طبیعت بکر و زیبا در دل خراسان شمالی/ از جنگل تا غار و آبشار

بجنورد- خراسان شمالی سرشار از مناطق طبیعی زیبا و دلنشین است که مشاهده هر کدام از آن‌ها برای هر مسافر جذاب است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در آستانه نوروز ۱۴۰۱ قرار داریم و بسیاری از مردم چمدان‌های خود را بسته‌اند و بنا دارند به سفر چند روزه بروند.

اما پیش از اینکه سفر خود را آغاز کنید باید با استان خراسان شمالی آشنا شوید؛ استانی که رهبر انقلاب گردشگری را یکی از مزیت‌های خوب آن دانستند.

از این رو در سلسله گزارشاتی اماکن تاریخی، طبیعی و گردشگری بجنورد و سایر شهرهای استان را معرفی می‌کنیم و به مسافران توصیه داریم حداقل یک بار مسیر خود را به این سو تغییر دهند.

خراسان شمالی که در شمال شرقی کشور قرار دارد، از یک سو به جنگل‌های گلستان ختم می‌شود و از سوی دیگر به منطقه خوش آب و هوا قوچان می‌رسد؛ در این مسیر اماکن طبیعی بسیاری وجود دارد که دیدن هر کدام می‌تواند فضایی دلنشین را برای خانواده‌ها مهیا کند. به همین خاطر در گزارش نخست جاذبه‌های طبیعی خراسان شمالی را مرور خواهیم کرد.

منطقه نمونه ملی بابا امان بجنورد

تفرجگاه معروف «بابا امان» در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بجنورد و در حاشیه جاده اصلی بجنورد به مشهد واقع شده است. این گردشگاه با پارک جنگلی و استخرهای دیدنی‌اش همواره مسافران بسیاری را برای رفع خستگی به خود جذب کرده است.

در بابا امان چشمه‌ای وجود دارد که از دل صخره می‌جوشد و آب آن به استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده تا آبشارهای مصنوعی تولید کند. هوای لطیف و شب‌های دل‌انگیز و زیبای بابا امان هر گردشگری را به سوی خود جذب می‌کند.

سپری کردن یک شب یا میل کردن یک وعده غذایی در میان درختان بلند بابا امان و آبشارهای متعدد این منطقه، می‌تواند خاطره خوشایندی را برای شما به ارمغان داشته باشد.

آبشار ۲۵ متری بجنورد

روستای حمید در ۷ کیلومتری شرق بجنورد واقع شده است. در جنوب روستا، دره تنگ با صخره‌های عظیم قرار دارد و در انتهای دره به فاصله حدود ۲ کیلومتر از روستای حمید، آبشاری به ارتفاع ۲۵ متر دیده می‌شود. آب آبشار از روستای آبچور سرچشمه می‌گیرد. روستا و آبشار حمید همواره به عنوان مکانی تفریحی مورد توجه ورزشکاران کوهنورد و خانواده‌ها بوده است.

آرامش را در اسپیدان تجربه کنید

روستای توریستی اسپیدان در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع شده است. این روستا بافت مسکونی جالب توجهی دارد و خانه‌ها به صورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده‌اند. از جاذبه‌های روستا به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره شیخ محمد رضا ربانی معروف به حاج آخوند، آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر می‌توان اشاره کرد.

صنایع دستی این روستا فرش‌های دست‌باف، صنایع چوبی، صنایع سفالی، قالی‌بافی و چادر شب‌بافی است. از ورزش‌های رایج محلی کشتی با چوخه، تسمه تسمه، درنا، ریسمان کشی و پشتک را می‌توان نام برد. غذاهای سنتی اسپیدان از جمله فتیر مسکه، آش پلو، قورمه، کاچی، آش قلیه، طرفداران زیادی دارد.

طبیعت بکر و زیبا در دل خراسان شمالی/ از جنگل تا غار و آبشار

موسیقی محلی شامل قشمه و دوتار، مراسم محلی از جمله مراسم روز اول عید نوروز که نزدیک امامزاده نذری می‌دهند و مراسم روز سیزده بدر که به آبشار هنرور می‌روند از ویژگی‌های برجسته اسپیدان قلمداد می‌شوند. سوغات اسفیدان کشمش، بادام و گردو است. این روستا جزو روستای هدف گردشگری استان خراسان شمالی محسوب می‌شود.

روستای گردشگری استاد

این روستا در ۳۰ کیلومتری جنوب غرب شهر فاروج واقع شده است. روستای استاد آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از جاذبه‌های آن علاوه بر چشم اندازهای طبیعی زیبا می‌توان به آثار کهنی همچون تخت حصار، قلعه کهنه، مسجد جامع، حمام قدیمی و بنای امامزاده اولیا اشاره کرد.

در استاد صنایع دستی مختلف از جمله قالی‌بافی رواج دارد. ورزش محلی کشتی با چوخه، انواع غذاها و نان محلی، مراسم محلی جشن نوروز و سیزده بدر، تعزیه خوانی و … به این روستا چهره منحصر به فردی بخشیده است.

پارک‌های ملی سالوک و ساریگل

پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک با وسعتی حدود ۱۷ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین قرار گرفته و فاصله آن تا مرکز استان خراسان شمالی ۳۰ کیلومتر است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده سالوک تنوع جانوری خوبی دارد و یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران از نظر زندگی جانوری است. شرایط توپوگرافی دشتی کوهستانی منطقه باعث شده است که این منطقه یکی از متنوع‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های وحشی ایران به شمار آید. قسمت شمالی پارک سالوک کوهستانی و زیست بوم حیوانات گوناگون کوه‌زی و قسمت جنوبی آن نیز مناسب زیست حیوانات دشت‌زی است. همچنین در کف دره‌های این پارک گونه‌های درختی و درختچه‌ای مانند زرشک، بید، انجیر و گردو و در مناطق مرتفع گونه‌های ارس به صورت پراکنده و انبوه دیده می‌شود.

منطقه ساریگل نیز با وسعتی معادل ۲۸ هزار هکتار در شرق شهرستان اسفراین واقع شده است. این پارک در فاصله ۸ کیلومتری اسفراین و ۹۰ کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل با توجه به ناهمواری و منابع آب نسبتاً فراوان، به ویژه در خانواده پرندگان، تنوع جانوری قابل توجهی دارد. پستانداران این زیست بوم نیز اگر چه جزو گونه‌های استثنایی محسوب نمی‌شوند، اما تنوع نسبتاً خوبی دارند. از جمله مهم‌ترین پستانداران و پرندگان ساریگل می‌توان به پلنگ، کفتار، گرگ، روباه، گربه وحشی، قوچ اوریال، بز، آهو و کبک اشاره کرد. همچنین این منطقه حفاظت شده با بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی از تنوع خوبی برخوردار است که قسمت عمده گیاهان منطقه را گونه‌های گلدار تشکیل می‌دهد.

روستای گردشگری روئین را از دست ندهید

این روستا در ۲۷ کیلومتری شمال اسفراین واقع شده و آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل دارد. آب فراوان باغ‌های این روستا را پر رونق ساخته به طوری که هیچ فصلی از سال از محصولات باغی بی بهره نبوده است. از جمله محصولات این روستا سیب، گلابی، گردو، انگور، هلو و زردآلو می‌باشد.

در این روستا خانه‌ها به طرز بسیار زیبایی به صورت پلکانی بر روی یکدیگر ساخته شده اند به طوریکه پشت بام منزل یکی حیاط خانه دیگری است. همچنین روستا طبیعتی سرسبز، ارتفاعات بلند، رودخانه دائمی، درخت‌های چنار قدیمی دارد که به آن چهره منحصر به فردی بخشیده است.

طبیعت بکر و زیبا در دل خراسان شمالی/ از جنگل تا غار و آبشار

مقبره ملأ عارف روئینی و امامزاده اسحاق در این روستا قرار دارد. هنر زنان روستا چادر شب بافی، چتائی بافی، حوله و دستمال است. سوغات محلی این روستا چادر شب، حوله پارچه‌ای، گردو، عسل، تولیدات دامی و باغی است.. این روستا جز روستای هدف گردشگری خراسان شمالی محسوب می‌شود.

غار نوشیروان

این غار در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرق اسفراین در حد فاصل روستای پرکانلو و نوشیروان در رشته کوه گاد تیغ واقع شده است. این غار طبیعی عمق کمی دارد و از دیواره سنگی آن در قسمت انتهایی آب تراوش می‌کند و در کف غار جاری می‌شود. سهولت دسترسی‌، واقع شدن در مسیر رودخانه، همجواری با جاذبه‌های طبیعی و برخورداری از چشم‌انداز زیبا از جمله ویژگی‌های این غار محسوب می‌شود.

منطقه نمونه گردشگری اسطرخی

یکی از روستاهای زیبای خراسان شمالی روستای اسطرخی از توابع دهستان گلیان در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر شیروان است. این روستا در حاشیه دره‌ای کوهستانی شکل گرفته و طبیعتی بسیار زیبا و سرسبز دارد. در کف دره اسطرخی رودخان ه‌ای جاری است که از چندین چشمه تغذیه می‌شود و پس از طی مسیری در یک نقطه آبشاری به ارتفاع حدود ۲۰ متر را تشکیل می‌دهد که منظره بس دلنوازی دارد.

اهالی منطقه این آبشار را «آبشار شارشار» می‌نامند. در تابستان این نقطه هوایی خنک و دلنشین دارد و از همین رو تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. از جاذبه‌های طبیعی دیگر در این منطقه می‌توان به یک سرو کوهی کهنسال و تنومند در حد فاصل چشمه و آبشار اشاره کرد که محیط تنه آن به ۵ متر می‌رسد.

اما این موارد تنها بخش کوچکی از جاذبه‌های طبیعی خراسان شمالی بود. روستای درکش، آبشار روستای ایزی، منطقه بیدواز، منطقه گردشگری میلانلو، مناطق کشانک، یامان داغی، شیرآباد و تخت ایران نیز از دیگر مناطق گردشگری طبیعی خراسان شمالی محسوب می‌شود.

خبرگزاری مهر در گزارش‌های آتی جاذبه‌های متعدد تاریخی خراسان شمالی را نیز تشریح خواهد کرد.

کد خبر 5450735

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha