متقاضیانی که امسال به حج تمتع نمی روند،  انصراف ندهند

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره استقبال متقاضیان از نام نویسی در کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۱ گفت: کسانی که موفق به تشرف در سال جاری نمی‌شوند، انصراف ندهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر رضایی درباره فرایند ثبت نام مشمولان حج تمتع ۱۴۰۱ در کاروان‌ها که از روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه آغاز شده است گفت: به امید خدا بعد از دو سال وقفه در اعزام‌های حج تمتع که بدلیل بحران کرونا و برای همه کشورهای اسلامی ایجاد شد، امسال ۳۹ هزار ۶۴۰ نفر از هموطنان ما به سرزمین وحی مشرف می‌شوند که بر همین اساس روند ثبت نام نهایی این عزیزان از روز گذشته در سامانه رزرو به آدرس tamatoreserve.haj.ir آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه فقط متقاضیانی که در سال ۹۹ ثبت نام کرده بودند و هزینه‌ها را در آن زمان پرداخته و شرایط تعیین شده کشور میزبان در حج امسال را دارا هستند مجاز به نام نویسی می‌باشند، گفت: این عزیزان که نتوانسته اند در آن زمان به حج مشرف شوند و وجوه خود را برای هزینه‌های حج پرداخت کرده و انصراف نداده بودند در اولویت نام نویسی و اعزام حج تمتع ۱۴۰۱ هستند و باید به سامانه مراجعه کنند.

رضایی در عین حال به کسانی که در سال ۹۹ ثبت نام کرده و هزینه پرداخته اند اما بدلیل شروط تعیین شده، موفق به تشرف در سال جاری نمی‌شوند، گفت که در صورت عدم انصراف، در اولویت تشرف و استفاده از امتیاز تثبیت نرخ ارز می‌باشند.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به استقبال این دسته از مشمولان در نام نویسی سامانه رزرو تصریح کرد: تاکنون بیش از ۸۱ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شده است که به سرعت اقدامات بعدی انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه درخواست افزایش سهمیه تا سقف ۵ هزار نفر را به وزارت حج و عمره عربستان داده ایم، تصریح کرد: در صورت وجود انصرافی‌ها و افزایش سهمیه از سوی کشور میزبان، ظرفیت‌های جدید برای نام نویسی اعلام می‌شود.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به برآورد هزینه‌های حج تمتع ۱۴۰۱ و پرداخت وجوه واریزی متقاضیان در سال ۹۹ گفت: میانگین هزینه‌های حج تمتع امسال ۳۷ میلیون تومان می‌باشد که با توجه به شرایط کاروان‌ها و گروههای قیمتی مقداری پایین‌تر و برای برخی کاروان‌ها مقداری بالاتر است؛ بخش کنترل هزینه‌ها در حج تمتع امسال نیز بدلیل اعمال سیاست‌های ریاست محترم سازمان و تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های دست اندرکاران حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و.... در کنترل هزینه‌ها انجام گرفته است.

به گفته رضایی، با توجه به ظرفیت موجود ۲۸۰ کاروان امسال از ۱۹ ایستگاه پروازی به سرزمین وحی مشرف می‌شوند که تاریخ اولین پرواز رسمی حجاج ۲۳ خرداد ماه جاری می‌باشد.

وی همچنین میزان ارز مسافرتی تعیین شده از سوی بانک مرکزی را ۲۰۰ یورو دانست و گفت: قیمت این ارز مسافرتی نیز مطابق با ضوابط بانک مرکزی تعیین می‌شود.
رضایی همچنین به حجاج توصیه کرد تا طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید، وقت و زمان خود را بیشتر صرف معنویت و پرداختن به مناسک سرزمین وحی کنند و از بازار گردی پرهیز نمایند و در صورت امکان سوغات خود را در داخل کشور و قبل از سفر تهیه کنند.

کد خبر 5485628

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =