خطر فرونشست در اصفهان جدی است

خمینی شهر- استاندار اصفهان مشکل فرونشست زمین در اصفهان را جدی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید رضا مرتضوی بعد ظهر پنجشنبه در سومین همایش ائمه جمعه استان اصفهان با ابراز خرسندی از توفیق حضور در امامزاده سید محمد خمینی شهر، به شرایط خاص دولت اشاره و اظهار کرد: دولت جدید با رویکردی متفاوت وارد عرصه خدمت‌رسانی به مردم شده است، انبوهی از مشکلات از سال‌های گذشته روی هم انباشته شده است اما دولت کنونی با توجه به برخی انتظارات مردم از حکومت اسلامی که شفافیت و عدالت اجتماعی از جمله آنهاست، وارد صحنه شده است.

وی با بیان اینکه این دولت با نگاهی مردم گرا، ذیل سیاست‌های کلی نظام اهداف خود را پیش می‌برد، افزود: استان اصفهان از لحاظ جغرافیایی به اشتباه یک استان برخوردار ترسیم شده و این نگاه در بخش‌های مختلف، موجب محدود شدن امکانات و بودجه تخصیص یافته به استان اصفهان است؛ از طرفی دیگر شرایطی از قبل بر استان حاکم شده که خاص است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه معضلاتی چند جانبه از سال‌های قبل در استان اصفهان حاکم شده است، به مسئله آب و آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: این مسائل در سطح ملی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد چراکه استان اصفهان در راستای برون رفت از این مشکلات نیاز به وحدت همه جانبه دارد.

پیگیری مسائل آبی استان اصفهان مختص مجموعه حاکمیتی باشد

وی به ضرورت حفظ وحدت در این زمینه اشاره کرد و توضیح داد: زمانی که پیگیری مسائل آبی اصفهان، مختص به مجموعه حاکمیتی استان نباشد، تمام اقشار احساس مسئولیت می‌کنند اما بدین شکل تدوین یک برنامه ملی و سناریوی واحد ناممکن می‌شود و چه بسا گاهی باعث عکس‌العمل‌های اشتباه و مشکلات بیشتر شود.

مرتضوی به چند صدایی در استان اشاره کرد و گفت: اقدامات اشتباهی درباره حوضه زاینده رود صورت گرفته و با توجه به بارش کم بارندگی مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان به دنبال داشته که این قشر مطالبات فراوانی از مسئولان در این حوزه خواستار هستند.

۵۸ درصد کاهش بارندگی در سرشاخه‌های زاینده رود

استاندار اصفهان هشدار داد: ورودی آب به زاینده رود ۸.۲ متر مکعب بر ثانیه است و خروجی سد زاینده رود ۱۲.۵ است، سال گذشته میزان بارندگی ۳۲۱ میلی متر بوده که امسال به سال گذشته ۵۸ در صد کاهش بارندگی را شاهد بوده‌ایم.

وی به مطالبه به حق کشاورزان اشاره کرد و گفت: هشتاد میلیون مترمکعب آب باید در زمان مشخص برای کشاورزی باز می‌شد اما با انجام این کار حتی مصرف آب شرب اصفهان تحت تأثیر قرار می‌گرفت.

مدیریت ۷۳ درصد محتواهای فضای مجازی در ارتباط با زاینده رود از خارج از کشور

مرتضوی تصریح کرد: در روز پنجم آذر و روزهای قبل و بعد از آن، ۷۳ درصد از محتوای فضای مجازی استان اصفهان از خارج کشور مدیریت می‌شد که سه برابر محتوای داخلی بود و ادامه این روند به صلاح نبود که حضور نیروی انتظامی به خاتمه اجتماعات منجر شد.

وی به مدیریت صحیح آب اشاره نمود و تصریح کرد: نگاه همه در این زمینه باید از روی رأفت و مهربانانه باشد تا مشکل آب حل شده و فرصتی به دشمن برای بهره برداری به نفع بیگانگان ندهیم، با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دارای بافت به‌هم تنیده‌ای است و باید تمام جوانب سنجیده شود، مدیریت آب باید دغدغه تمامی شهرهای درگیر با موضوع باشد اما بواسطه مشکلات قومی قبیله‌ای و سیاسی که بر ما تحمیل می‌شود از مدیریت آب باز مانده‌ایم.

استاندار اصفهان هشدار داد: در صورتی که معضل آب حل نشود با مشکل دیگر فرونشست زمین در اصفهان روبرو خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره انتخاب فرمانداران شهرهای استان اصفهان تاکید کرد: به دنبال فرماندارانی هستیم که پرتلاش و با جدیت و عزم راسخ وارد عرصه خدمت رسانی به مردم شوند.

کد خبر 5371633

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =