۱ درصد نیز مربوط به گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال است.

پاسالار میانگین سن فوت شدگان در استان بوشهر را ۶۴.۴ سال عنوان کرد و ادامه داد: میانگین سن فوت مردان در استان بوشهر ۶۲.۴ سال و در زنان ۶۶.۹ سال است.

وی با اشاره به ثبت ۷۹۷ واقعه طلاق در استان بوشهر طی سال جاری خبر داد و بیان کرد: طلاق در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد رشد داشته است.

کاهش ازدواج

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر میانگین سنی طلاق را برای زوج ۳۷.۸ سال و برای زوجه ۳۲.۸ سال اعلام کرد و افزود: بیشترین فراوانی طلاق مردان در سن ۳۱ سال و در زنان در سن ۳۶ سال بوده است.

وی با اشاره به ثبت سه هزار و ۲۰۵ ازدواج طی نیمه نخست سال جاری در استان بوشهر، از افزایش ۸.۶ درصدی ازدواج طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

بیشترین فراوانی نام‌ها

پاسالار اظهار داشت: بیشترین نام استفاده شده برای نوزاد پسر در سال جاری محمد با ۱۳۰ مورد، حسین با ۱۱۹ مورد، علی با ۱۱۳ مورد، امیرعلی با ۸۹ مورد و امیرحسین با ۷۶ مورد بوده است.

وی گفت: بیشترین نام استفاده شده برای نوزاد دختر نیز در سال جاری فاطمه با ۲۰۹ مورد، زهرا با ۹۱ مورد، زینب با ۷۹ مورد، رستا با ۷۳ مورد و فاطمه زهرا با ۴۹ مورد بوده است.

کد خبر 5329239

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =