۳محور توافقی با عمان در بخش نفت/ تشریح بسته های تشویقی وزارت نیرو

توافقات وزیر نفت با عمان، نشست هیأت های اقتصادی ایران و روسیه، تشریح بسته های تشویقی وزارت نیرو  و دیدار وزیر نیرو و نفت با معاون نخست وزیر آذربایجان از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سفر وزیر نفت به عمان و توافقات مشترک، نشست مشترک هیأت های اقتصادی ایران و روسیه، تشریح بسته های تشویقی وزارت نیرو برای صرفه جویی در مصرف برق و دیدار وزیر نیرو و وزیر نفت با معاون نخست وزیر آذربایجان از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته اخیر بود.

۳ محور همکاری ایران و عمان در بخش انرژی

مهمترین خبر حوزه نفت در این هفته، سفر وزیر نفت و هیأت همراه پیش از سفر ریاست جمهوری بود که منجر به انعقاد توافقاتی شد. وزیر نفت در تشریح این توافقات گفت: به‌عنوان محور اول توافق شد برای توسعه فازهای بعدی میدان نفتی هنگام که تنها میدان مشترک دو کشور است کمیته‌ای فنی مشترک تشکیل شود تا در قالب کارگروهی مشترک و تیم مشترک، این میدان به‌صورت یکپارچه توسعه داده شود.

وزیر نفت صادرات خدمات فنی مهندسی در صنایع پایین دست و بالادست را محور دوم همکاری ها اعلام کرد و ادامه داد: تجارت و صادرات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز محور سومی بود که مورد مذاکره قرار گرفت و توافق‌های خوبی روی آنها انجام شد.

۳محور توافقی با عمان در بخش نفت/ تشریح بسته های تشویقی وزارت نیرو

هدف گذاری روابط ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه/ تسویه حساب با ارزهای ملی

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به تهران آمد و در نشست مشترک ایران و روسیه حضور یافت. جواد اوجی پس از نشست مشترک گفت: بنا داریم در دولت سیزدهم سطح روابط تجاری با روسیه را در تمام این حوزه‌ها به سقف ۴۰ میلیارد دلار در سال برسانیم.

وزیر نفت حوزه بانکی را از مهمترین محورهای مذاکره هم در مسکو و هم در تهران عنوان کرد و گفت: امروز تصمیم‌های خوبی برای استفاده از ارزهای ملی در روابط دوجانبه و تعاملات مالی اتخاذ شد.

اوجی به تخصیص بخشی از اعتبار ۵ میلیارد دلار روسیه برای پروژه‌های حوزه انرژی، کشاورزی، حمل و نقل اشاره و تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات عملیاتی شده و برای بخشی دیگر نیز امروز با حضور معاون نخست‌وزیر روسیه تصمیم‌گیری شد.

همچنین معاون نخست وزیر روسیه با تبیین توافق‌های صورت گرفته میان ایران و روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران شریک دیرینه و مطمئن تجاری و اقتصادی روسیه است و روابط دو کشور در بالاترین سطح سیاسی است.

وی ادامه داد: ما توافق کردیم که در تسویه‌حساب‌ها از ارزهای ملی استفاده کنیم و سیستم‌های پیام‌رسان مالی خودمان را داشته باشیم. امروز توافق شد تا هیئتی از ایران در این زمینه در آینده‌ای نزدیک به روسیه سفر کند تا مسائل مالی که امروز درباره آنها مذاکره شد، عملیاتی کنیم.

نواک با بیان اینکه یکی از مسائل مهم بین دو کشور که ظرفیت بالایی دارد، ایجاد کریدور بین‌المللی شمال به جنوب است که در مذاکرات امروز شاخه غربی به شرقی و ظرفیت‌های خزر مورد توجه قرار گرفت، افزود: هم اکنون حجم حمل و نقل بار از این مسیر حدود ۱۵ میلیون تن است که می‌توانیم این حجم را تا ۳ و ۵ سال آینده به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تن افزایش دهیم و توافق‌های برای اجرایی کردن ظرفیت‌های موجود در این مسیر ترانزیت انجام شد.

وی ادامه داد: در شاخه شرقی کریدور شمال به جنوب اجرای پروژه گرمسار - اینچه‌برون با اعتبار دولتی روسیه در حال اجراست و در شاخه غربی کریدور هم بخش ریلی رشت - آستارا که اگر اجرا شود حلقه مفقوده در این مسیر وجود نخواهد داشت.

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، امروز درباره افزایش حجم جابجایی بار از طریق بنادر ایران و روسیه و حجم جابجایی کانتینرها نیز توافق شد.

بسته های تشویقی وزارت نیرو برای صرفه جویی در مصرف برق

وزیر نیرو از تدوین بسته های تشویقی این وزارتخانه برای کاهش مصرف برق خبر داد.

محرابیان با بیان اینکه الگوی مصرف ایام گرم سال در مناطق غیرگرم و عادی ۳۰۰ کیلووات است، اضافه کرد: مشترکانی که در مصرف برق صرفه‌جویی و الگوی مصرف را رعایت کنند، بابت هر کیلووات به طور متوسط ۱۰۰ تومان پرداخت خواهند کرد و این مشترکان در صورت صرفه‌جویی و به ازای هر کیلووات ساعت ۵ برابر تشویق می‌شوند یعنی به ازای هر کیلووات ساعت ۵۰۰ تومان تشویق می‌شوند.

وزیر نیرو تصریح کرد: اگر این مشترک فقط ۵۰ کیلووات صرفه‌جویی کند به طور مثال سال گذشته ۳۰۰ کیلووات مصرف داشته و امسال مصرف را به ۲۵۰ کیلووات برساند، قبض برق این مشترک رایگان شده و هیچ پولی بابت برق پرداخت نمی‌کند.

محرابیان خاطرنشان کرد: اگر مشترک ۲۰۰ کیلووات مصرف و ۱۰۰ کیلوات صرفه‌جویی کند، ۵۰ هزارتومان منفعت خواهد شد به نحوی که ۲۰ هزارتومان پول قبض شده و ۳۰ هزار تومان از دولت بستانکار می‌شود. به عبارتی دیگر در این موضوع نه تنها مشترک برای قبض خود هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند بلکه برای صرفه‌جویی خود نیز پاداشی دریافت می‌کند.

دیدار وزیر نیرو و وزیر نفت با معاون نخست وزیر آذربایجان

علی‌اکبر محرابیان با شاهین مصطفی‌یف معاون نخست وزیر آذربایجان دیدار کرد. در این دیدار بر پروژه سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران، روسیه و آذربایجان تأکید شد و دو طرف خواستار رفع موانع و اجرای پروژه مذکور شدند. طرفین در ادامه با بررسی پروژه‌های مختلف به ویژه پروژه‌های سدهای خداآفرین و قیز قلعه‌سی، راه‌های گسترش تجارت انرژی الکتریکی فی مابین را بررسی کردند.

همچنین معاون نخست وزیر آذربایجان به جواد اوجی وزیر نفت نیز دیدار کرد و در این دیدار بر توسعه دیپلماسی انرژی میان دو کشور تأکید کرد.

کد خبر 5499811

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha