موضوع سلامت به عوامل اجتماعی خارج از حوزه سلامت مربوط است

شیراز - رئیس مرکز سیاستگذاری سلامت علوم پزشکی شیراز گفت:سلامت بیش از اینکه به مداخلات حوزه درمان مرتبط باشد و یا با حوزه‌های مراقبتی و پیشگیری مرتبط باشد به عوامل اجتماعی خارجی مربوط است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر کامران باقری لنکرانی ظهر شنبه در نشست مجازی «شهر و ارزیابی تاثیر سلامت»، گفت: یکی از موارد مهم در سلامت، بروز مداخلات موثر است و بسیاری از مواقع در این ارزیابی دچار مشکل می‌شویم و به جای اینکه به برون داد نهایی بپردازیم به فرایندها توجه می‌کنیم که اشتباه رایجی است و موجب می‌شود تا بودجه‌های کشور به درستی هزینه نشوند و به بیراهه برویم.

او ادامه داد: سلامت بیش از اینکه به مداخلات حوزه درمان مرتبط باشد و حتی با حوزه‌های مراقبتی و پیشگیری ارتباط داشته باشد، به عوامل اجتماعی خارج از حوزه سلامت مرتبط است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: مثلاً در قضیه مرگ و میر مادران باردار، در ایران شاهد کاهش مرگ و میر مادران باردار بودیم که یک افتخار است. لنکرانی تصریح کرد: مهمترین موضوعی که موجب این کاهش شد، نقش عوامل خارج از حوزه سلامت مانند حمل و نقل، بهبود دسترسی در راههای روستایی و …بوده است.

او ادامه داد: اما گاهی هم شاهد تاثیر منفی بوده‌ایم به عنوان مثال؛ در شیراز تا سال ٩٥ شاهد قربانی سالانه تا ١٥٠ نفر عابرین پیاده در بلوار رحمت بودیم که جانمایی‌ها وفاصله بین محل سکوتت تا محل دسترسی به خدمات و …از عوامل آن بوده و هنوز هم شاهد این مشکل در کمربندی شیراز هستیم که به پر مرگ ترین مسیرهای تردد در کلانشهرهای ایران تبدیل شده است.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بسیاری از تصمیماتی که در حوزه مدیریت شهری گرفته می‌شود، می‌تواند به ارتقای سلامت و یا برعکس نقش داشته باشد، عنوان کرد: متاسفانه همچنان مرگ و میر عابرین پیاده در کلانشهرها بالاست و نشان می‌دهد که نحوه معماری شهرهای ما به نفع عابرین پیاده نیست و دسترسی به فرآیندهایی همچون امکان فعالیت فیزیکی و فعالیت‌های مرتبط با حوزه سلامت در شهرها کمتر شده است.

لنکرانی افزود: یکی از اهداف توسعه پایدار این است که بیش از ٧٥ درصد از ساکنین شهرها در فاصله ٤٠٠ متری محل سکونت خود به فضای پارک یا بوستان دسترسی داشته باشند، لذا اگر در مدیریت شهری به این مهم توجه نشود، دچار اختلال می‌شویم.

کد خبر 5400129

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =