القاء عدم پشتیبانی دولت از خیران و فعالیت های مردمی غلط است

قم- امام جمعه قم با اشاره به برکات ارتباط بین دولت و مردم در نظام جمهوری اسلامی گفت: القاء تصور کمک‌های مردمی بدون پشتوانه دولتی و حکومتی غلط است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سیدمحمد سعیدی در دیدار رئیس و اعضای مجمع خیران سلامت کشور که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها از خیران بزرگ بودند که با هجرت و سکونت خود در قم باعث و بانی امور خیر بسیاری شدند که پس از ایشان با نام و یاد ایشان انجام گرفت بنابراین سبک و روش زندگی این بزرگوار برای ما سرمشق است.

وی با اشاره به اینکه مجموعه‌های مردمی نباید وابسته به دولت باشند، گفت: دولت‌ها متفاوت هستند زیرا گاهی جمهوری اسلامی ایران که در رأس آن ولی فقیه حضور دارد مورد نظر است و گاهی دولتی به غیر از جمهوری اسلامی مورد نظر است که از مسیر ولایت الهی انحراف دارد بنابراین دولت و وابستگی به آن باید تفسیر شود و ذیل این تفسیرها است که عملکردها و نتایج شکل می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه خداوند به پیامبر (ص) می‌فرماید ما تو را با تأیید خود و همراهی مؤمنان یاری می‌کنیم، افزود: بنابراین میان دولت پیامبر (ص) و مردم اختلافی نبود و قوام حکومت حق پیامبر (ص) به مردم بوده و اگر مردم با حکومت نبودند دولت حق شکل نمی‌گرفت همانطور که بعد از پیامبر (ص) شکل نگرفت و انحراف ایجاد شد.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی هر برکتی از ارتباط بین دولت و مردم است و باید این جهت مورد نظر باشد و اینگونه به اذهان القا نشود که کمک‌های مردمی نباید پشتوانه دولتی و حکومتی داشته باشد.

سعیدی افزود: دولت اسلامی باید نسبت به خیران نگاه حمایتی داشته باشد و از ابزارهایی مانند تخفیف مالیاتی، ارائه راهکار و هدایتگری و در اختیار قرار دادن زمین رایگان برای اجرای طرح‌های عام المنفعه استفاده کند.

وی با اشاره به آمد و رفت جریان‌ها و جناح‌های مختلف در دولت‌ها ابراز کرد: اینکه می‌گویند خیران نباید وابسته به دولت باشند به این معنی است که نباید وابسته به جناح خاصی باشند و با آمدن و رفتن یک جناح خدمات خود را از جامعه دریغ کنند بنابراین فی نفسه همراهی با دولت خوب است ولی نباید خود را وابسته به جناح و حزب خاصی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان قم خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود وابسته به سلایق سیاسی نباشید به این معنی نیست که علاقه به حزبی و جناحی نداشته باشید زیرا انسان نمی‌تواند خنثی و بی هویت باشد بلکه منظور این است که خیران نباید در منازعات جناح‌های سیاسی وارد شوند تا از آسیب‌های آن محفوظ باشند و جامعه از آنان بهرمند شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی از دولت‌ها اگر جریانی موافقشان باشد به او کمک می‌کنند وگرنه او را طرد می‌کنند، افزود: متأسفانه این سنت شده است که حتی انسان‌های شایسته و توانمند از جناح مقابل را طرد می‌کنند و آسیب‌های فراوانی از این دیدگاه دیده‌ایم در حالی که رهبر معظم انقلاب از جناح‌ها و سلایق متفاوت در انتخاب‌های خود استفاده می‌کنند.

سعیدی هدایت و کمک فکری دولت به خیران را مهم دانست و گفت: قرآن می‌فرماید در کار خیر مسابقه دهید ولی این مسابقه نباید به صورت رودررو باشد بلکه باید به صورت مکمل و کامل کننده بخش دولتی باشد تا خیر آن به مردم برسد.

کد خبر 5366378

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =