تولیدات کشاورزی تقاضامحور باشد/۲۳۴هکتار گلخانه گل زینتی در اصفهان

اصفهان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: تقاضا محوری در تولید محصولاتی مانند گل و گیاه زینتی که فساد پذیر است و قابل نگهداری نیست، مد نظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد مرادمند روز پنجشنبه در افتتاحیه چهارمین جشنواره بین المللی گل و گیاه زینتی با بیان اینکه کشاورزی استان اصفهان به علت وقوع چندین سال خشکسالی و بارگذاری‌ها بر حوضه زاینده رود، وضعیت خوبی ندارد، اظهار داشت: برای برون رفت از این شرایط که بخشی از آن اقلیمی است و در برابر تغییر اقلیم چاره‌ای جز سازگاری نیست، بازگرداندن آبی است که از منابع آن به خارج از حوضه برده شده و وظیفه مسئولان در کشور است که جایگزین کنند تا عدالت محقق شود.

وی با بیان اینکه استان اصفهان و به ویژه حوضه زاینده رود از بارگذاری‌های بیش از ظرفیت بشدت آسیب دیده و لازم است که منابع آن تأمین شود تا حق به حقدار بازگردد و بخشی که عامل آن اقلیم است با درایت مسئولان و بهره برداران می‌توان با شرایط سازگار شد زیرا استان اصفهان همواره دارای اقلیمی خشک بوده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان، احداث گلخانه‌ها را یکی از راه‌حل‌ها در شرایط موجود و در راستای بهره‌وری آب دانست و ابراز داشت: ظرفیت‌های خوبی در کشاورزی استان وجود دارد و اصفهان تولید محصولات دامی و پروتئینی، گوشت و مرغ استان در رتبه اول کشور است که این امر قابلیت خوب بهره برداران این استان را برغم کم آبی وافر منطقه نشان می‌دهد.

وجود ۲۳۴ هکتار گلخانه گل زینتی در اصفهان

مرادمند با بیان اینکه اصفهان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث گلخانه در کشور است، خاطرنشان کرد: حدود ۲۳۴ هکتار گلخانه در اصفهان گل و گیاه زینتی تولید می‌کنند و مابقی گلخانه‌ها به تولید سبزی و صیفی اختصاص دارد.

مرادمند با اشاره به اینکه شهرستان خمینی شهر در تولید گل به ویژه شب بو سرآمد استان و شهره عام و خاص است، گفت: در محصولاتی مانند گل و گیاه زینتی که فساد پذیر است و قابل نگهداری نیست، باید تقاضا محوری مد نظر قرار گیرد زیرا اگر به میزان بازار تقاضا تولید نشود بی شک عرضه جوابگو نیست.

وی، بازاریابی مطمئن، حدف واسطه‌ها و کاهش قیمت تمام شده با نرخ عادلانه را در این حوزه ضروری دانست و افزود: اگر گردش اطلاعات ناکارآمد و نادرست باشد بدون شک در ادامه کار برنامه‌ریزی مناسبی وجود نخواهد داشت زیرا نه تنها تولید که انتهای کار یعنی فروش و بازاریابی محصول بسیار مهم است که به آن کمتر پرداخته شده است.

کلید موفقیت ایجاد زنجیره‌هاست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کاهش ضایعات در تولیدات گل بر قیمت نهایی اثر دارد و سود آن به تولید کننده باز می‌گردد، گفت: کلید موفقیت ایجاد زنجیره‌ها است.

مرادمند، بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان را ظرفیتی بسیار ارزشمند دانست و اظهار داشت: سرمایه این مجموعه توسط بخش خصوصی تأمین شده و تاکنون تسهیلاتی دریافت نکردند و این آمادگی را داریم که مسائل و مشکلات این مجموعه را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در دوسال و نیم گذشته لطمه زیادی به برخی مشاغل وارد کرده که یکی از آنها حوزه تولید گل و گیاه زینتی بوده است، اضافه کرد: تولید کنندگان در برابر این آسیب مقاومت کردند و مجدد شاهد رونق در این حوزه هستیم و ارتقا کمی و کیفی این مجموعه را پیگیری خواهیم کرد و در فاز سوم آن قرار است زیرساخت‌های آموزش برای سرمایه گذاران و انتقال تجربیات فراهم شود.

دولتمردان با گل و گیاه قهرند


در این آئین همچنین مصطفی آدینه رئیس هیأت مدیره بازار بین‌المللی گل و گیاه سپاهان با اشاره به اینکه در این مجموعه ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و بیش از ۱۲۰۰ نفر غیر مستقیم مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان از اثرگذارترین مراکز در سطح استان و شهرستان خمینی شهر بوده است و از این رو از مدیران انتظار داریم به این مجموعه توجه بیشتر و نگاه مثبت داشته باشند.

وی ادامه داد: ما گلکاران و کشاورزان خیلی زودتر احساس کرده بودیم که آینده ما بستگی به آب دارد، آب شرب را دولت تأمین می‌کند اما ارتفاع چاه‌های آب ما از پنج شش متر در ۳۵ سال پیش، اکنون به ۱۳۰- ۱۴۰ متر کاهش یافته است؛ گل‌ها با کمی تغییر در کیفیت هوا و رطوبت، واکنش می‌دهند از این رو از مسئولان استدعا داریم زاینده رود را برگردانید.

رئیس هیأت مدیره بازار بین‌المللی گل و گیاه سپاهان، نقدینگی را مشکل دیگر این مجموعه برشمرد و گفت: برغم تعامل با بانک کشاورزی و قول مساعدی که داده شده است اما نرخ سود تسهیلات برای کشاورزی و گلکاری ۱۶ تا ۱۸ درصد است که بازگرداندن آن خیلی مشکل است زیرا گلخانه‌های ما شاید توسعه یافته اما در زندگی شخصی نه.

آدینه افزود: احساس می‌کنیم دولتمردان با گل و گیاه قهرند زیرا در دوره کرونا یارانه گیاهان زینتی قطع شد یا با وجود اینکه شهرداری با ما همکاری داشته است اما راه‌های دسترسی ما خوب نیست.

وی اضافه کرد: به این مجموعه به عنوان یک برند استانی و کشوری باید نگاه کرد درحالی که گرانی خدمات توسط سازمان‌ها و تورم به حدی بالا رفته است که حداقل از مسئولان انتظار داریم با ما مساعدت کنند.

تولیدات کشاورزی تقاضامحور باشد/۲۳۴هکتار گلخانه گل زینتی در اصفهان

به گزارش خبرنگار مهر چهارمین جشنواره بین المللی گل و گیاه زینتی امروز در محل بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان در شهر درچه اصفهان گشایش یافت. این جشنواره تا ۲۲ آبانماه ادامه خواهد داشت.

بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان در شهر درچه استان اصفهان بنا شده که فاز یک و دو این مجموعه از سال ۱۳۹۲ تاکنون به بهره‌برداری رسیده و تاکنون حدود ۹۸ درصد از فاز سوم آن تکمیل شده است.

این مجموعه در مساحتی حدود ۲.۵ هکتار احداث شده و با بهره‌برداری از آن برای ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و بیش از ۱۲۰۰ نفر غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است. این مجموعه شامل سالن‌های مجزا برای گیاهان آپارتمانی و فصلی و همچنین سالن ابزار است که نهادهای باغبانی، گلکاری و گل آرایی ارائه می‌شود.

کد خبر 5343772

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =