۲۰۰ واحد صنعتی شیمیایی در استان سمنان فعال است

سمنان- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان گفت: ۲۰۰ واحد صنعتی شیمیایی یا تولیدکننده مواد شیمیایی یا مصرف کننده مواد شیمیایی در استان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها پرخطر محسوب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، ایرج کارخایی ظهر سه شنبه در نشست قرارگاه عملیاتی پدافند غیرعامل شیمیایی استان سمنان به میزبانی استانداری درباره ضرورت حفظ زیرساخت‌ها، تاکید کرد: آسیب رسانی به زیرساخت‌ها خصوصاً واحدهای صنعتی و صنایع بزرگ از جمله اهدافی است که دشمنان به دنبال آن می‌باشند، عدم توجه و اهتمام به رعایت حرایم، ضوابط و مقررات ایمنی، امنیتی و پدافند غیرعامل در صنایع می‌تواند آسیب پذیری‌ها را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه در مقابل اهتمام و تلاش برای اجرای الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در حوزه‌های سایبری، شیمیایی، اقتصادی می‌تواند از بروز حوادث و فجایع ناگوار و پیامدهای خسارت بار جلوگیری کند، افزود: امنیت و پدافند غیرعامل یکی از نمادهای اقتدار و قدرت بازدارندگی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی است.

تهدیدها و آسیب‌ها

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به اینکه توجه به تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های زیرساخت‌ها و صنایع برای افزایش پایداری و تاب‌آوری و استمرار خدمات رسانی یک اصل مهم در پدافند غیرعامل است، ابراز کرد: نداشتن عزم و نگاه انفعالی به موضوع امنیت و پدافند غیرعامل در زیرساخت‌ها و صنایع می‌تواند آثار زیان‌بار اقتصادی و اجتماعی و امنیتی داشته و لطمات مؤثری بر تولید، اقتصاد و صادرات و اشتغال بگذارد.

کارخایی با بیان اینکه از طرف دیگر کارکرد مطلوب صنایع و واحدهای صنعتی و معدنی و زیرساخت‌های اصلی آن نقش بسیار تعیین کننده‌ای در تولید ثروت، ایجاد اشتغال، رفاه و معیشت و توسعه همه جانبه دارد، بیان کرد: صنایع شیمیایی و پرخطر که بخشی از این زیرساخت‌های اقتصادی با رویکردهای مختلف نقش آفرین هستند باید قادر باشند تهدیدات و مخاطرات بالقوه و بالفعل در حوزه عملیاتی خود را شناسایی کنند.

وی افزود: صنایع شیمیایی واحدهای صنعتی و تولیدی هستند که از مواد مختلف و ترکیبات آن مواد شیمیایی خاص برای مصارف گوناگون تولید می‌کنند یا از ترکیبات شیمیایی برای تولید محصولات متنوع دیگر بهره می‌گیرند. از بین مواد و ترکیبات شیمیایی برخی ظرفیت خطرپذیری و پرخطری دارند.

توجه به صنایع شیمیایی

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با بیان اینکه سمنان یک استان صنعتی و معدنی محسوب می‌شود که در دهه‌های اخیر رشد روز افزون به خاطر نزدیکی به پایتخت، زمین‌های بلامعارض، زیرساخت‌های مناسب حوزه برق رسانی و سیستم اداری پیدا کرده است، گفت: ۲۰۰ واحد صنعتی شیمیایی یا تولیدکننده مواد شیمیایی یا مصرف کننده مواد شیمیایی در استان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها پرخطر محسوب می‌شوند.

کارخایی با بیان اینکه درخواست اجرای دستورالعمل نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی و اجرای دستورالعمل، آئین نامه الزامات پدافند غیرعامل در صنایع و شهرک‌های صنعتی از همه دستگاه‌های متولی مدنظر است، افزود: همکاری در تهیه شناسنامه واحدهای پرخطر شیمیایی استان که توسط اداره کل پدافند غیرعامل استانداری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه رصد، شناسایی و بازدید و بررسی بر اجرای اصول پدافند غیرعامل در صنایع باید مستمر باشد، گفت: توجه جدی به تهدیدات سایبری در صنایع بزرگ و واحدهای پرخطر امری مهم است همچنین برگزاری مستمر دوره‌های آموزشی و رزمایش و مانورهای مختلف برای افزایش آمادگی برای مقابله با تهدیدات پدافند شیمیایی در دستورکار قرار گیرد از سوی دیگر رعایت الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در حمل و نقل مواد شیمیایی و انبارها و مخازن آن‌ها مهم است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با تاکید بر اینکه رعایت مسائل ایمنی و حفاظتی صنایع و واحدهای تولیدی همجوار با صنایع پرخطر باید اجرا شود، بیان کرد: تهیه طرح‌های پاسخ اضطراری در تمامی زیرساخت‌های شیمیایی اصل مقابله با تهدید است همچنین نیازمند درمانگاه و اورژانس پدافند شیمیایی برای درمان مصدومین این تهدید در استان هستیم.

کد خبر 5475809

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha