قفل ۱۰ ساله آزادراه ارومیه–تبریز در سفر دولت باز می‌شود؟

ارومیه–با گذشت یک دهه از اجرای طرح آزادراه ارومیه–تبریز، خلع ید پیمانکار و عدم ورود سرمایه‌گذار موجب شده طرح به سرانجام نرسد، امروز مردم این منطقه منتظر تعیین تکلیف پروژه در سفر دولت هستند.

 خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: آزادراه ارومیه - تبریز از جمله طرح‌های زیربنایی حوزه راه در منطقه شمال غرب محسوب می‌شود، این آزادراه علاوه بر کاهش ۱۰ کیلومتری فاصله بین ۲ شهر، در صورت تکمیل بسترساز رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه شمال غرب و توسعه صنعت گردشگری در مناطق پیرامون دریاچه‌ارومیه خواهد شد.

در آستانه سفر رئیس‌جمهور و اعضای کابینه به استان آذربایجان غربی خبرگزاری مهر در سلسله گزارش‌هایی ضمن طرح برخی مسائل این استان، بستر طرح مطالبات و خواسته‌های مردم را فراهم خواهد کرد.

در این راستا با توجه به مطالبات و چالش‌های پیش روی آذربایجان غربی که در این خبرگزاری تدوین شده است، مهم‌ترین مطالبات استان در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … مورد اشاره قرار خواهد گرفت تا زمینه‌ای برای توجه به این مطالبات در مصوبات سفر دولت فراهم شود.

برای پیگیری گزارش‌های مهر لینک «مطالبات مردم آذربایجان غربی از دولت» را دنبال کنید. این لینک در کنار صفحه استانی خبرگزاری مهر قرار داده خواهد شد و مخاطبان این رسانه می‌توانند نکات مدنظر خود را در بخش نظرات در میان بگذارند.

هم اکنون مدیریت ساخت آزادراه ارومیه - تبریز که از سال ۹۱ آغاز شده در دست وزارت راه و شهرسازی است اما تعلل در خلع ید پیمانکار و جذب سرمایه گذار جدید موجب کندی و توقف روند اجرای این طرح و به یکی از چالش‌های اساسی و مطالبه جدی مردم تبدیل شده است.

قفل ۱۰ساله آزادراه ارومیه–تبریزدرسفر دولت باز می شود؟

آزادراه ارومیه - تبریز از سال ۹۱ آغاز شده است

آزاده راه ارومیه - تبریز در ۵ قطعه اجرا می‌شود که قطعه اول به طول ۲۴.۵ کیلومتر از ارومیه تا ساحل غربی دریاچه ارومیه است، قطعه دوم به طول ۱۵.۵ کیلومتر در خاکریز میان‌گذر دریاچه ارومیه قرار دارد و قطعه سوم نیز به طول ۲۹ کیلومتر از ساحل شرقی دریاچه ارومیه تا سه راهی سرای (جزیره اسلامی) واقع شده است.

مسیر مصوب این قطعه عبور محور از پیرامون جزیره اسلامی یا گزینه ساحلی دریاچه ارومیه بود، ولی بنا به درخواست مقامات استانی و طرف مشارکت جهت تغییر کریدور در این قطعه از گزینه ساحلی به گزینه کوهستانی با احداث تونل در دست انجام است، البته انتخاب گزینه کوهستانی با رویکرد احداث تونل، طول قطعه سوم را از ۲۹ به ۱۹ کیلومتر کاهش داده است.

قطعه چهارم آزادراه تبریز ارومیه به طول ۲۹ کیلومتر از سه راهی سرای تا سه راهی خاصبان است، در این قطعه با احداث یک باند دو خطه جدید به موازات مسیر ۲ خطه موجود، این محور به درجه آزادراهی ارتقا می‌یابد، قطعات پنجم آزادراه تبریز- ارومیه به طول ۳۲ کیلومتر از سه راهی خاصبان تا تبریز (کیلومتر ۷ آزادراه تبریز-سهند) است.

با توجه به همسایگی استان آذربایجان غربی با کشورهای ترکیه و عراق و کشورهای پرتعداد منطقه قفقاز، بهره برداری از آزادراه تبریز - ارومیه می‌تواند زمینه ساز ایفای نقش مؤثرتر منطقه شمال غرب در سیاست توسعه مناسبات منطقه‌ای کشورمان با همسایگان باشد.

در آستانه بیست و یکمین سفر استانی هیئت دولت مردم منطقه منتظر هستند تا ببیند با توجه به اهمیت اتمام این طرح بعد از ۱۰ سال قفل این آزاد راه به دست حجت الاسلام رئیسی باز می‌شود؟ تسریع در روند اجرای این طرح جزو مصوبات هیئت دولت در آذربایجان غربی قرار می‌گیرد یا نه؟

قفل ۱۰ساله آزادراه ارومیه–تبریزدرسفر دولت باز می شود؟

تکمیل آزادراه ارومیه- تبریز در رشد ظرفیت‌های ترانزیتی آذربایجان‌غربی حیاتی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی در خصوص آخرین وضعیت آزاد راه ارومیه – تبریز گفت: با توجه به روند رو به رشد ترانزیت کالا و مسافر از پایانه مرزی سرو، تکمیل آزادراه ارومیه-تبریز در ساماندهی حجم ترافیک عبوری از شهر ارومیه نقش کلیدی دارد.

یاسر رهبردین در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید تعیین و تکلیف نگهداری و افزایش ایمنی دیگر قسمت‌های آزادراه ارومیه-تبریز و نیز سرعت‌بخشی به اجرای تونل‌های قطعه سوم این پروژه عنوان کرد: آزاد راه ارومیه- تبریز در شش قطعه به طول ١۵١ کیلومتر اجرا می‌شود که نگهداری پل میانگذر دریاچه ارومیه به عنوان بخش اصلی این آزادراه است با جدیت انجام شده و برنامه‌ریزی شده ایمنی این سازه با اقدامات زودبازده افزایش یابد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: این مسیر آزادراهی علاوه بر اثربخشی در رشد شاخص‌های حمل‌ونقل منطقه موجب کاهش زمان سفر، کاهش سوانح رانندگی و مصرف سوخت می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به اهمیت تکمیل آزادراه ارومیه - تبریز گفت: یکی از سیاست‌های اصلی این اداره‌کل احصا پروژه‌های مختلف و جذب سرمایه گذار جهت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است، که در این راستا جهت تکمیل پروژه آزادراه ارومیه_تبریز جذب سرمایه‌گذار محقق شد.

محسن حمزه‌لو افزود: هدف اصلی از جذب سرمایه گذار برای آزادراه ارومیه_ تبریز که شامل ۶ قطعه است، تکمیل قطعات ۱، ۲ و۴، احداث قطعه ۳، ۵، ۶ و همچنین تکمیل تونل‌ها است، که مجموعاً به طول ۱۵۱ کیلومتر می‌باشد.

وی بیان کرد: میزان برآورد اولیه اعتبار لازم برای تکمیل این پروژه ۵ هزار میلیارد تومان است، که بصورت مشارکتی از طرف دولت و بخش خصوصی تامین خواهد شد و انتظار می‌رود میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی تا ۳ هزار میلیارد تومان تحقق یابد.

قفل ۱۰ساله آزادراه ارومیه–تبریزدرسفر دولت باز می شود؟

آزاد راه ارومیه – تبریز تا دو سال آینده خاتمه می‌یابد

مدیرکل راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت اتمام این پروژه اظهار کرد: تبدیل قطعه ۱ و ۲ به آزاد راه شامل احداث تقاطع‌های غیرهمسطح، دسترسی محلی و احداث باند کُند رو از جمله اهداف مهم اجرای این پروژه است.

وی با اشاره به افتتاح جاده ارومیه_ سرو تصریح کرد: پس از افتتاح این جاده قطعاً حجم بالای ترافیک ترانزیت کالا از جاده سرو به ارومیه انجام می‌پذیرد، که با توجه به تمهیدات انجام گرفته؛ با تکمیل آزادراه ارومیه_تبریز می‌توانیم پایانه مرزی سرو را به کریدورهای داخلی کشور وصل کنیم.

سید محسن حمزه‌لو در پایان با اشاره به کلیات این سرمایه‌گذاری گفت: موافقت اولیه انجام گرفته است و هفته آینده جلسه‌ای در تهران با حضور سرمایه گذار پروژه تشکیل خواهد شد و براساس قول مساعد سرمایه گذار، پیش بینی می‌شود این پروژه تا دوسال آینده تکمیل شود و همچنین با پیگیری‌های لازم رفع موانع مربوط به پیمانکار در پروژه آزادراه ارومیه_ تبریز که یکی از دغدغه‌های اصلی به شمار می‌رفت، به زودی حل خواهد شد.

آزادراه ارومیه – تبریز از پروژه‌های مهم در دست اجرا برای توسعه آذربایجان غربی است و مسیر دو مرکز استان را کوتاه‌تر می‌کند، ۴۰ کیلومتر از آزادراه تبریز- ارومیه در محدوده آذربایجان غربی و بقیه در آذربایجان شرقی است.

با توجه به همسایگی استان آذربایجان غربی با کشورهای ترکیه و عراق و کشورهای پرتعداد منطقه قفقاز، بهره برداری از آزادراه تبریز - ارومیه می‌تواند زمینه ساز ایفای نقش مؤثرتر منطقه شمال غرب در سیاست توسعه مناسبات منطقه‌ای کشورمان با همسایگان باشد.

کد خبر 5492777

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =