بی‌ثبات اما با صلابت مثل استقلال/تیمی که قواعد بازی را به هم ریخت

تیم فوتبال استقلال در پایان هفته بیست و دوم با ۷ گل خورده و ثبت ۱۶ کلین شیت بهترین عملکرد را در ساختار دفاعی دارد و در آستانه ثبت یک رکورد ماندگار در لیگ برتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال در حالی در پایان هفته بیست و دوم با ۵۴ امتیاز در صدر جدول رده بندی لیگ برتر قرار دارد که با دریافت تنها ۷ گل خورده در ۲۲ بازی در حال ثبت یک رکورد جالب در تاریخ لیگ برتر است. آبی‌پوشان که پیش از این و با هدایت وینفرد شفر توانسته بودند با دریافت تنها ۱۳ گل در یک فصل صاحب رکورد کمترین گل خورده در یک فصل باشند، مترصد آن هستند که با ادامه این روند رکورد خود را بهبود بخشند.

آبی‌پوشان در حالی از ساختار دفاعی شان سدی محکم و نفوذ ناپذیر ساخته‌اند که بر خلاف قواعد بازی از ثبات نسبی در خط دفاعی خود بهره نبرده و بارها ترکیب مدافعان و به خصوص مدافعان میانی شان را تغییر داده‌اند؛ و با این وجود دروازه آنها در این فصل به سختی و به ندرت باز شده است.

۷ مدافع در ۸ ترکیب

سیاوش یزدانی، محمد حسین مرادمند، محمد دانشگر، عارف آقاسی، روزبه چشمی، عارف غلامی و رافائل سیلوا ۷ مدافع میانی هستند که به دفعات قلب دفاعی آبی‌پوشان از ترکیب این نفرات تشکیل شده است. فرهاد مجیدی به دلایل مختلف در طول فصل ترکیب مدافعان میانی‌اش را تغییر داده و در مجموع از این ۷ بازیکن ۸ ترکیب مختلف ۳ و ۲ دفاعه در ۲۲ بازی ایجاد کرده است.

استقلال در حالی با فرهاد مجیدی در ساختار دفاعی به صلابت رسیده که بر خلاف عرف ثبات نداشته تا آبی‌ها رسماً قاعده این بازی مهم را بر هم زده و بر خلاف قوانین نانوشته و با وجود داشتن تغییرات زیاد سدی فولادی مقابل دروازه شان ایجاد کرده باشند.

مجیدی تیمش را در این فصل ۲۰ بار با ۳ دفاعی میانی و ۲ بار با ۲ دفاع میانی راهی میدان کرد که در هیچیک از این دیدارها شکست نخورد.

بی‌ثبات اما با صلابت مثل استقلال/تیمی که قواعد بازی را به هم ریخت

پر تکرارترین ترکیب

ترکیب ۳ نفره «یزدانی - مرادمند - دانشگر» با ۹ بار تکرار ثابت ترین ترکیب خط دفاعی آبی‌پوشان در ۲۲ بازی بود که البته به دلیل جدایی دانشگر و مرادمند هرگز این زوج تکرار نخواهد شد. استقلال با این ترکیب خط دفاعی یک بار مرتکب خطای پنالتی شد ۴ بار هم دروازه‌اش باز شد.

آبی پوشان با این ترکیب خط دفاعی ۶ بار پیروز شده و ۳ بار با نتیجه مساوی مقابل حریفان خود متوقف شده‌اند و در نهایت نیز ۲۱ امتیاز از ۲۷ امتیاز ممکن را به دست آورده‌اند.

موفق ترین ترکیب

دومین ترکیب دفاعی پر تکرار آبی‌ها مثلث «یزدانی - مرادمند - آقاسی» بود که هر ۳ نفر از این ترکیب از جمع آبی پوشان جدا شده‌اند. مجیدی تیمش را ۴ بار با این آرایش در قلب دفاعی به میدان فرستاد و نه تنها در هر ۴ بازی پیروز شد، در هیچیک از این ۴ دیدار دروازه‌اش باز نشد تا این ترکیب موفق ترین ترکیب دفاعی آبی پوشان باشد.

مجیدی هرگاه تیمش را با ترکیب یزدانی، مرادمند و آقاسی راهی زمین کرد با ثبت کلین شیت پیروز شد. استقلالی‌ها با این ترکیب ۸ بار هم موفق به باز کردن دروازه حریفان شدند.

ترکیبی با یک گل خورده

یکی دیگر از ترکیب‌های ۳ نفره که مجیدی در قلب دفاعی تیمش از آن استفاده کرد، مثلث «یزدانی - آقاسی - دانشگر» بود که آبی‌ها ۳ بار با این ترکیب راهی میدان شدند ۲ بار با ثبت ۲ کلین شیت پیروز شده و یک بار هم با نتیجه یک - یک متوقف شدند.

مجیدی و تیمش با این ترکیب ۷ امتیاز از ۹ امتیاز ممکن را گرفته، ۲ بار کلین شیت کرده و تنها یک بار دروازه شان باز شد.

جدیدترین ترکیب ۳ نفره

بعد از جدایی ۳ مدافع میانی و پر کار آبی پوشان، مجیدی جدیدترین ترکیب ۳ نفره خط دفاعی تیمش را با مثلث «دانشگر - چشمی - غلامی» تشکیل داد و پیش از محرومیت چشمی و مصدومیت دانشگر در دو بازی پیاپی تیمش را با این ترکیب راهی میدان کرد. ماحصل حضور این ۳ مدافع میانی در زمین ۲ پیروزی، یک گل خورده و یک کلین شیت برای آبی پوشان بود تا این ترکیب هم از ترکیب‌های موفق آنها در خط دفاعی باشد.

کم تکرار ترین ترکیب ۳ نفره

مجیدی یک بار هم قلب دفاع تیمش را با ترکیب «یزدانی - مرادمند - چشمی» شکل داد که این اتفاق مقابل ذوب آهن اتفاق افتاد و آبی پوشان با این ترکیب به پیروزی رسیده و دروازه شان را هم بسته نگه داشتند. این ترکیب کم تکرار ترین ترکیب ۳ نفره دفاعی آبی پوشان است که تنها در یک بازی شکل گرفت.

۲ دفاع ۲ نفره

فرهاد مجیدی دو بار هم در طول این فصل ناچار شد به دلیل کمبود بازیکن سیستم تیمش را تغییر داده و به جای استفاده از خط دفاعی ۳ نفره، تیمش را با دفاع خطی و حضور دو بازیکن در قلب دفاعی به زمین بفرستد که در هر دو بازی نه تنها به پیروزی رسید، بلکه دروازه‌اش هم بسته ماند تا آنها در اجرای دفاع خطی با دو بازیکن در قلب دفاعی هم موفق باشند.

مجیدی در دو بازی ترکیب‌های متفاوتی را اجرا کرد؛ و یک بار این ترکیب را با زوج دانشگر - چشمی مقابل فجر در هفته نوزدهم امتحان کرد و بار دوم در هفته بیست و دوم مقابل صنعت نفت که زوج رافائل سیلوا و غلامی تشکیل دهنده این زوج بودند.

بی‌ثبات اما با صلابت مثل استقلال/تیمی که قواعد بازی را به هم ریخت
سیاوش یزدانی و عارف آقاسی که از این تیم جدا شدند
به همراه محمد دانشگر پرکارترین مدافع میانی که در استقلال حضور دارد

پرکارترین مدافعان استقلال

سیاوش یزدانی با حضور در ۱۷ بازی استقلال پر کار ترین مدافع این فصل آبی پوشان است که اگر مقوله جدایی‌اش از استقلال به واسطه اعزام به خدمت سربازی پیش نمی‌آمد می‌توانست رکورددار حضور در ترکیب آبی‌پوشان در این فصل باشد.

محمد دانشگر که اخیراً با صدمه دیدگی مواجه شده و بازی اخیر آبی پوشان را هم به همین دلیل از دست داد بعد از یزدانی دومین مدافع میانی پر کار آبی پوشان است. این بازیکن با حضور در ۱۶ بازی ۱۴۳۷ دقیقه در میدان حضور داشته و قطعاً تا پایان فصل از میزان حضور سیاوش یزدانی عبور کرده و ممکن است تبدیل به پر کار ترین مدافع میانی آبی پوشان شود.

محمد حسین مرادمند با حضور در ۱۵ بازی و ۱۳۵۰ دقیقه حضور در میدان پرونده‌اش در این فصل برای استقلال بسته شد و در حال حاضر سومین مدافع پر کار آبی پوشان است؛ و پس از او نیز روزبه چشمی با حضور در ۱۵ بازی و ۶۹۹ دقیقه دیگر بازیکن پرکار آبی پوشان است.

بدیهی است که کم‌ترین آمار بازی در بین مدافعان میانی هم در حال حاضر به رافائل سیلوا با یک بازی و ۹۰ دقیقه حضور تعلق داشته باشد. بازیکنی که به تازگی پیراهن استقلال را بر تن کرده و برای اولین بار مقابل صنعت نفت به میدان رفت.

کد خبر 5444719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • م ج IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۲
   3 19
   منظورتون از تیم بی ثبات اما با صلابت حتماً تیم داوری بازی های استقلاله دیگه؟؟؟ اشتباهات داوری که به نفع استقلال گرفته شده را یا باید نفهم باشی که نبینی یا خودت را بزنی به نفهمی
   • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۳
    15 1
    مخصوصا پنالتی تو دربی قبلی. که برا استقلال نگرفتن
  • آگاه IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۲
   24 1
   به امید خدا و تلاش کل تیم این روند مثبت ادامه پیدا خواهد کرد، علیرغم سنگ اندازی ها و تخریبهای همه جانبه و برنامه ریزی شده عوامل تیم پیروزی که 90درصد این تیم خارج زمین فعال است برای تضعیف و ضربه زدن به دیگر تیمها طبق روال 6 سال گذشته
  • اکبر IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۲
   2 14
   پرسپولیس قاعده بازی را به هم میریزه
  • سعید ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
   2 1
   ببینید امسال بابا مسعود نیست چیکار میکنید .کمترین گل خورده دیگه به داوری ربطی نداره.هر کاری خواستن کردن واسه سنگ اندازی .
  • سعید IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
   3 0
   البته تصمیمات داوری هم در تمام بازی های استقلال بی تاثیر نبوده ، جام امسال جام کمیته داوران است