۳ کاتالیست ساخت ایران رونمایی شد

۳ کاتالیست ساخت ایران رونمایی شد

در نخستین روز از دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت، از  ۳ محصول کاتالیست ایران‌ساخت  رونمایی شد تا  این صنعت بدون نیاز از واردات به مسیر خود ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این مراسم با حضور جمعی از مدیران و فعالان فناور صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در دومین همایش دوسالانه بومی سازی دستاوردهای ایران‌ساخت و فناوری‌های بومی این حوزه معرفی شد.

در همین راستا یک شرکت دانش‌بنیان از ۲ دهه گذشته با حرکت در مسیر پژوهش، تولید و توسعه فناوری کاتالیست‌های ایران‌ساخت توانسته است ضمن تامین نیاز صنایع نفت،گاز و پتروشیمی کشور، با صادرات این محصول راهبردی زمینه را برای ارزآوری، اشتغال و خلق ارزش افزوده، ایران را به عنوان یکی از معدود کشورهای توانمند این حوزه به جهان معرفی کند.

تامین نیاز کشور با محصول کیفی و کارآمد

در نخستین روز از دومین همایش بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت، هومن کریمی وثیق مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تولید کاتالیست‌های ایران‌ساخت با هدف خودکفایی و پیشتازی کشور در مسیر توسعه گفت: در شرایطی که تحریم تا حدودی ما را از فناوری های روزآمد و محصولات این حوزه دور ساخته است تلاش ما بر این است که این همایش به یک روند علمی و فناورانه پیش برود.

او افزود : با تلاش در مسیر توسعه فناوری های کاتالیست، سعی بر این داریم که کشور را در مسیر توسعه فناوری های این حوزه پیش ببریم و جزو پیشگامان تولید کاتالیست جهان باشیم.

این فعال فناور با اشاره به اشتغال ۵۵۰ نیروی انسانی و ۴۰ دانشمند فعال و متخصص در این شرکت تولید کننده کاتالیست گفت: تمام فعالان این شرکت، عزمشان بر این بوده است که در شرایط تحریم ها و فضای پر از مشکل و محدودیت برای کسب و کار فناورانه و نوآورانه، به تولید و حرکت در مسیر بهبود اقتصاد حرکت کنند. در فضا و شرایطی که بخش عمده‌ تحریم ها، داخلی است و بسیاری تلاش دارند که این توانمندی به واقعیت نرسد، با تلاش، کار و صداقت و تلاشمان کوشیدیم که محصول با کیفیت و کارآمد عرضه کنیم.

وی از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های پتروشیمی و فعالان این حوزه گفت و افزود: فراموش نمی کنیم در شرایطی که محدودیت های بسیاری وجود داشت، شرکت های پتروشیمی دیگر دست ما را گرفتند و امیدواریم این اعتماد و اطمینان ادامه داشته باشد و امیدواریم به عنوان یک ایرانی صادق و توانمند بتوانیم نیاز و دغدغه کشور در حوزه کاتالیست که یکی از محصولات کاربردی در این حوزه است را تامین کنیم.

حرکت در مسیر دانش و توسعه یافتگی

در بخش دیگری از این مراسم وحید محمودی مدیرعامل شرکتی دیگر با تاکید بر نقش مهمی که دانش و فناوری بومی در مسیر توسعه یافتگی ایفا می کند، ادامه داد: در موفقیت کشورهای توسعه یافته، نقش علم و فناوری را بسیار پررنگ می بینیم. این دانش و فناوری در شتاب گرفتن حرکت پیشرفت، نقشی اجتناب ناپذیر ایفا می کند. ایران نیز همواره دغدغه توسعه یافتگی داشته است و تلاش کرده‌ایم صاحب صنعت شویم اما در این زمینه چه در سطح حکمرانی، کشوری، بنگاهی و حوزه‌های بخشی اهتمام اندکی داشتیم اما در سال‌های اخیر معاونت علمی و فناوری با حمایت از شرکت های دانش بنیان خوشه های فناور صنعتی را ایجاد کرده که به حرکت در مسیر توسعه یافتگی و صاحب صنعت شدن یاری رسانده است.

وی با اشاره به نقش شرکت‌ها در توسعه یافتگی و صاحب صنعت شدن افزود: یکی از مجموعه هایی که در این مسیر گام نهاده همین شرکت است که در این دو دهه، کاتالیست‌ها را به عنوان یکی از محصولات مهم و مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را تولید کرده است. خوشبختانه شرکت ما در این همراهی پیشگام بوده و اولین بارگذاری کاتالیست در این مجموعه خوشبختانه نتیجه بخش بود.

محمودی با تاکید بر ضرورت استمرار این مسیر ادامه داد: روند حرکتی که توسط نفت و گاز سرو آغاز شده است، نیازمند حمایت و سرمایه گذاری است تا به خودکفایی کامل برسیم.

کمک کاتالیست‌های ایران‌ساخت به بهبود کیفی و مستمر

محمدرضا سلیمان‌زاده مدیر تولید یک شرکت صنایع پتروشیمی در بخش دیگری از دومین همایش بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت ، تولید مستمر را یکی از اصول این شرکت دانست و گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود و نیاز مبرم کشور، باید ممیزی‌های فنی مختلفی را انجام می‌دادیم و امکان تولید داخل آن‌را بررسی می‌کردیم. اولویت این بود که اگر مشابه داخلی وجود دارد، خرید خارجی صورت نگیرد مگر در موارد استثناء.

وی با اشاره به روند استفاده از تولیدات داخلی در این شرکت گفت: شرکت‌های دانش بینایی داشتیم که توانایی احداث واحد تولید نداشتند، با هدف حمایت از این شرکت‌ها، قراردادهایی را برای رسیدن به تولید و صرفه جویی در وقت تعریف و روند داخلی سازی را دنبال کردیم.

سلیمان زاده با اشاره به توسعه روند داخلی سازی گفت: به طور کلی در سال ۹۹ حدود ۲۱۰۰میلیارد تومان هزینه ساخت داخل بوده که این روند با تفاهم‌نامه‌ای که برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داریم، به تولید محصولات ساخت داخل منجر شده است به این صورت که شرکت‌ها نقش آفرینی و مشارکت می‌کنند و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس نیز سرمایه گذار اصلی این محصولات است.

ظرفیت قابل توجه ایران برای اختصاص سهم قابل توجه از بازار

غلامرضا جوکار مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های پتروشیمی نیز در این مراسم از اهمیت و نقش صنعت نفت و گاز در دنیا گفت و ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در این صنعت، با توجه به نرخ‌های میانگین رشد جمعیت، در خاورمیانه از ظرفیت لازم برخوردار است و پیام مهم این آمارها، این است که سرمایه‌گذاری در صنایع یادشده می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد اشتغال و ارزش افزوده باشد. این صنایع،۱۲۰ میلیون شغل در کل دنیا ایجاد کرده است.

وی مهم ترین چالش‌های صنعت کاتالیست در گذشته را نبود زیرساخت‌های علمی و فنی لازم برای توجه به ظرفیت‌های این حوزه دانست و گفت: در گذشته و در دانشگاه‌ها درسی به نام کاتالیست نبود و مختصرا در یکی دو دانشگاه به این موضوع پرداخته می‌شد چراکه کارشناس و اساتید خبره نداشتیم. همچنین کمبود تجهیزات تست و بازرسی، هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری، عدم اعتماد صنعت به تولید داخل و احاطه بازار رقابت بر سر سهم ایران، در کنار نبود عدم استراتژی مدون توسعه در صنعت پتروشیمی مشکلات این حوزه بودند. اما امروزه سرمایه گذاری های گسترده، سیاست‌های حاکمیتی برای حمایت از تولیدات داخلی، مجهز شدن بسیاری از دانشگاهها و مراکز علمی و تجهیزات ساخت و تست کاتالیزور و آماده سازی بستر برای کار پژوهشی زمینه را برای توسعه این محصول فناورانه و حرکت در مسیر خودکفایی فراهم کرده است.

وی با اشاره به تدوین سند کاتالیست و مواد شیمیایی در وزارت نفت گفت: شناسایی ظرفیت‌ها، نیروی انسانی و متخصصان، شناسایی قطب‌های علمی در هر حوزه، شروع به کار در حوزه افزایش مقیاس در صنعت کاتالیست، به روزرسانی فناوری و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان از طریق مکانیزم شرکت‌های زایشی از راهبردها و اولویت‌های اصلی این سند به شمار می‌رود.

یافتن نقطه اتکا به تولیدات داخل

غلامرضا جمشیدی مدیرعامل دیگر شرکت فعال در حوزه پتروشیمی با اشاره به این‌که تولیدات شرکت تولید کننده کاتالیست زمینه را برای اتکای به تولیدات داخلی فراهم کرده، گفت: در موضوع بومی سازی اکنون در جایگاهی قرار داریم که کشورهای خارجی علیرغم همه تلا هایشان برای ضربه زدن به ما، نتوانستند چرخ حرکت پتروشیمی‌ها و صنایع نفتی را متوقف کنند.

وی افزود: با دانشی که در شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق افتاده، ایران در مسیر پیشتازی تولید کاتالیست قرار گرفته و اکنون ظرفیت عرضه به دنیا و همکاری در این عرصه برخورداریم.

نتیجه اعتماد به محصول داخلی مثبت بود

حسین صالح نیا معاون یک شرکت پتروشیمی نیز با تاکید بر ضرورت حمایت از محصولات ساخت داخل و اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اگرچه اعتماد به یک محصول که قرار است برای نخستین بار استفاده شود، ممکن است نگرانی‌هایی ایجاد کند. اما این تاکید را بر استفاده از محصول این تولید کننده کاتالیست داشتیم و خوشبختانه نتایج ارزنده آن را نیز در تولیداتمان مشاهده کردیم.

وی افزود: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ما در اولویت بود و در استفاده از کاتالیست‌های این شرکت دانش‌بنیان، دیدیم که تولید داخلی، تا حد زیادی نسبت به محصول مشابه خارجی عملکرد بهتری دارد.

رونمایی از ۳ کاتالیست ایران‌ساخت

با حضور سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری و مدیران صنایع پتروشیمی، از ۳ کاتالیست ایران‌ساخت رونمایی شد. در این رویداد نسل جدید کاتالیست‌های سنتز متانول، پری ریفرمینگ، فرمالدهید تولید شده توسط شرکت دانش بنیان مذکور به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌رسد.

ایران با تولید ۱۴ میلیون تن متانول در سال، نقشی مهم در منطقه ایفا می کند و با رسیدن به سهم ۲۲ میلیون تن به یکی از تعیین کنندگان کلیدی تبدیل می شود که برای استمرار حرکت در این مسیر، کاتالیست ها نقشی مهم و کلیدی ایفا می کنند.

این تولید کننده کاتالیست با شناخت این نیاز و در اختیار قرار دادن کاتالیست های ایران ساخت به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ایران را در خودکفایی و رسیدن به جایگاه برتر در تولیدات منطقه و حضور در جمع برترین تولیدکنندگان این محصول راهبردی یاری کرد.

اکنون با شناخت نیازهای این صنعت و با تکیه به دانش و توانمندی داخلی، علاوه بر این ۳ کاتالیست ایران ساخت جدید، تولید دیگر کاتالیست‌های مهم و راهبردی و بهینه‌سازی کاتالیست‌های موجود را در دستور کار تحقیق و توسعه دارد.

این تولیدات، زمینه را برای حضور کاتالیست شیفت دمای پایین در یک واحد آمونیاک در خارج از کشور حضور یافته و جایزه صادرکننده برتر را به این شرکت اختصاص داده است.

دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش با حضور سیاسگذاران، مدیران شرکت های پتروشیمی و صنعتگران فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ۲۲ تا ۲۵ دی ماه سال جاری در جزیره کیش در حال برگزاری است.

کد خبر 5398932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha