فناوری های نوین تسهیلگر و خالق ارزش هستند

رئیس سازمان بورس با اشاره به کاربردهای فین تک در بازارهای مالی از فعالان بازار درخواست کرد تا ایده‌های خود را در این راستا به سازمان برای بررسی و تطبیق و یا تدوین قوانین لازم ارائه کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید عشقی در سومین کنفرانس تخصصی و حرفه‌ای فناوری در صنعت خدمات مالی با اشاره به کاربردهای فراوان فین تک در بازارهای مالی از فعالان بازار درخواست کرد تا ایده‌ها و طرح‌های خود را در این راستا به سازمان برای بررسی و تطبیق و یا تدوین قوانین لازم ارائه کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه استفاده از فناوری نوین در بازارهای مالی باید در خدمت عامه مردم باشد، گفت: فعالان بازار، با روشنگری و ایجاد گزاره‌های دقیق به جای توجه به خرافات بکوشند در مسیر بهره گیری صحیح از این فناوری‌ها در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور گام بردارند. بهینه سازی خدمات جاری از منظر زمان و هزینه، تقویت نظارت هوشمند، از جزیره‌ای خارج کردن بازار سرمایه و هم‌افزایی با سایر بخش‌های اقتصاد برخی از مزایای استفاده از فناوری‌های جدید در بازارسرمایه کشور هستند.

وی حرکت به سمت سرمایه گذاری اتوماتیک و هوشمند از جمله معاملات و صندوق‌های الگوریتمی، کپی تریدینگ، و HFT و همچنین خدمات تجمیعی با سایر بخش‌های بازار مالی را از جمله کاربردهای فناوری در بازار مالی عنوان کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با ترسیم وضعیت کنونی بازارهای مالی در استفاده از فناوری‌های نوین افزود: در حال حاضر سازمان بورس برای نظارت‌های هوشمند بر معاملات و ارکان بازار از این فناوری‌ها بهره می‌گیرد.

عشقی با اشاره به علاقه‌مندی نخبگان و صاحبان سرمایه به ورود به عرصه خدمات مالی مبتنی بر فناوری و اقدام نهادهای مالی برای توسعه سرویس‌های مدرن خاطر نشان کرد: با وجود رشد مناسب در سرویس‌های e-KYC و سرمایه گذاری آنلاین، اما همچنان در آموزش و فرهنگ‌سازی عامه و فعالان بازار به جایگاه مطلوب نرسیده ایم و لازم است برای آن بیشتر تلاش کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار سستی برخی نهادها و فعالین در پذیرش پیشرفت فناوری، تسهیل دسترسی به صورت عادلانه و عدم آموزش و فرهنگ سازی و غلبه سو تفاهمات درباره فناوری بر واقعیت‌ها را از جمله مخاطرات پیش رو در جریان رشد فناوری‌های مالی اعلام کردند.

وی در ترسیم روند مطلوب آینده در بهره گیری از این فناوری‌ها تاکید کرد: پذیرش فناوری در ارکان و نهادهای مالی نه تنها به عنوان تسهیلگر بلکه به عنوان بخشی از فرآیند ارزش سازی و ایجاد اکوسیستم RegTech و SupTech در کنار FinTech و همچنین ایجاد عدالت در دسترسی همه سرمایه‌گذاران و طراحی مقررات Open Protocol برای جلوگیری از ایجاد انحصار در بازار از جمله اقداماتی است که می‌تواند منجر به بزرگ‌تر شدن کیک بازار مالی با عمق بخشی و گسترش عرضی شده و نقش مفیدی در رشد اقتصادی کشور ایفا کند.

عشقی از دو بخش ارکان و نهادهای مالی برای کمک به توسعه حداکثری دسترسی‌های باز و همچنین از مراکز علمی و فناوری برای همکاری با بازار مالی ایران از طریق ایده‌پردازی‌های مدرن برای سرمایه پذیری دعوت کرد.

کد خبر 5337478

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha