ساخت اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران

کارخانه دانش بنیان زگال شمال برای نخستین بار موفق به اختراع اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال با همکاری ستاد نانو در ایران شده است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، محمد علی حاجی زاده، مدیر کارخانه زگال شمال گفت: تحقیقات و مطالعات در زمینه نانو آنتی باکتریال کردن نوشت افزار به ۵ سال قبل باز می‌گردد. که در ابتدا، این کار مطالعاتی با پاک کن آغاز شد و برای اولین بار در دنیا ادغام دانش تولید پاک کن با نانوتکنولوژی به منظور خاصیت آنتی باکتریال بخشی، سبب شد تا خلأ بهداشتی موجود در این زمینه برای اولین بار پر شود و قدمی در جهت ارتقا سطح سلامت جامعه برداشته شود.

با توجه به اینکه شرکت زگال شمال، اهدافی مانند دانش آموختن و حس خوب کودکی را در سرلوحه کار خود قرار داده است، بهداشت جسم و روح کودکان برای این مجموعه بسیار حائز اهمیت است. برای مسائل روحی، همواره تلاش شده است تا محصولات به لحاظ طراحی، بسته بندی، کیفیت ظاهری، تنوع رنگ و شادابی را القا کنند و تفاوتی با اجناس با کیفیت خارجی نداشته باشند و به لحاظ جسمی برای پیشبرد سطح سلامت جسمی، نانو آنتی باکتریال کردن نوشت افزار را هدف خود قرار داده است تا از نگرانی والدین کم شود.

نوشت افزار و از جمله پاک کن مداد از وسایلی هستند که تماس با آنها در زندگی روزمره اجتناب ناپذیر است و کنترل فعالیت انواع میکروارگانیزم ها، قارچ‌ها و باکتری‌های روی پاک کن ضروری به نظر می‌رسد، بخصوص اینکه کودکان که حساس‌تر می‌باشند در رأس استفاده از پاک کن هستند. پاک کن می‌تواند عامل انتقال باکتری بین افراد باشد و یا باکتری را از محلی به محل دیگر منتقل کند و از طریق تماس با دست و سپس با دهان مشکلاتی را برای سلامتی انسان ایجاد کند.

ساخت اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران

زمانی که از واژه آنتی باکتریال صحبت می‌شود اولین چیزی که در ذهن انسان پررنگ می‌شود وجود باکتری هاست. باکتری‌های پاتوژن به باکتری‌های بیماری زا اطلاق می‌شود و باکتری‌های غیر پاتوژن، باکتری‌های غیر بیماری زا هستند.

در پاک کن نانو آنتی باکتریال، دو باکتری پاتوژن به عنوان نماینده و شاخص باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت مورد آزمون قرار گرفتند:

* باکتری‌ای کولای به عنوان نماینده باکتری‌های گرم منفی

* باکتری استافیلو کوکوس اورئوس یا اس. اورئوس به عنوان نماینده باکتری‌های گرم مثبت

این دو باکتری از شایع‌ترین گونه‌های باکتری هستند که در محیط‌ها و مصارف عمومی بیشتر می‌توانند روی سطوح زنده بمانند.

برای آنتی باکتریال کردن پاک کن مداد، از فناوری نانو و نانوذرات آنتی باکتریال استفاده شد. نانوپارتیکل های مورد استفاده برای اینکه پاک کن باکتریسیدال شود، نانو نقره و نانو اکسید زینک (نانو اکسید روی) هستند.

مکانیسم عملکرد به این صورت است که با توجه به اینکه نانوذرات ابعاد بسیار کمی و در حد نانو دارند، نسبت به ذرات با ابعاد بزرگ‌تر دارای نسبت سطح به حجم بالایی هستند. نانوذرات درصد بیشتری اتم در سطح خود دارند که این موضوع منجر به واکنش پذیری و تعامل بیشتر با باکتری‌ها می‌شود و اثر گذاری ضد باکتریایی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و سبب افزایش خاصیت آنتی باکتریال می‌شود.

از مزایای آنتی باکتریال کردن با مواد نانو، می‌توان به مواردی نظیر بدون بو بودن، فاقد سمیت استنشاقی بودن، فاقد حساسیت پوستی بودن و تأثیر گذاری سریع را اشاره کرد.

نتایج آزمون آنتی باکتریال نشان می‌دهد که پاک کن آنتی باکتریال شرکت زگال شمال در مقابل دو گونه شاخص باکتری مذکور، دارای فعالیت ضدباکتریایی بیش از ۹۹ درصد است و با موفقیت ایزو بین المللی ۲۲۱۹۶ و استاندارد ملی ۱۰۹۰۰ را پاس کرده است. هم چنین این پاک کن آنتی باکتریال، تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو را اخذ کرده است.

تولید مدادهای پلیمری دوستدار محیط زیست از جمله اهدافی است که با تکیه بر تجربه و دانش فنی در شرکت زگال شمال دنبال می‌شود.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5356265

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha