مرحله دوم رصدِ خانه‌های قرآنی و موسسات در اواخر فصل بهار

بهبودی گفت: در حال حاضر در حال تدوین دستورالعمل های رصد مؤسسات و بازنویسی آن هستیم و در اواخر فصل بهار نیز رصد دوم مؤسسات قرآن و عترت را اجرا خواهیم نمود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین بهبودی مدیر کل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم در خصوص طرح رصد، پایش و ارزیابی مؤسسات قرآن و عترت و همچنین خانه‌های قرآن اظهار داشت: پیرو تجربیاتی سال ۹۹ در خصوص طرح رصد، پایش و ارزیابی مؤسسات قرآن و عترت اتفاق افتاد، طرح رصد، پایش و ارزیابی خانه‌های قرآن شهری و روستایی تحت نظارت سازمان دارالقران الکریم نیز در دو مرحله و به شکل خوداظهاری و میدانی و از نیمه‌های شهریور ماه سال ۱۴۰۰ و با خوداظهاری مدیران خانه‌های قرآن و تدوین دستورالعمل‌های مربوطه آغاز شد.

مدیر کل توسعه مشارکت‌های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم اظهار داشت: حدود ۴۰۰۰ هزار مدیر خانه قرآن و عترت در این بازه زمانی و با ورود به سامانه و تکمیل فرم‌های مورد نظر، اطلاعات خود را تکمیل و برای سازمان دارالقرآن الکریم ارسال نمودند و پس از آن، اطلاعات دریافتی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. وی گفت: همزمان با این مرحله و با محدوددیتهایی که به واسطه شیوع بیماری کرونا ایجاد شده بود و با توجه به سایر محدودیت‌ها، مرحله رصد میدانی نیز آغاز شد.

بهبودی خاطرنشان کرد: در این مدت دستورالعمل‌های این طرح با تأکید و پیگیری رئیس سازمان دارالقرآن الکریم تدوین و به استان‌ها ابلاغ شد و سپس با مشارکت ۴۰۰ نفر ارزیاب و کارشناسان قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی، کار رصد میدانی آغاز شد. وی افزود: به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده جوی، مالی و اعتباری و همچنین شرایط خاص کرونا، کار رصد میدانی تا نیمه اسفند ماه سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرد.

بهبودی گفت: در این مدت و با مشارکت جهادی ارزیابان، حدود ۵۰۰۰ خانه قرآن و عترت شهری و روستایی مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت مشخص شد با توجه به شرایط کرونایی در کشور، بیش از ۲۰۰۰ خانه قرآن و عترت فعالیت خود را متوقف و یا تعدادی از آنها که توانمندی فعالیت در فضای مجازی داشتند، فعالیت خود را در این فضا و از این طریق ادامه داده اند.

وی بیان کرد: با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته، خانه‌های قرآن و عترت شهری و روستایی که فعالیتشان متوقف شده بود نیز به دو دسته تقسیم می‌شدند. گروهی از خانه‌های قرآن به دلیل وضعیت کرونا، مهاجرت، دلایل شخصی. فعالیت خود را به طور کامل متوقف و بیش از ۲۰۰۰ خانه قرآن و عترت نیز فعالیت خود را به شکل موقت متوقف نموده اند.

وی افزود: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، گروهی از خانه‌های قرآن به دلیل دشوار بودن شرایط دسترسی نیز مورد رصد قرار نگرفته اند اما اطلاعات این خانه‌های قرآن موجود است و این تعداد خانه‌های قرآن نیز به زودی مورد بررسی ارزیابان قرار خواهند گرفت.

بهبودی اظهار کرد: با توجه به تعداد زیاد خانه‌های قرآن و عترت، تلاش ما بر این است که در سال ۱۴۰۱ به اطلاعات دریافتی از خانه‌های قرآن رسیدگی و آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی گفت: نتیجه اولیه تحلیل و بررسی رصد خانه‌های قرآن پس از رسیدگی به خانه‌های قرآنی که هنوز مورد ارزیابی قرار نگرفته اند اعلام می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: همانطور که وعده داده شده بود در سال ۱۳۹۹ تمامی مؤسسات قرآنی مورد ارزیابی قرار گرفتند و این ارزیابی به صورت هر دو سال یکبار نیز صورت خواهد گرفت. با توجه به دستور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم مبنی بر رسیدگی به وضعیت مؤسسات، در حال حاضر در حال تدوین دستورالعمل‌های رصد مؤسسات قرآن و عترت و بازنویسی آن هستیم و در اواخر فصل بهار نیز رصد دوم مؤسسات قرآن و عترت را اجرا خواهیم نمود.

کد خبر 5489576

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =