«آقای قناصه؛ خانم گرینف» جهان‌واره‌های متعددی برای مخاطب می‌سازد

یکی از شاعران کشورمان در جلسه رونمایی مجموعه داستان «آقای قناصه؛ خانم گرینف» سینا قنبرپور گفت: داستان‌های سینا قنبرپور عمق و تعدد جایگاه روایی دارد . جهان‌واره‌های متعددی برای ما می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه داستان «آقای قناصه؛ خانم گرینف» نخستین کتاب سیناقنبرپور به تازگی توسط انتشارات «چارسو» منتشر شده است.

این مجموعه داستان شامل ۱۱ داستان با عنوان‌های «خورشت سبزی» ، «چشمهایت»، «شب چهل و چهارم»، «مرد» ، «آقای قناصه؛ خانم گرینف» ، «فردای پیروزی» ، «ساعت مچی» ،«تسبیح شاه‌مقصود» ،«پرونده»، «دادگاه» و «من و سپیده» است.

در مراسم رونمایی این اثر، آتوسا زرنگارزاده شیرازی نویسنده آثار ادبی درباره این کتاب گفت: کار خیلی سختی است در وضعیت کنونی نشر و کاغذ کتاب تالیفی و البته مجموعه داستان منتشر کرد زیرا مجموعه داستان عموما احتیاج به خواننده خاص دارد تا عام

وی سپس به داستان‌های «مرد»، «فردای پیروزی» و «تسبیح شاه‌مقصود» که در آن از اسطوره‌های ایرانی به عنوان نمادهای در روایت‌سازی استفاده شده اشاره کرد و افزود: نویسنده در این داستان‌ها با استفاده از این المان‌های اسطوره‌ای با پل‌هایی آن‌ها را ربط دادند به زمان‌معاصر ما و دنیای مدرن کنونی. این سه داستان با توجه به کار اول نویسنده تجربه سختی برای نویسنده‌است زیرا در آن سعی شده از زبان آرکاییک که شبیه به زبان گذشته بود استفاده شده است.

علیرضا بهنام، از شاعران کشورمان درباره به‌کار بردن المان‌های اسطوره‌ای گفت: برای نمونه به روز کردن المان‌های فرهنگی و تاریخی در داستان مرد و این رفت و برگشت بین المان‌های فرهنگ کهن و فرهنگ پیشا زرتشتی و زمان از نقاط قوت مجموعه داستان قنبرپور است. به روز کردن تقدیرگرایی که ریشه فرهنگی ما را نشان می‌دهد و حتی پیش از دوران زرتشتیان مردم در جدال با سرنوشت بوده‌اند و هنوز هم به این فرهنگ و نشان دادن آن احتیاج داریم از جمله نقاط مثبت این مجموعه داستان است.

شاعر مجموعه شعر «غیاب مظنون به فرار هویت زنانه‌ام» همچنین در بخش دیگری از توصیف خود از این کتاب با اشاره به داستان «ساعت مچی» گفت: از این داستان خیلی خیلی خوشم آمد. در حالی که تصور می‌کنید مثل سابقه کاری روزنامه‌نگاری جنایی قنبرپور او دارد مو به مو یک قصه جنایی و روند تحقیقات آن را ترسیم می‌کند در پایان داستان ضربه نهایی را به خواننده می‌زند و کل تصور ما از این روند تحقیقات جنایی را فرو می‌ریزد. در این داستان او ارجاع‌های خوب و بسیار به جایی به سینِما دارد و از دو فیلم که خود نمونه‌ای از ژانر خود هستند نام برده است و به خوبی آن را به خدمت مفهوم کلی داستان قرار داده است. من واقعاً از کاری که با بیست و یک گرم کردی خیلی لذت بردم .

بهنام در توصیف دیگری از «آقای قناصه؛ خانم گرینف گفت: در زمانه‌ای که داستان به شکل خیلی عجیبی به شکل فانتزی‌های محدود آپارتمانی رفته داستان‌های سینا قنبرپور عمق و تعدد جایگاه روایی دارد . جهان‌واره‌های متعددی برای ما می‌سازد. فکر می‌کنم در میان کتاب‌هایی که در این سال‌ها درمی‌آید جایگاه خوبی داشته باشد و جایگاه خودش را پیدا می‌کند.

کد خبر 5362607

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =