منابع حاصل از حذف ارز ترجیحی صرف کاهش هزینه درمان شود

در نامه اعضای مجمع عمومی و رؤسای نظام پزشکی‌های کشور به رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، پیشنهاد شده بخشی از منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صرف کاهش هزینه های درمان مردم شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین کرمپور رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی هرمزگان گفت: این نامه به امضای بیش از ۲۰۰ تن از اعضای مجمع عمومی و رؤسای نظام پزشکی‌های کشور رسیده و نویسندگان نامه ضمن حمایت از درخواست بازنگری در تعرفه خدمات درمانی و پزشکی، خواستار پیگیری مواردی توسط رئیس نظام پزشکی کشور شدند.

در متن این نامه خطاب به محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، آمده است: همانگونه که مستحضر هستید در قانون برنامه سال ۱۴۰۱ ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شده است و به زودی هزینه‌های سرسام آور ارزی و ریالی ناشی از تورم، کمر سیستم درمانی کشور را خواهد شکست.

در شرایطی که تعرفه خدمات تشخیصی-درمانی سال ۱۴۰۱ با قیمت واقعی خدمات فاصله‌ی زیادی دارد، انتظار می‌رود بخشی از منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صرف کاهش هزینه کرد مردم جهت امر درمان شود، و با افزایش سرانه‌ی درمان کشور، بیمه‌ها وظیفه‌ی خود (پوشش ۷۰ درصدی در بخش سرپایی و ۹۰ درصدی در بخش بستری) را به صورت کامل به عهده گرفته و انجام بدهند.

پیشنهادات امضا کنندگان نامه

۱- دستور فرمائید نرخ واقعی خدمات تشخیصی، درمانی، دارویی و توانبخشی که توسط سازمان نظام پزشکی به روش کاملاً علمی و بر اساس اطلاعات واقعی استخراج شده است، بر اساس قانون اعلام شود، تا مبنایی علمی و قانونی برای تعیین تعرفه فراهم آید.

۲- بر اساس قانون ۷۰ درصد هزینه درمان در بخش سرپایی باید توسط سازمان‌های بیمه پایه تأمین شود و پرداختی از جیب مردم باید به ۳۰ درصد کاهش یابد؛ در قانون بودجه امسال نیز به این سازمان‌ها اجازه داده شده که فاصله تعرفه دولتی و خصوصی را پوشش دهند. از سیاستگذاران کشور بخواهید بخشی از درآمد حاصل از آزاد سازی نرخ ارز، به منظور تأمین بودجه درمان به طور نشاندار به سازمان‌های بیمه گر اختصاص داده شود.

جامعه پزشکی مسلماً در زمینه هرچه شفاف‌تر شدن نرخ واقعی خدمات پزشکی و همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم حاضر به همه گونه پشتیبانی از اقدامات رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران خواهند بود.

کد خبر 5457928

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
   0 0
   داداش مواظب ذره بین مردم باشید.ملت همه رو به وضوح می بینند.ملاک فعلا جیب ملت است.هر وقت دخل و خرج یکی شد یعنی ما در مدیریت اقتصادی ۱۰ شدیم.لطفا از اعطای نمرات غیرقابل قبول و خود گول زن خودداری فرمائید.