امام خمینی(ره)  احیاگر دین و معنویت در تاریخ معاصر بود

قم-رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: امام خمینی (ره) فقیهی جامع الشرایط و تجسم ارزش‌های اخلاقی و در واقع احیاگر دین و معنویت در تاریخ معاصر بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری شامگاه شنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه حضور صدساله خورشید که در مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: جهاد دارای ابعاد و معنای وسیعی است که البته در همه جا مورد رضایت پروردگار نیست و تنها جهادی مورد مقبول پروردگار است که فقط برای او باشد که جهاد و نهضت امام راحل از جمله آنها است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سوره مبارکه سبا گفت: در این آیه خداوند می‌فرماید بگو که من به یک سخن شما را پند می‌دهم و آن سخن این است که شما خالص برای خدا دو نفر دو نفر با هم یا هر یک تنها قیام کنید که این آیه در حقیقت شناسنامه نهضت و قیام امام خمینی (ره) است.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) بارها در سخنانش به این آیه اشاره داشته است افزود: به نظر می‌رسد مقصود امام راحل از قیام انفرادی، مبارزه با نفس و منظور از قیام دسته جمعی، مبارزه علیه مستکبران باشد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به تعریفی از ابعاد جهاد بیان داشت: جهاد اکبر یعنی اینکه انسان عاشق ذات الهی و عارف واصل باشد و دل به عقل و برهان نبندد و جهاد اصغر در واقع مبارزه با شیاطبن بیرونی و جهاد اوسط مبارزه با نفس اماره است که امام خمینی (ره) همه این مراحل جهاد را در خود داشت.

امام راحل محبوب دل‌های مردم بود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: امام راحل محبوب دل‌های مردم بود و در عرصه‌های سیاسی، عرفانی، عبادی و مدیریت جامعه پیشتاز و ممتاز بود.

وی بیان داشت: یادگار امام تعریف می‌کند امام خمینی (ره) زمانی که در فرانسه بود و با رسانه‌های دنیا صحبت می‌کرد در زمان اذان ظهر سخنانش را به اتمام رساند و به نماز ایستادند و این صحنه انسان را به یاد امام رضا (ع) می‌اندازد که وقتی در مجادله با ملحدین بودند و وقت نماز شد به نماز اول وقت ایستاد.

امام جمعه قم با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام راحل اظهار داشت: امام خمینی (ره) فقیهی جامع الشرایط و تجسم ارزش‌های اخلاقی و در واقع احیاگر دین و معنویت در تاریخ معاصر بود.

امام راحل نماد واقعی یک انقلابی است

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام راحل شخصیتی خود ساخته بود افزود: انقلابی‌ها باید انقلابی بودن را از امام راحل بیاموزند، ممکن است افرادی که پا در عرصه جهاد می‌گذارند از درس و بحث و پژوهش باز بمانند اما امام راحل به درجات عالی علمی رسید و در دوران تبعید نیز کتاب نوشت و در برابر دنیای کفر ایستاد و او نماد واقعی یک انقلابی است.

وی با بیان اینکه امام راحل در فقه و اصول و فلسفه و عرفان پیشتاز بوده است افزود: طلاب و روحانیون علاوه بر اینکه از امام راحل می‌بایست درس استکبار ستیزی و مبارزه با دشمن را بیاموزند باید به امر علم آموزی هم اهتمام جدی داشته باشند و حوزه محل تحصیل علم و دانش تا رسیدن به اوج قله‌ها است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: انقلابی‌ها باید بیاموزند زیر لوای امام و رهبری باید انقلاب را ادامه دهند و در این مسیر باید دل‌ها را به هم نزدیک کنیم و در همه جای کشور می‌بایست جایگاه امام راحل را پاس بداریم.

کد خبر 5501700

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =