طرح هیئت هماهنگی تنها راه برون رفت از بن بست سیاسی در عراق است

یک نماینده پارلمان عراق در سخنانی تصریح کرد: طرح ابتکاری هیئت هماهنگی تنها راه برون رفت از بن بست سیاسی در عراق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «جواد عویز» نماینده پارلمان عراق سخنانی را در خصوص لزوم برون رفت از بن بست سیاسی در این کشور، مطرح کرد. وی گفت: راهی جز تشکیل دولت توافقی در عراق وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، نماینده پارلمان عراق همچنین عنوان کرد: طرح ابتکاری هیئت هماهنگی تنها راه برون رفت از بن بست سیاسی در عراق است. موفقیت هیئت هماهنگی در ممانعت از به حد نصاب رسیدن جلسه پارلمان برای انتخاب رئیس جمهور نشان داد که جریان صدر و متحدانش برای برون رفت از بن بست سیاسی تنها باید بر سَر میز مذاکره بنشینند.

گفتنی است، روز گذشته هیئت هماهنگی شیعی به منظور برون رفت از بن بست سیاسی در عراق، یک طرح ۴ ماده‌ای ارائه کرد که به شرح ذیل است؛

۱. پایبندی به زمانبندی‌های قانونی و تشکیل فراکسیون اکثریت توسط دو طرف، به منظور حفظ حقوق بلوک شیعی و همچنین حقوق بلوک‌های سُنی و کُردی در رسیدن به ریاست پارلمان و ریاست جمهوری. این فرایند باید با ارائه یک دیدگاه مشترک توسط هیئت هماهنگی و هم‌پیمانان آن از یک سو و جریان صدر و همپیمانان آن از سوی دیگر انجام شود.

۲. پس از اعلام فراکسیون اکثریت، هیئت هماهنگی و جریان صدر باید بر سر معرفی نامزد نخست‌وزیری بر اساس پارامترهای کارآمدی، پاکدستی و مستقل بودن به توافق برسند.

۳. توافق بر سر ارائه یک برنامه دولتی مطابق با سقف زمانی مشخص. نمایندگان احزاب پیروز که به این برنامه پایبند هستند، مأمور اجرای آن می‌شوند. به علاوه مسئولان اداره کشور باید کارآمد، پاکدست و متخصص باشند.

۴. گروه اپوزیسیون در پارلمان مسئولیت نظارت بر عملکرد دولت و حسابرسی از آن در زمان اشتباهات و بی‌قانونی‌ها را بر عهده خواهد داشت. اپوزیسیون باید کار خود را به درستی انجام دهد و البته که از حمایت قانون نیز برخوردار است.

کد خبر 5457930

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha