آئین نامه هسته پژوهش دانشگاه پیام نور تدوین می شود

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نورگفت: آئین نامه هسته پژوهش دانشگاه پیام نور با هدف هم افزایی اعضای هیأت علمی و ساماندهی اعضا در حوزه‌های مختلف پژوهشی در حال تدوین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه پیام نور، محمدعلی ابراهیمی از تشکیل هسته‌های پژوهش دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: آئین نامه هسته پژوهش دانشگاه پیام نور با هدف هم افزایی اعضای هیأت علمی و ساماندهی اعضا در حوزه‌های مختلف پژوهشی در حال تدوین است و با تشکیل این هسته‌ها دانشگاه پیام نور گام بسیار مهمی در جهت انجام فعالیت‌های پژوهشی هدفمند بر می‌دارد.

چاپ و انتشار متوسط ۵ هزار مقاله علمی معتبر در هر سال توسط اعضای علمی دانشگاه

معاون پژوهشی و فناوری با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که گستره ملی دارد از توانمندی خاصی برخوردار است، افزود: حضور ۳۷۰۰ عضو علمی در این دانشگاه ظرفیت بزرگی است که می‌توان از این پتانسیل ارزشمند و همچنین فضاهای فیزیکی که در اختیار دانشگاه است، برای ارتقای پژوهش و فناوری استفاده کنیم.

ابراهیمی انتشار متوسط بیش از ۴۰ هزار مقاله طی ۸ سال گذشته توسط اعضای هیأت علمی این دانشگاه را ذخیره‌ای ارزشمند برای دانشگاه دانست و بر سهم ویژه دانشگاه پیام نور در تولیدات علمی کشور تاکید کرد.

اهم برنامه‌های معاونت پژوهشی و فناوری

معاون پژوهشی و فناوری به اهم برنامه‌های معاونت پژوهشی اشاره کرد و گفت: تشکیل شبکه‌های نخبگان و اعضای علمی با استفاه از ظرفیت‌های موجود، تشکیل هسته‌های پژوهش و شبکه سازی پژوهش‌ها، ایجاد مراکز کارآفرینی و خلاق، ایجاد مراکز رشد و فناوری‌های نرم، توسعه آزمایشگاه‌های ملی، قطبی و منطقه‌ای، ارتقای شبکه شاپنا، بازنگری منابع درسی و گسترش خدمات انتشارات دانشگاه، ارتقای نشریات علمی و … از جمله این موارد است.

گسترش پژوهش‌های کاربردی

وی افزود: برای گسترش پژوهش‌های کاربردی، گسترش مراکز پژوهشی و پژوهشکده‌ها، ایجاد سامانه و سازمان‌های پژوهشی و همچنین تشویق اعضای هیأت علمی برای انجام پژوهش‌های کاربردی و گروهی ضروری است.

ابراهیمی بر انجام پژوهش‌های مشترک با ارگان‌ها و سازمان‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: برنامه این معاونت سوق دادن پژوهش‌ها به سمت خلق ارزش، ایفای نقش بیشتر در تأمین منابع غیر شهریه‌ای دانشگاه و تأمین هزینه‌های پژوهش از محل درآمدهای حاصل از فعالیت‌های پژوهشی است.

رشد مراکز کارآفرینی و نوآوری

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور اظهار داشت: دانشگاه پیام نور با گسترش فعالیت‌ها در جهت رشد مراکز کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت، همچنین ایجاد هاب صنایع خلاق و فناوری‌های نرم و تأسیس پارک‌های علم و فناوری با استفاده از فضاهایی که در اختیار دارد گام بر می‌دارد و اعتقاد دارد که باید به مسئولیت اجتماعی خود در قبال کشور عمل کرده و فضا را برای رشد نخبگان کشور فراهم کند.

ابراهیمی با اشاره به مرکز ملی صنایع خلاق و فناوری نرم دانشگاه پیام نور گفت: هم اکنون ۳۳ شرکت در این مرکز مستقر شدند و ما باید مراکز رشد و صنایع خلاق و فناوری‌های نرم را در تمام کشور گسترش دهیم که با هماهنگی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، گام‌های جدی در این خصوص برداشته شده است.

توسعه آزمایشگاه‌های دانشگاه پیام نور

وی بر توسعه آزمایشگاه‌های دانشگاه پیام نور در سطح ملی، قطبی و منطقه‌ای تاکید کرد و با اشاره به ظرفیت استثنایی موجود در دانشگاه پیام نور افزود: دانشگاه پیام نور به دنبال ایجاد انسجامی گسترده برای شبکه سازی تجهیزات آزمایشگاهی است و شبکه شاپنای دانشگاه پیام نور نیز با این هدف ایجاد شده و باید در جهت افزایش کارایی و اثربخشی بیشتر، ارتقا یابد.

بازنگری در منابع درسی با هدف ایجاد تحول در علوم انسانی

دکتر ابراهیمی یکی از شاخص‌های مهم دانشگاه پیام نور را تولید منابع درسی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ۳ هزار عنوان کتاب در دانشگاه پیام نور منتشر شده و این دانشگاه به دنبال بازنگری در منابع درسی برای تحول علوم انسانی بر اساس سیاست‌های مقام معظم رهبری و بهره مندی از ظرفیت استثنایی انتشارات دانشگاه برای تولید و توزیع کتب است.

وجود ۲۶ نشریه معتبر علمی در دانشگاه پیام نور

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه از وجود ۲۶ نشریه معتبر علمی در این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم و جدی در حوزه معاونت پژوهشی و فناوری، ارتقای مجلات علمی در نظام‌های رتبه بندی نشریات علمی است که در این راستا باید استانداردهای لازم رعایت شده و زمینه ارتقای رتبه بین المللی فراهم شود.

ارتقای رتبه دانشگاه در نظام‌های رتبه بندی آموزش عالی

وی ارتقای رتبه دانشگاه در نظام‌های رتبه بندی آموزش عالی را فاکتور بسیار مهمی دانست و افزود: دانشگاه پیام نور دارای ظرفیت استثنایی است و لازم است با درک مهارت‌ها و تکنیک‌های نظام رتبه بندی در جهت ارتقا گام بردارد.

دکتر ابراهیمی با عنوان اینکه باید به دنبال ارتقای جایگاه دانشگاه در نظام رتبه بندی بین المللی باشیم، افزود: امروزه انتخاب دانشجو بر اساس جایگاه رتبه بندی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و برای تعاملات بین المللی نیز نیاز است که جایگاه و رتبه دانشگاه در سطح مطلوبی قرار گیرد.

توانمندسازی اعضای هیأت علمی

ابراهیمی بر لزوم توانمندسازی اعضای هیأت علمی تاکید کرد و اظهار داشت: تشویق اعضای هیأت علمی برای حضور در فعالیت‌های دانش بنیان ومبتنی بر خلاقیت و قناوری، تجاری سازی، برگزاری کارگاه‌های مهارت آموزی و دوره‌های دانش افزایی، در اولویت برنامه‌های حوزه معاونت پژوهشی و فناوری است.

ارتقای توانمندی دانشجویان

معاون پژوهشی و فناوری یکی دیگر از برنامه‌های حوزه معاونت پژوهشی را ارتقای توانمندی‌های دانشجویان و تربیت دانشجویان خودکارآفرین در سراسر کشور دانست و اظهار داشت: گذراندن یک یا دو واحد درس کارآفرینی، فرد را متبحر نمی‌کند باید دانشجو در کارگاه‌های مهارت افزایی و کارآفرینی قرار گیرد که این مهم با راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان و برگزاری استارتاپ ها فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: به طور قطع زیست بوم ایجاد شده حاصل از کارآفرینی و نوآوری در محیط دانشگاه، شرایط ویژه ای برای الگوسازی و ایجاد انگیزه برای دانشجویان شاغل به تحصیل فراهم خواهد کرد.

کد خبر 5411393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =