چهل و نهمین آزمون دستیاری پس از چندماه تعیین تکلیف شد

حاشیه‌های آزمون دستیاری به پایان رسید و پس از برگزاری شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت مصوب شد که آزمون هر سال در یک زمان ثابت برگزار شود، همچنین منابع آزمون تعیین تکلیف شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از اینکه اعلام شد آزمون دستیاری دوره چهل و نهم قرار نیست در ۵ اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار شود گمانه زنی‌های زیادی در مورد زمان آزمون و همچنین رفرنس‌ها و منابع درسی آزمون دستیاری پزشکی و تغییرات احتمالی آن مطرح شد.

از سویی داوطلبان آزمون دستیاری نگران زمان آزمون بودند و از سوی دیگر به دلیل تغییر و تحولات شورای آموزش پزشکی و تخصصی به عنوان مرجع قانونی تصمیم‌گیری درباره آزمون دستیاری هنوز تشکیل نشده بود.

با تشکیل نود و پنجمین شورای آموزش پزشکی و تخصصی که اولین دوره در دولت جدید نیز بود، تصمیمات نهایی برای آزمون دستیاری و آموزش تخصصی در گروه پزشکی اعلام شد.

دلیل انتخاب یک زمان ثابت برای آزمون دستیاری

دکتر محسن عباسی مشاور دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در خصوص جزئیات جلسه گفت: بر اساس تصمیم شورای آموزش پزشکی و تخصصی مقرر شد آزمون دستیاری هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار شود. این شورا مرجع تصمیم‌گیری زمان و اجرای این آزمون است.

وی افزود: در سال‌های گذشته حسب نیاز و اقتضا زمان آزمون متغیر بوده و در دوره‌های مختلف این زمان تغییر کرده است. در حال حاضر با توجه به شرایط و بهبود نسبی پاندمی کرونا قرار بر این شد به صورت ثابت در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و روز آن توسط شورا تعیین و از سوی دبیرخانه اعلام می‌شود.

عباسی خاطرنشان کرد: همچنین در شورای آموزش پزشکی و تخصصی مصوب شد که اگر اتفاق خاصی بیفتد و امکان برگزاری در اردیبهشت ماه نباشد و یا شرایط ویژه‌ای باشد، تغییر تاریخ به اطلاع داوطلبان در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.

مرجع تصمیم‌گیری برای رفرنس‌ها هیأت‌های بورد تخصصی هر رشته هستند

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف تاکید آئین نامه مبنی بر الزام اطلاع رسانی تغییر و تعیین رفرنس ۹ ماه قبل از آزمون چیست، گفت: سرفصل‌ها پیش از آزمون تعیین و اعلام می‌شود. آنچه درباره الزام ۹ ماه گفته می‌شود مربوط به رفرنس‌ها و منابع بود که بر اساس قانون رفرنس‌ها از قبل اعلام شده است. کما اینکه برای آزمون دستیاری سال ۱۴۰۰ نیز رفرنس‌ها از قبل اعلام شده است.

مشاور دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در پاسخ به این پرسش که برخی از رشته‌ها از جمله گوش و حلق و بینی، پاتولوژی، زنان و زایمان و رادیولوژی نیازمند تغییر رفرنس بوده‌اند، گفت: زمان لازم برای رفرنس‌ها لحاظ خواهد شد و مرجع تصمیم‌گیری برای رفرنس‌ها هیأت‌های بورد تخصصی هر رشته هستند.

احتمالاً آزمون دستیاری ۱۴۰۰ در نیمه دوم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد

همچنین دکتر بابک شکارچی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی به عنوان یکی از اعضای شورای آموزش پزشکی و تخصصی درباره جزئیات جلسه یادآور شد: یکی از دغدغه‌های داوطلبان آزمون دستیاری، تاریخ آزمون بود و با توجه به تعیین زمان ثابت اردیبهشت ماه، احتمالاً آزمون دستیاری ۱۴۰۰ در نیمه دوم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. ممکن است روز ۲۲ ام تعیین شود.

اختیار به شورا برای تعیین زمان آزمون دستیاری در شرایط اضطرار

وی افزود: در شورا مصوب شد در شرایط و اتفاقات خاص مانند پاندمی کرونا و شرایطی مانند سیل و زلزله، هیأت مربوطه در شورای آموزش پزشکی و تخصصی اختیار داشته باشد که بتواند برای زمان مجدد تصمیم‌گیری کند.

شکارچی درباره منابع امتحان دستیاری گفت: درباره منابع دغدغه‌های همه همکاران مطرح شد و اینکه نباید سلیقه‌ای منابع تغییر کند. تغییر رفرنس یک چارچوب خاص دارد و این چارچوب در کمیته وزارتی که منتخبین بورد تخصصی و دست‌اندرکاران آموزش پزشکی عمومی و تخصصی در آن عضو هستند تعیین می‌شود.

جدا شدن موضوع تعیین رفرنس آزمون دستیاری و آزمون پیش کارورزی از آزمون ارتقا دستیاری

وی یادآور شد: درباره زمان بندی رفرنس‌ها تصمیم گرفته شد آزمون دستیاری و آزمون پیش کارورزی جدا از آزمون ارتقا دستیاری در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه دست هیأت‌های ممتحنه برای آزمون‌های ارتقا بیشتر باز است اما برای آزمون دستیاری و پیش کارورزی رفرنس‌ها چندان تغییر محسوسی نخواهند کرد. پیش از این محدودیت‌هایی برای برخی از کتب رفرنس وجود داشت که این محدودیت برداشته شد.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: یک محدوده زمانی درباره رفرنس‌ها مطرح بود. به این معنی که برخی از رفرنس‌ها باید بعد از ۲ سال و برخی بعد از ۵ سال عوض می‌شدند. این موضوع در جلسه مطرح شد که داوطلبان دستیاری نگرانی از بابت اینکه رفرنس‌ها ممکن است در بازه زمانی کمتر از ۶ ماه یا یکسال عوض شود، نداشته باشند چون این گونه رخ نمی‌دهد.

وی یادآور شد: نسبت به قوانین قبلی این اتفاق رخ داده است که دست هیأت بورد تخصصی در زمینه محدودیت منابع قدیمی باز گذاشته شده است که می‌تواند در یک چارچوب مشخص و مصوب، رفرنس را بر اساس بازه زمانی معین تغییر دهد.

شکارچی اضافه کرد: دغدغه‌های داوطلبان آزمون دستیاری همگی در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورد توجه قرار گرفت و هم موافقان و هم مخالفان نظرات خود را مطرح کردند.

تشکیل هیأت بورد تخصصی کشوری با حضور همه دانشگاه‌ها

همچنین بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و رئیس شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به جزئیات جلسه خاطرنشان کرد: یکی از تصمیمات خیلی مهم که در جلسه امروز گرفته شد، در مورد هیأت ممتحنه بورد کشوری بود.

وی گفت: در دنیا یک گروه بسیار دانشمند در هر رشته هستند که به آنها گروه بورد می‌گوئیم و این گروه‌ها، کشوری هستند که از همه دانشگاه‌های کشور، در این گروه حضور دارند و در وزارت بهداشت نیز این رویه وجود داشته، اما امروز تصمیم گرفته شد که بورد در سطح کشوری با حضور دانشمندان برتر کشور تشکیل شود.

پرنشدن ظرفیت هزار نفری دوره دستیاری و تغییر ضرایب آزمون

عین‌اللهی یادآور شد: یکی از نکاتی که امروز در جلسه مطرح و تصویب شد، این بود که متأسفانه ظرفیت‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت، تکمیل نمی‌شد و یکی از مصوبات این بود که متقاضیان آزمون دستیاری در امتحان ورودی، در یک آزمون با ضرایب مشخص و نه در آزمون‌های متعدد، شرکت کنند و متقاضیان مجاز خواهند بود که در ۱۰۰ رشته محل، انتخاب رشته کنند.

وی گفت: در آزمون دستیاری سال گذشته حدود ۱۰۰۰ نفر، پذیرفته نشدند که در مرحله تکمیل ظرفیت حدود ۲۶۰ نفر، پذیرفته شدند؛ هدف ما این است که ظرفیت دانشگاه‌ها را باتوجه به زیرساخت‌های آنها، تکمیل کنیم. در رشته‌های تخصصی به ویژه جراحی باید به اندازه‌ای نیرو تربیت کنیم که بتوانیم زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم. با حداکثر زیرساخت‌ها، این اقدام را انجام خواهیم داد.

منابع آزمون دستیاری دوره ۴۹ تغییری نمی‌کند

همچنین دکتر ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تعیین اردیبهشت ماه برای آزمون دستیاری گفت: مشکل قدیمی بودن منابع آزمون با مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی حل شد و منابع آزمون دوره ۴۹ تغییر نمی‌کند.

وی با اشاره به آخرین تصمیمات در شورای آموزش پزشکی درباره آزمون دستیاری پزشکی گفت: در نشست شورا مقرر شد با توجه به مشکلات داوطلبان و شلوغی‌های اسفند ماه، از دوره ۴۹ ازمون اردیبهشت ماه برگزار شود.

وی درباره قدیمی بودن برخی منابع آزمون دستیاری پزشکی و رأی دیوان عدالت اداری برای تغییر این منابع گفت: دیوان عدالت اداری بر اساس مصوبات قبلی وزارت بهداشت مبنی بر اینکه منابع آزمون دستیاری هر ۲ تا ۵ سال یکبار باید تغییر کند، رأی به تغییر منابع آزمون داده بود که با حذف شرط سال و رفع نقص مصوبات، مشکل قدیمی بودن منابع حل شد و منابع آزمون دوره ۴۹ تغییری نمی‌کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: به منظور سهولت داوطلبان، منابع آزمون دستیاری مشابه آزمون پیش کارورزی خواهد بود و منابع آزمون را هیأت بورد تعیین و وزارت بهداشت این منابع را اعلام می‌کند.

کد خبر 5399158

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 1 =

  نظرات

  • پزشک طرح IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
   1 0
   با توجه به اعلام منابع آزمون دوره ۴۹ در تابستان امسال و عدم وجود این مصوبه سازی های اخیر در آن زمان و رای چند ماه قبل دیوان عدالت به ملزم بودن وزرات بهداشت در رعایت قوانین مصوب قبلی ، قوانین و مصوبه سازی اخیر وزارتخانه از دوره ۵۰ به بعد قابل اعمال هست ...
  • پزشک طرح IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
   1 0
   ...و تاریخ اردیبهشت ۱۴۰۱ هم به خاطر عدم تغییر دو رفرنس تاریخ گذشته دوره ۴۹ در زمان مقرر و مطابق با رای قبلی،در دادخواست جدید ارائه شده به دیوان و با رای جدید دیوان مسلما رد میشه و داوطلبان آزمون بازهم به خاطر عدم رعایت قوانین توسط وزارت بهداشت و ایجاد حق مکتسبه و عدم عطف به ماسبق قوانین معطل میمونن.
  • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵
   0 0
   واقعا باید به برخی مسوولین خدوم خدا قوت گفت😐😒 صرفنظر از ضعف ها همچنان ماندگار قوانین جانبی برای پزشکان متقاضی آزمون دستیاری، اعم از طرح و سربازی و... دیگه حالام می خواستن اعلام نکنن. چند ماه بلاتکلیفی و بی برنامگی و استرس که نه تنها برای بچه های متقاضی که ما والدین رو هم دچار مشکل کرده بود.🙁