صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان در حد شعار باقی مانده است

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: آئین نامه استخدام و اشتغال قهرمانان و صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان استان مرکزی در حد شعار باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر کریمی شامگاه پنجشنبه در نشست وزیر ورزش و جوانان با سمن‌های جوانان، تشکل‌ها و فعالین اردوهای جهادی استان مرکزی با بیان اینکه در استان مرکزی ۴۴۰ سمن وجود دارد، گفت؛ از این تعداد ۹۵ سمن مربوط به حوزه ورزش و جوانان است و کارنامه‌ای درخشان را در استان شاهدیم، اما باید برای کیفیت بخشی سمن‌ها ساماندهی را دنبال کرد و باید مطالبات آنها را مدنظر داشت.

وی ادامه داد: فاقد اطلاعاتی جامع از نخبگان جوان هستیم و باید بانک اطلاعاتی از جوانان نخبه و کارشناس توسط معاونت جوانان تهیه شود که مسیر استفاده از این سرمایه‌های اجتماعی را میسر می‌کند.

گردش نخبگان در فدراسیون‌ها و هیأت‌ها رخ نمی‌دهد

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فدراسیون‌ها و هیأت‌ها آئین نامه‌هایی دارند که گردش نخبگان در آنها رخ نمی‌دهد، هیأت‌ها و فدراسیون‌ها باید از این ظرفیت عظیم استفاده کنند، اما ضوابط و آئین نامه‌ها به شکلی است که چنین روندی را اجازه نمی‌دهد، از طرفی اعتبارات فدراسیون در تهران صرف اردوهای ملی می‌شود و چیزی به هیأت‌های شهرستان‌ها نمی‌رسد، این هیأت‌ها به لحاظ مالی ضعف بالایی دارند و باید منابع فدراسیون به شکل عادلانه در استان‌ها توزیع شود.

کریمی با بیان اینکه صندوق حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان در استان در حد شعار باقی مانده است، گفت: آئین نامه استخدام و اشتغال قهرمانان باعث اشتغال این افراد نشده است و الزامی را در این آئین نامه‌ها شاهد نیستیم، از طرفی بخش زیادی از منابع مالی حوزه ورزش توسط فوتبال بلعیده می‌شود و قراردادهای میلیاردی فوتبالیست‌ها انگیزه سایر ورزشکاران سایر رشته‌ها را نابود می‌کند و لازم است در این راستا ضوابط و سقفی برای قراردادها در نظر گرفت. کریمی در خصوص ورزش بانوان گفت: این حوزه به ویژه در شهرستان‌ها مغفول مانده است، فضای ورزشی بانوان مورد بی توجهی قرار گرفته است و باید عنایت ویژه ای به این حوزه داشت.

وی ادامه داد: در تعدادی از شهرهای غیر از مرکز استان، استادیوم ۱۵ هزار نفری وجود دارد، اما مجموعه اراک هنوز تکمیل نشده است، بزرگترین سالن ورزشی در حال ساخت اراک با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری، ۳ هزار نفر ظرفیت دارد و در واقع حق مردم تضییع می‌شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آئین نامه اجاره اماکن ورزشی به شکلی اجرا می‌شود که لطمه به هیأت ورزشی را به دنبال داشته است. باید شرایطی دیده شود که اولویت با هیأت‌های ورزشی باشد.

تشکیل سازمان ملی جوانان ذیل وزارت ورزش راهکار مناسبی است

کریمی اظهار. کرد: در سال‌های گذشته پس از ادغام سازمان ملی جوانان در وزارت ورزش، امور جوانان در سایه ورزش قرار گرفت و حوزه جوانان نیز در استان‌ها به صورت کامل کمرنگ شد، بر این اساس باید این تحول در حوزه جوانان رقم بخورد. با تفکیک حوزه جوانان از حوزه ورزش موافقیم، تشکیل وزارتخانه جدید مطلوب نیست، اما تشکیل سازمان ملی جوانان ذیل وزارت ورزش راهکار مناسبی است، این موضوع در مجلس با استقبال مواجه است و امیدواریم برای تقویت حوزه جوانان در سطح ملی این سازمان مجدداً شکل گیرد.

وی با بیان اینکه جوانان امروز مشکلات و مطالبات به حق زیادی دارند، گفت: این مشکلات فقط در بحث ازدواج، اشتغال و مسکن و … نیست. علاوه بر این موارد دغدغه‌هایی در حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد و باید متولی امور جوانان، به همه امور جوانان نگاهی جامع داشته باشد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سمن‌ها سرمایه‌هایی برای کشور هستند، با تشکیل آنها کارهای بزرگی در کشور انجام شده است و سمن‌ها در حوزه جوانان به محلی برای کادرسازی و تربیت مدیران آینده تبدیل شده‌اند.

وی ادامه داد: فقدان قانون جامع برای اداره امور سمن‌ها و تشکیل و ساماندهی آنها و حمایت‌های دولت را در کشور شاهدیم ولی علیرغم پیگیری‌های انجام شده لایحه‌ای در این خصوص ارائه نشد، البته طرحی به عنوان قانون ساماندهی سمن‌ها در مجلس شورای اسلامی تهیه شده است و فراکسیونی برای رسیدگی به امور سمن نیز تشکیل شده است.

کد خبر 5333459

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =