پروژه تحقیقاتی تولید واکسن سالک در کشور در مراحل پایانی است

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: پروژه تحقیقاتی تولید واکسن سالک در کشور در مراحل پایانی خود قرار دارد و انشالله پس از مشخص شدن مراحل نهایی و نتایج قطعی تولید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این مطلب گفت: پروژه تحقیقاتی برای تولید واکسن سالک در کشور اولین بار حدود ۵ سال گذشته توسط استاد دکتر دانشور عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان شروع شد.

وی در ادامه افزود: مراحل اولیه تحقیقاتی این واکسن در دو استان خراسان رضوی و کرمان صورت گرفت و به دنبال نتایج اولیه ارائه شده، کمیته کشوری سالک تشکیل و نتایج در این کمیته ارائه شد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که کمیته کشوری سالک تصمیم به حمایت از انجام این تحقیق برای مراحل بعدی گرفت، گفت: این تحقیقات در استان‌های ایلام، اصفهان و شیراز ادامه پیدا کرد که این مرحله تقریباً حدود یک سال و اندی به طول انجامیده است و نتایج آن نیز به پایان رسیده و مورد بررسی قرار گرفت و همچنین در کمیته کشوری سالک نیز مطرح شده است.

گویا افزود: از آنجایی که پروژه هنوز به پایان نرسیده ان‌شالله پس از مشخص شدن نتایج قطعی، آنها را اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: به هر حال اگر نتایج آن طوری که انتظار می‌رود خوب باشد که قطعاً هم همینطور خواهد بود ما به یک دستاورد بزرگی در کشور دست پیدا خواهیم کرد و امیدوارم که بتوانیم واکسن سالک را به کل دنیا و یا حداقل به کشورهای خاورمیانه که بزرگترین مشکل را با سالک دارند، ارائه کنیم.

گویا با بیان این که در اجرای این پروژه دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان رضوی، شیراز، اصفهان، ایلام و کرمان نهایت همکاری را به عمل آوردند و تلاش‌های بسیار زیادی در طول این ۵ سال صورت گرفته است، افزود: می‌توان گفت این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های تحقیقاتی واکسن در کشور است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر این که نتایج اولیه بسیار درخشان است، افزود: اگر این واکسن مراحل نهایی خود را طی کرده و مورد تأیید قرار بگیرد به جرأت می‌توان گفت یکی از بهترین واکسن‌های تولید شده در دنیا برای پیشگیری از سالک خواهد بود.

کد خبر 5455876

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha