حمایت از برنامه‌های فعالان حوزه زنان اتحادیه‌های دانشجویی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: از برنامه‌های فعالان حوزه زنان اتحادیه‌های دانشجویی در حوزه‌های مختلف از جمله جمعیت، ازدواج، مسائل زنان و دختران در حد توان حمایت خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، «نشست فعالان حوزه زنان اتحادیه‌های دانشجویی کشور» با دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و با حضور دکتر مونا زینالو مشاور وزیر بهداشت در امور زنان، برگزار شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست، اظهار داشت: برگزاری چنین جلساتی برای ما بسیار کمک کننده است، زیرا نیازمنده انتقادات و پیشنهادات شما بزرگوران هستیم تا راه را گم نکنیم در این میان بسیار علاقمند به برگزاری چنین جلساتی هستیم تا بتوانیم از طریق هم‌اندیشی با شما بزرگواران کمک‌های لازم را در مسیر پیش رو دریافت کنیم. به واقع مطالبات، توقعات، انتظارات و گلایه‌های شما فعالان دانشجویی باعث پویاتر شدن این مجموعه خواهد شد.

وی با بیان این‌که در برخی موضوعات، نیازمند نگاه دانشجویان دختر خود هستیم، اظهار داشت: نگاه زنان در برخی مسائل متفاوت از نگاه مردان است و از طریق فعالان در حوزه زنان به عنوان نمایندگان این دسته از دانشجویان، می‌توانیم به این درک در خصوص برخی موضوعات خاص دانشجویان دختر برسیم که این مهم به ما در تصمیم‌گیری‌ها کمک خواهد کرد. بر این اساس از برنامه‌های فعالان حوزه زنان اتحادیه‌های دانشجویی در حوزه‌های مختلف از جمله جمعیت، ازدواج، مسائل زنان و دختران در حد توان حمایت خواهیم کرد.

شیراوژن تاکید کرد: ما نیاز داریم در حوزه زنان در فضای دانشگاهی و درمانی وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهیم.

این مقام مسئول با بیان این‌که انتظار داریم مجموعه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی در این موضوعات دغدغه داشته باشند، اظهار داشت: تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی که عضو اتحادیه‌ها هستند در این فضا می‌توانند بسیار کمک کننده باشند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بحث‌های معرفتی و فکری نکته بسیار مهمی است، شبهاتی که در این خصوص وجود دارد باید در بین دختران مذهبی و متدین با نگاه عقلانی و از زاویه دید الهی تبیین شود و سؤالاتی که در این حوزه وجود دارد حل گردد، می‌توان از طریق برگزاری کلاس، کارگاه، سخنرانی و... به این مهم رسید. به واقع بیان تضارب آراء در خصوص مباحث معرفتی و فکری مهم است.

شیراوژن افزود: اگر به این موضوعات پرداخته نشود و شبهات رفع نگردد، سؤالات و مسائلی که به شکل شبهه در ذهنمان ایجاد شده است، بالاخره در جایی خود را نشان خواهد داد و شما بزرگواران که دغدغه مسائل دینی، حوزه زنان و انقلاب را دارید باید در میان دانشجویان تلاش کنید تا این شبهات را تا آن جایی که توان دارید رفع کنید.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص بحث جمعیت، گفت: واقعیت این است که نظام سلامت و بهداشت کشور از زمانی مشخص به سمت کنترل جمعیت حرکت کرد و به شدت روی این مواضع کار شد به نحوی که صدا و سیمای کشور که مهمترین منبع و مرجع مردم در آن زمان بود به تبلیغات بسیار در این خصوص پرداخت و کار رسانه‌ای و تبلیغاتی به نحوی در اختیار تبیین این موضوع قرار گرفت که اثر جدی و پررنگی داشت.

وی اضافه کرد: کنترل جمعیت در این شرایط مفهوم سازی شد و در ذهن اکثریت مردم جا باز کرد و در سال‌های مختلف نیز دنبال شد به نحوی که زمانی برای پایانش مشخص نشد. به عقیده من در حال حاضر در سطوح بالای وزارت بهداشت، موضوع جمعیت مورد توجه قرار دارد. در این میان انتظار می‌رود نظام سلامت و شبکه بهداشت کشور در مسیر عکس آن‌چه در سال‌های گذشته دنبال شده است حرکت کنند و ما نقش خود را انجام دهیم.

این مقام مسئول افزود: قرارگاه جمعیت، متناظر بر این دیدگاه تشکیل شد و قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» به خوبی ریل گذاری شده است و تلاش مسئولان کشور بر این است که این قانون به صورت حداکثری و تا آن‌جا که امکان دارد، عملیاتی شود، ما نیز به عنوان بخش فرهنگی، تلاش خود را خواهیم کرد تا با توجه به زمان اندکی که در اختیار داریم تمرکز دقیقی در خصوص مسائل حوزه جمعیت داشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت در خصوص موضوعات عنوان شده در حوزه خوابگاه‌های متاهلی، اظهار داشت: در حال حاضر متاسفانه تنها ۸۰۰ واحد خوابگاه در ۲۱ دانشگاه علوم پزشکی در اختیار داریم و بیش از ۶۰ دانشگاه ما فاقد خوابگاه متاهلی است، این در حالی است که ساخت خوابگاه امری هزینه‌بر و زمان‌بر است و بودجه خاص خود را نیاز دارد.

وی در خصوص نگاه شبکه‌های بهداشت و مجموعه‌های تحت نظر وزارت بهداشت در خصوص کنترل جمعیت، گفت: گاه خبرهای خوبی در این خصوص می‌آید، به عنوان مثال مجموعه بازرسی و حراست وزارت بهداشت در بازدید از شبکه‌های بهداشتی سطح شهر تهران متوجه شدند که این مجموعه، تفاوت نگاه وزارت بهداشت را در خصوص کنترل جمعیت درک کرده‌اند و حداقل در حوزه کنترل جمعیت توقف ایجاد شده است. البته تغییر دیدگاه انسان‌ها کاری سختی است و زمانی که در لایه‌های وجودی افراد، درک مطلبی نهادینه شود باید تلاش بسیار کرد تا این روند را تغییر داد.

در ادامه دکتر مونا زینالو مشاور وزیر بهداشت در امور زنان، گفت: اگر از منظر تمدن اسلامی و تمدن سازی اسلامی بخواهیم عرصه را ببینیم باید این سؤال را از خود بپرسیم چه افرادی بنا است این تمدن را بسازند و پیش ببرند؟. در این خصوص در بیانیه گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری به خوبی به آن پرداخته‌اند.

وی افزود: در واقع افرادی می‌توانند با این نگاه وارد جامعه شوند که نسبت خود را با حکومت، نظام، اهداف، آرمان‌ها و رهبری بشناسند و نقش خود را بدانند، همچنین بدانند در چه جایگاهی باید قرار بگیرند و در دوران بعد از دانشگاه در هر جایگاهی که قرار می‌گیرند این نسبت را حفظ کند.

زینالو افزود: در حال حاضر تنها نرم افزاری که این مسئله را برای جوانان می‌تواند جا بیندازد، تشکل‌های دانشجویی هستند. به واقع در دوران دانش‌آموزی چنین نرم افزاری در اختیار ما نیست تا نقش فرد را در جامعه بیان کند و نسبت او را با حکومت، رهبری و انقلاب تبیین کند. در دانشگاه مسئولیت این نرم افزار با تشکل دانشجویی است و تا زمانی که دانشجو وارد این تشکل‌های نشود، نمی‌تواند تعاریفی از این نقش و جایگاه دریافت کند و هویت انقلابی خود را نمی‌تواند بشناسد. تشکل‌ها و فعالان نهادهای دانشجویی این جایگاه را برای دانشجویان باز می‌کنند.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان خاطر نشان کرد: زیر ساخت و نرم افزار ما در فضای دانشگاهی جای کار بسیار دارد، این‌که بدانیم چند درصد دانشجویان در این فضا امکان رشد با کیفیت را دارند.

این مقام مسئول اظهار داشت: به عقیده من در بیانیه گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید دارند که یک یا علی(ع) دیگر لازم است تا قدم دوم برداشته شود که این قدم بسیار ساده‌تر از قدم اول است. من برداشتم این است که این مهم از همین مسیر باید بگذرد که حلقه‌های میانی شکل بگیرد و این حلقه‌ها حول مسائل مختلف قرار بگیرند و روی موضوعات تسلط پیدا کنند.

زینالو در خصوص نگاهی که به حوزه جمعیت وجود دارد با تاکید بر امیدبخشی این مسیر، اظهار داشت: همه ما به نوعی از بی مهری‌های سیتماتیکی که به موضوع جمعیت و فرزندآوری در کل فضای کشور در طول این ۴۰ سال اتفاق افتاده است و اسکلت آن محکم شده است، مطلع هستیم، ما نیز به اندازه بضاعتمان شبانه روز درگیر این موضوع بوده و با جمعی از دوستان در این فضا در حال حرکت هستیم و بر روی موضوع جمعیت که از موضوعات مورد توجه رهبر معظم انقلاب است متمرکز شده‌ایم.

وی ادامه داد: در خصوص ممنوعیت روش‌های پیشگیری از بارداری، در ماده ۵۱ قانون جوانی جمعیت، به هیچ عنوان بحث ممنوعیت استفاده از اقلام دارویی جلوگیری مطرح نشده است و تنها ارایه رایگان این اقلام در شبکه‌های بهداشت ممنوع اعلام شده است. در هیچ کشور توسعه یافته‌ای این اقلام رایگان و رایانه‌ای توزیع نمی‌شود. از سال ۹۲ رهبری معظم انقلاب حکم کرده‌اند هر گونه هزینه کرد از بیت المال برای اقلام جلوگیری از بارداری ممنوع است.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان در پایان با بیان این‌که مسائل کشور را در صورتی می‌توان حل کرد که بدنه‌ای از دانشجویان و نخبگان دانشجویی برای حل آن وقت بگذارند و مجاهدت کنند، خاطرنشان کرد: بحث حل مسائل و کادر سازی، در کنار یکدیگر پیش خواهد رفت و فعالان این حوزه باید درگیر موضوعات عینی شوند.

در این نشست فعالان حوزه زنان اتحادیه‌های دانشجویی کشور بر موضوعاتی از جمله «اجرای بندهای قانون جوانی جمعیت در حوزه حمایت از زنان به خصوص زنان متأهل و باردار در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، حمایت از منشور اخلاقی بیمار و پشتیبانی از این منشور برای حفظ حقوق بیمار، قوی‌تر عمل کردن مشاوره خانواده در دانشگاه‌های کشور، اهمیت زیست خانواده محور، توجه به نگاه خانواده محور در وزارت بهداشت پرداختند.

لزوم توجه به موضوع جمعیت در برنامه‌های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت، فرهنگ سازی موضوع جمعیت و اهمیت فرزندپروری، انجام کارهای اقناعی در حوزه جمعیت، دوری از انجام فعالیت‌های صوری و نمایشی در حوزه جمعیت در سازمان‌ها و نهادهای مسؤول، تغییر رویکرد دانشجویان از اولویت داشتن موفقیت‌های تحصیلی به موفقیت‌های ازدواج و تأهل، توجه به مردم به عنوان عنصر اصلی پیشبرنده جمعیت، تبدیل کردن موضوع جمعیت به خواست عمومی مردم از دیگر موضوعاتی مطرح شده در این نشست بود.

همچنین این فعالان به موضوع انجام اقدامات فرهنگی در حوزه جمعیت از سوی جنبش مردمی، (سلامت بانوان، سبک زندگی، اقتصاد و ازدواج) به عنوان شاخه‌های اصلی بحران جمعیت، درمان زنان بی‌خانمان در سطح شهرهای کشور، اهمیت وجود پیوست فرهنگی در حوزه درمان بانوان در کشور، حجم بالای کشیک‌های دستیاران و کادر درمان و تضاد این شرایط با موضوع ازدواج و فرزندآوری، ایجاد فاصله میان مادران و فرزندان در دوره طرح دانشجویی پرداختند.

تاکید بر کمبود خوابگاه‌های متأهلی، آموزش بهداشت در حیطه سلامت زنان در رسانه ملی، نقش زن در تمدن سازی به خصوص تمدن اسلامی، توجه به ظرفیت زنان در موضوع معنویت، رفع شبهات در خصوص نقش زنان،اهمیت جایگاه زن و دیده نشدن جایگاه فرزندآوری در آیین‌نامه جشنواره دانشجویان نمونه وزارت بهداشت» از دیگر موضوعات این نشست بود.

در این نشست رضا رخسایی معاون اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت از بازنگری در آیین‌نامه جشنواره دانشجوی نمونه وزارت بهداشت خبر داد.

کد خبر 5504593

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha