تأثیر شیخ اشراق و اندیشه‌اش بر مکتب فلسفی شیراز بررسی می‌شود

سیزدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره سهروردی با عنوان «تاثیر شیخ اشراق و اندیشه های او بر مکتب فلسفی شیراز» چهارشنبه 11 خرداد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیزدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره سهروردی با عنوان «تأثیر شیخ اشراق و اندیشه‌های او بر مکتب فلسفی شیراز» با حضور قاسم کاکایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، چهارشنبه این‌هفته ۱۱ خرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

جماعتی بر آنند که با غروب این رشد در غرب جهان اسلام فلسفه اسلامی هم غروب کرد و به محاق رفت. ولی باید گفت که این فلسفه هیچگاه به محاق نرفت اما با طلوع سهروردی از شرق جهان اسلام، این فلسفه جان تازه‌ای گرفت و اشرق خود را بر جهان اسلام گستراند و حتی بر فیلسوفان مشایی همچون خواجه نصیرالدین تأثیر ژرفی گذاشت. جماعتی دیگر بر این باورند که بعد از خواجه بار دیگر فلسفه اسلامی پا به دوران «فترت» گذاشت و با ظهور میرداماد جانی دوباره گرفت آن هم تنها از بعد فلسفه مشاء. اما واقعیت این است که در این دورانِ بیش از سه‌قرن، «این مکتب فلسفی شیراز» بود که مشعل فلسفه اسلامی را افروخته نگاه داشت و فلسفه مشاء و به خصوص فلسفه اشراق را حفظ کرد و توسعه داد و به دست ملاصدرا رسانید.

شروح متعدد بر حکمت اشراق توسط فیلسوفان مکتب فلسفی شیراز و بررسی، تحلیل و نقد قواعد فلسفی حکمت اشراق‌از جمله خدماتی بود که حکمای مکتب فلسفی شیراز در جهت بالندگی حکمت اشراق انجام دادند و آن را به دست ملاصدرا سپردند. رشد و بالندگی حکمت اشراق در شبه‌قاره هند نیز با مهاجرت حکمای مکتب فلسفی شیراز به هند صورت پذیرفت.

این نشست روز چهارشنبه ۱۱ خرداد از ساعت ۱۵ برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند پخش زنده آن را از صفحه مجازی مرکز فرهنگی شهر کتاب دنبال کنند.

کد خبر 5502069

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =