خطر آتش سوزی بیخ گوش ۸۵۰۰ واحد صنفی در بازار بزرگ اصفهان

اصفهان - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: خطر آتش سوزی بیخ گوش هشت هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در بازار بزرگ اصفهان است و در این زمینه اصناف همکاری لازم را ندارند.

ابراهیم مطلبی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آتش سوزی شب گذشته در بازار اصفهان اظهار داشت: یکی از چالش‌های اساسی در اصفهان بحث ایمنی بازار بزرگ اصفهان است.

وی با بیان اینکه بیشترین نقش را در این ارتباط اتاق اصناف اصفهان دارد، ابراز داشت: چندین سال است که اتاق اصناف برای ایمنی اصناف همکاری نداشته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه اخیراً رایزنی‌هایی را با اتاق اصناف داشته‌ایم و به نقاط مشترکی رسیده‌ایم، گفت: بازدیدهای مشترکی نیز با همکاری اتاق اصناف از واحدهای صنفی بازار بزرگ اصفهان داشته‌ایم و موارد غیرایمن را به مالکان واحدهای صنفی اعلام کرده‌ایم.

قانون مدون برای ایمنی بازار اصفهان نداریم

وی به وجود هشت هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در بازار بزرگ اصفهان اشاره کرد و افزود: آن چیزی که مورد نیاز بوده این است که قانونی مدون و الزام آور برای ایمنی واحدهای صنفی داشته باشیم که به واسطه آن در واحدهای صنفی و به ویژه اصناف اصفهان به خود ایمنی بازار برسیم.

مطلبی اضافه کرد: چنانچه در یکی از حریق‌ها بازار تعطیل باشد شاهد حادثه‌ای فاجعه‌بارتر از بازار تبریز در اصفهان خواهیم بود.

عزم ما ایمنی بازار بزرگ اصفهان است

وی با بیان اینکه تاکنون تذکرات زیادی را به میراث فرهنگی، اداره برق و اتاق اصناف برای ایمنی بازار داشته‌ایم، تصریح کرد: شبکه تارعنکبوتی برق کشی در بازار اصفهان بسیار خطرناک است اما هیچ نهادی تاکنون توجه ویژه به این امر نداشته است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه عزم ما ایمن سازی بازار است، افزود: برای این امر جلسه‌ای را روز گذشته با اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس داشتیم تا شاهد تکرار این حوادث نباشیم.

وی با بیان اینکه طرح مطالعاتی پهنه بندی خطر و ارزیابی ریسک در بناهای تاریخی اصفهان توسط آتش نشانی و با همکاری دانشگاه اصفهان انجام شده و کتاب آن نیز چاپ شده است، ادامه داد: ارزیابی ریسک خطر در بازار نیز آغاز شده است و تا یک ماه آینده نقشه پهنه بندی خطر در بازار اصفهان نیز آماده خواهد شد.

مطلبی با بیان اینکه در بازار بزرگ اصفهان کاربری‌های خطرناکی از جمله کارگاه‌های طلاسازی در بازار اصفهان فعالیت دارند، اضافه کرد: در این کارگاه‌ها از کپسول‌های ۱۱ کیلوگرمی گاز مایع و کپسوب‌های هوا استفاده می‌شود که بسیار خطر آفرین است و نمونه این حادثه را یک ماه گذشته در بازار اصفهان داشتیم که به علت حضور به موقع آتش نشانان علی رغم دسترسی بسیار سخت و تصرف‌های کسبه اطفا شد.

تذکر برای ایمن‌سازی پاساژهای خیابان چهارباغ عباسی

وی با بیان اینکه پاساژهای چهارباغ نیز تحت بررسی ایمنی قرار گرفته و موارد ایمنی را به هیئت امنا تذکر داده‌اند، افزود: ما تذکرات را می‌دهیم اما هنوز رفع آنها برای کسبه الزام آور نیست و برای این امر باید قانون محکمی در بحث ایمنی داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه موارد و خطرها را شناسایی کرده‌ایم و اولویت پرخطر، میان خطر و کم خطر را احصا کرده و به صورت جدی ورود کرده‌ایم تا بتوانیم تاب آوری شهر را افزایش دهیم.

وی در خصوص بیمه بودن اصناف در برابر آتش سوزی نیز گفت: در این زمینه متأسفانه بسیاری از واحدهای صنفی بیمه آتش سوزی را ندارند و این برای مالکان ضرر زیادی را به همراه خواهد داشت.

کد خبر 5405657

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =