فعالیت ۶۰ صندوق پژوهش و فناوری در کشور

عضو کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: تاکنون ۶۰ مجوز برای صندوق ‌های پژوهش و فناوری صادر شده و در حال فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، محمدمهدی فریدوند رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه گذاری خطر پذیر کشور امروز در اولین نشست اعضای جدید کار گروه صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: انجمن صنفی کارفرمایی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه گذاری خطر پذیر یک سازمان غیر انتفاعی بوده که از سال ۹۱ به ثبت رسیده است.

وی افزود: توسعه و ترویج ادبیات تامین مالی نوآوری و سرمایه گذاری خطرپذیر، استاندارد سازی رویه‌ها، فعالیت سرمایه گذاری خطر پذیر و ارتقا تعاملات بین اعضا و همچنین فعالان صنعت و اشتراک تجربیات و توانمند سازی از اهداف این انجمن صنفی به شمار می‌رود.

فریدوند ادامه داد: تاکنون ۶۰ مجوز برای صندوق‌های پژوهش و فناوری صادر شده که تاکنون ۴۳ صندوق به عضویت این انجمن درآمدند و مابقی در حال تاسیس و ثبت هستند.

عضو کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری افزود: وزارت علوم سهم ۵ درصدی، پژوهشکده‌ها سهم ۵ درصدی، موسسات آموزش عالی سهم ۳ درصدی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سهم یک درصدی و پارک‌های علم و فناوری سهم ۴۵ درصدی در تاسیس صندوق‌های پژوهش و فناوری داشتند. ۶۵ درصد از سرمایه این صندوق‌ها از سوی بخش‌خصوصی تامین شده و نهادهایی چون وزارت بهداشت، وزارت نفت، وزارت ICT، وزارت علوم و نهادهای تابعه آن با این صندوق‌ها مشارکت داشتند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صندوق‌ها و نهادهای سرمایه گذاری با اشاره به عملکرد اعضای انجمن در سال ۹۹، خاطر نشان کرد: حجم کل خدمات ارائه شده در سال ۹۹ از سوی اعضای این انجمن رشد بیش از ۱۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است به گونه‌ای که حجم خدمات مالی اعضای این انجمن در سال ۹۹ ۴,۸۷۳ میلیارد تومان بوده است.

فریدوند خاطر نشان کرد: در سال ۹۹ بیشترین تسهیلات پرداخت شده در حوزه ماشین آلات با ۲۸.۳۱ درصد بوده و بعد از آن نرم افزار و فناوری اطلاعات با ۲۷.۹۷ درصد، دارو و فراورده‌های بیولوژیک با ۱۷.۲۸ درصد، برق و الکترونیک با ۸.۹۴ درصد و تجهیزات پزشکی با ۵.۰۸ درصد قرار دارند.

وی افزود: تاکنون تعداد ۲۳۸۰ ضمانت نامه از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری صبا حجم ۴,۵۰۰ میلیارد تومان صادر شده است.

در ادامه علی وحدت با اشاره به حضور وزیر علوم در این جلسه و آشنایی با اعضای جدید این کار گروه افزود: صندوق‌های پژوهش و فناوری در تامین مالی و بحث نظام مالی علم و فناوری، نقش بسیاری دارند.

وی با قدردانی از تلاش‌های دکتر دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در زمینه حمایت از دانش بنیان‌ها و جایگاه صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: در طرح جهش تولید دانش بنیان برای حوزه تامین مالی کار بی نظیری صورت گرفته و باید کار گروه صندوق‌های پژوهش و فناوری از این حمایت‌ها حفاظت کند.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه باید ۶۱ صندوق پژوهش و فناوری فعال در کشور از حوزه تامین مالی دانش بنیان‌ها صیانت کنند، گفت: امیدوارم فرصت‌هایی که دوره جدید کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری و ظرفیت‌های قانونی که در خصوص تامین مالی ایجاد شده به همت مجلس، وزیر علوم و سایر فعالان زیست بوم نوآوری ادامه پیدا کند.

کد خبر 5444905

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha