دستمزد کارگران ۲۱ اسفند تعیین تکلیف می شود

معاون وزیر کار گفت: بر اساس تقویم و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آخرین جلسه شورای کار ۲۱ اسفندماه است که در این زمان دستمزد کارگران تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی حسین رعیتی فرد امروز در حاشیه نمایشگاه ۶ ماهه عملکرد وزارت کار اظهار کرد: بر اساس تقویم و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آخرین جلسه شورای کار ۲۱ اسفندماه است که در این زمان دستمزد کارگران تعیین تکلیف می‌شود. مباحث کلی مطرح شده است، اما هنوز توافق لازم بین جامعه کارگری و کارآفرینی انجام نشده است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعیین مزد منطقه‌ای، گفت: این امر نیازمند زیرساخت‌هایی در کشور است، اکنون مطالعات پژوهشی آن در حال انجام است و باید بتوانیم حداقل‌ها را برای همه کارگران بر اساس اقلیم و جغرافیا فراهم کنیم تا جامعه کارگری مهاجرت نکنند.

وی در مورد تشکل‌های کارگری، یادآور شد: طبق فصل ششم قانون کار سه تشکل کارگری در کشور تشکیل شده‌اند، اکنون کارگران دغدغه و مطالبات صنفی دارند اما تاکنون استقبال خوبی از تشکیل تشکل‌ها نشده است زیرا فکر می‌کنند ایجاد تشکل باعث موضوعات دیگر می‌شود.

رعیتی فرد افزود: طبق بخشنامه ابلاغی وزیر تلاش داریم با دقت بیشتری حقوق جامعه کارگران را اجرایی کنیم و بر ایجاد تشکل‌های کارگری تاکید داریم. اکنون برای ایجاد تشکل‌ها از بنگاه‌ها و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه شروع کردیم و در مدت زمان سه ماهه تشکل‌ها باید شکل بگیرند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یک میلیون کارگاه خرد و بزرگ در کشور وجود دارد، گفت: اکنون ۱۳ هزار تشکل کارگری داریم که نسبت به تعداد کارگران کم است. در ۶ ماه فعالیت این دولت نسبت به مدت مشابه، تعداد تشکل‌ها ۱۲ درصد رشد داشته‌اند.

رعیتی‌فرد با اشاره به سامانه پایش کار، افزود: در این سامانه ماده ۴٩، ١٣١، ۲۷ و فصل ششم قانون کار مورد تاکید قرار گرفته است. صیانت از نیروی کار و تثبیت مشاغلی در دستور کار است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه‌داد: این سامانه می‌تواند کمک کند تا همه کارفرمایان خودارزیابی داشته باشند و سوال‌های متعدد از مباحث رفع موانع تولید را بیان کنند و بازرسان اعزام می‌شوند تا از سوی این وزارتخانه مشکلات را پیگیری کنند. ضمن اینکه یک نظام یکپارچه و اطلاعاتی از وضعیت کارگران و رفع موانع تولید ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۰ میلیون و ٧٠٠ هزار کارگر بیمه دارند، گفت: پوشش بیمه بیکاری ۳۳ درصد کاهش یافت.

کد خبر 5435687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   0 0
   اگر خط قرمز دولت معیشت مردم است پس باید حقوق کارگران نیز طبق سبد معیشت اعلام شده از سوی دولت تعیین شود و حقوق کمتر از سبد معیشت ظلم در حق قشر زحمتکش کارگری است تا کی کارگر شرمنده زن و بچه اش باشد به خدا کارگران هم انسان هستند و زندگی و معیشت دارند