۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه‌ها و دانشگاه‌ها بدهکاریم

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: عدم پرداخت‌ها باعث شده در حال حاضر بنیاد شهید ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه‌ها، دانشگاه‌ها بدهکار باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: ما قوانین زیادی در حمایت از خانواده های ایثاررگر و شهدا داریم که این قوانین متاسفانه به صورت کامل محقق نشده است.

وی تاکید کرد: تاکنون تنها ۱۹ درصد از قوانینی که بار مالی دارد اجرا شده است. سایر قوانین یا اصلا اجرا نشده یا به صورت ناقص به اجرا درآمده است. یعنی در سال هایی انجام شده و در سال هایی انجام نشده است.

رئیس بنیاد شهید گفت: به عنوان مثال پرداخت هزینه بخشی از بلیط هواپیما و قطار ایثارگران در سال هایی انجام می‌شد، اما حدود ۱۰ سال است که دیگر در این زمینه پرداختی نداشته‌ایم. این عدم پرداخت ها باعث شده که بنیاد شهید ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بیمه ها و دانشگاه‌ها بدهکار باشد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: بنابراین بین آنچه که مصوب و عمل شده تفاوت است. در حوزه استخدامی متوسط سهمیه استخدامی ایثارگران۳۰ درصد بوده است، در حالی که وقتی تعداد کارکنان ایثارگر دستگاه را می‌گیریم، حدود زیر ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به ایینکه ما بنای خود را بر این گذاشتیم که قوانین به خوبی اجرا شود،اظهار کرد: بودجه بنیاد شهید در سال گذشته چیزی در حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان بود، اما امروز به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس بنیاد شهید با اشاره به آخرین اقدامات بنیاد شهید در حوزه معیشت ایثارگران، گفت: ما حداقل حقوق والدین شهدا را به حداقل حقوق کارگری رساندیم. این اقدام با حمایت دولت و مجلس انقلابی انجام شده است.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: مصوبه دیگری که برای بنیاد شهید داشتیم این بود که حداقل حقوق معیشت بگیران ما یعنی آنهایی که فاقد هر نوع شغلی هستند از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون و ششصد هزار تومان در دهک های پایین رسید. مصوبه سومی که در حال پیگیری آن هستیم، حق پرستاری ایثارگران است. حق پرستاری آن دسته از ایثارگرانی که واجد پرستاری هستند به چهار میلیون و دویست هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. این عدد در سال گذشته چیزی در حدود زیر ۳ میلیون تومان بوده است.

وی تاکید کرد: برای تامین افراد فاقد مسکن در میان ایثارگران، مصوب شده است که در طرح جهش ملی مسکن هرکجا پروژه ساختمانی وزارت مسکن تعریف شده است، پنج درصد آن به افراد فاقد مسکن ایثارگر تخصیص پیدا کند. وامی که قرار است وزارت مسکن به ایثارگران در حوزه تامین مسکن بدهد سود کمتری نسبت به سایرین دارد.

رئیس بنیاد شهید خاطرنشان کرد: بسیاری از ایثارگران هستند که از تسهیلات مسکن استفاده کردند؛ اما این تسهیلات منجر به خانه داری شدن آنها نشده است. حُسن طرح جهش ملی مسکن این است که خانه تولید می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به رفع مشکلات اشتغال ایثارگران، گفت: ما برای حل این مشکل، ایثارگران را در سبد طرح اشتغال دولت گذاشتیم. هرکجا شغلی از سوی شورای عالی کار وزارت تعاون تولید می‌شود باید ۱۰ درصد آن به ایثارگران تعلق یابد. 

وی مسئله دیگر ایثارگران را موضوعات درمانی دانست و گفت: ما مراکز درمانی داریم اما عمده خدماتمان از طریق بیمه های تکمیلی بود. بیمه های تکمیلی توان پرداخت خدمات درمانی به ایثارگران را نداشتند چرا که منابع آنها از مصارف شان کمتر بود. به عنوان مثال در سال۱۴۰۰ مصارف این بیمه ها ۵ هزار میلیارد تومان بود، اما بودجه در نظر گرفته شده برای آنها، ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

رئیس بنیاد شهید ادامه داد: وقتی بیمه‌های تکمیلی نمی‌توانستند هزینه‌های خود را پرداخت کنند از خدمات درمانی به ایثارگران کم می گذاشتند و این باعث نارضایتی جامعه ایثارگر شده بود. با لطفی که دولت و مجلس انجام دادند سرانه هر ایثارگر برای بیمه های تکمیلی از ۱۶۷ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ به ۳۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ اضافه شده است. البته این ۳۵۰ هزار تومان نمی‌تواند تمام هزینه‌ها را پوشش دهد به خصوص اگر یارانه دارو به ما داده نشود. ما انتظار داریم از محل آزادسازی یارانه دارو مبلغی به ما پرداخت شود.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه سرانه ۳۵۰ هزار تومان برای هر ایثارگر با احتساب ارز ۴۲۰۰ تومان بود،افزود: برای حل این مشکلات تمامی مصوباتی که بار مالی دارند مثل تعرفه های پزشکی و حداقل حقوق کارگری باید قبل از تصویب بودجه سالانه به مجلس اعلام شود تا دستگاه‌ها بتوانند قانون را به درستی اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: با تمامی افزایش بودجه بنیاد شهید که در قانون پیش بینی شده است، ما برای آنکه بتوانیم تکالیف قانونی را انجام دهیم همچنان ۱۰هزار میلیارد تومان کسری داریم.

رئیس بنیاد شهید همچنین انتشار اخباری مبنی بر قطع حقوق جانبازان زیر ۲۵ درصد را تکذیب کرد.

کد خبر 5504568

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha