محتوای آموزش پزشکی به سمت رفع چالش‌های سلامت سوق یابد

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: لازم است آموزش پزشکی برای رویارویی با چالش‌های سلامت آماده شود و آموزش‌ها و محتوای آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی به این سمت و سو حرکت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر ابوالفضل باقری فرد در پنل تخصصی «آموزش علوم پزشکی و تکنولوژی‌های نوین در دوران پساکرونا» در همایش آموزش علوم پزشکی با اشاره به تأثیر رویدادها بر روند جهانی و آینده جوامع گفت: یکی از رویدادهای مهم کشور ما مسئله سالمندی، شهرنشینی و چالش‌های مرتبط با نظام سلامت است که در صورت بی توجهی در آینده نزدیک به معضل تبدیل خواهد شد.

وی گفت: لازم است آموزش پزشکی برای رویارویی با این مشکلات آماده شود و آموزش‌ها و محتوای آموزشی دانشگاه‌ها به این سمت و سو حرکت کند و این همسوسازی در کشورهای با منابع محدود باید با دقت بیشتری انجام شود.

باقری فرد با اشاره به تکنولوژی و هوش مصنوعی به عنوان یکی دیگر از رویدادهای تأثیرگذار گفت: با توجه به تمایل نسل جدید به آموزش دیجیتال باید روش‌های آموزشی نیز تغییر و متناسب با آن پیشرفت کند زیرا برای یک آینده پایدار باید به شبیه سازها، مهارت‌آموزی، تکنولوژی و تغییر نگرش به عنوان زیربنای آموزش توجه کرد.

وی گفت: آموزش روح همه چیز و شاخص توسعه بوده و اگر بهداشت، درمان و پژوهش با کیفیت مدنظر است؛ باید آموزش صحیح در همه زمینه‌ها انجام شود و به همه حوزه‌های جامعه تسری یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: رویدادها نیز از عوامل مؤثر بر تغییر آینده هستند و از جمله این رویدادها که به یکباره دنیا را تغییر داد؛ کووید -۱۹ است که بیشترین تأثیر آن بر فعالیت‌های آموزشی بود و آموزش‌ها را سمت آموزش غیرحضوری و مجازی حرکت داد و زمینه ساز تکامل و پیشرفت آن شد.

وی با اشاره به مزایای آموزش مجازی اعم از تسهیل در دسترسی به محتوا، حذف محدودیت زمانی و مکانی، شکل‌گیری عدالت آموزشی، کاهش هزینه‌ها و استفاده از حضور مجازی اساتید بین‌المللی و افزایش سرعت استفاده از تکنولوژی در آموزش گفت: آموزش گروه پزشکی به عرصه آموزش حضوری و رودررو نیاز دارد زیرا امکان انتقال اخلاق و منش استاد، نحوه برخورد با بیمار و ویزیت در آموزش آنلاین امکان پذیر نیست.

باقری فرد تاکید کرد: اولویت آموزش علوم پزشکی، آموزش حضوری است و این مهم، مستلزم به روز بودن اساتید و دانشجویان است. آموزش مجازی با آموزش غیر حضوری متفاوت بوده و آموزش مجازی یک آموزش فعال است که باید به عنوان یک مکمل از آن بهره برداری کرد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر ایجاد امید و نگاه خوشبینانه به آینده گفت: انتقال امید به فراگیران و ایجاد تصویر امیدبخش از آینده، مهمترین وظیفه اساتید بوده که در شرایط فعلی کشور ما بسیار مهم است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به بسته‌های تحول و به ویژه بسته آموزش مجازی گفت: این بسته و زیرساخت‌هایی که به واسطه آن در دانشگاه‌ها ایجاد شده بود، به ویژه سیستم نوید شامل ده‌ها هزار محتوای آموزشی و سیستم آرمان، نشان دهنده نقش مؤثر آموزش مجازی است. لازم است تکنولوژی‌های جدید آموزشی با توجه به شرایط و نیاز کشور وارد شوند و برای تغییر آینده باید ابتدا زمان حال خود را تغییر بدهیم.

کد خبر 5495151

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =