نیازمند یک قیام اقتصادی در کشور هستیم

اهواز- معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: نیاز به قیام دیگری به نام «قیام اقتصادی» در کشورمان داریم همان طور که در جنگ و انقلاب، قیام کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی عصر امروز سه شنبه در همایش فرصت‌ها و چالش‌های خوزستان در راستای تحقق شعار سال جاری که در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اصولاً در دفاع مقدس حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند و امروز ما در یک رویداد دیگر و در جنگ اقتصادی و یک جهش اقتصادی قرار گرفته‌ایم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: سوال این است که دانشگاه‌های ما چه نقش تاریخی می‌توانند در این رویداد داشته باشند؟ از اندیشکده‌ها، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان چگونه می‌توانیم در این سومین رویداد مهم انقلاب اسلامی استفاده کنیم؟

وی ادامه داد: ملت ایران پر از افتخارات و درد و رنج‌های بزرگ است. همه ما می‌دانیم تا ۳۰۰- ۴۰۰ سال پیش ایران جایگاه بسیار برجسته‌ای در میان ملت‌ها و اقتصاد بسیار باشکوه و جغرافیایی دو برابر جغرافیای امروز داشت اما تا پیش از انقلاب در این سال‌ها مثل برف آب شدیم؛ کو سمرقند، بخارا، هرات؟ کو تجارت عظیمی که در جاده ابریشم برقرار بود؟

رضایی گفت: در این مدت بارها علما، دانشمندان و مجاهدان تلاش کردند که ملت ایران مبدأیی پیدا کنند و بر اساس این مبدا سنگ‌های بعدی را بچینند و معماری جدیدی از ایران به دست آید تا به مجد و شکوه گذشته برگردیم اما موفق نمی‌شدند تا یک مرد بزرگ به نام امام خمینی (ره) پیدا شدند و این مبدا را تعیین کردند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: این مبدا نیز ظرفیت این را داشت که ایران را به یک قدرت بسیار بزرگ برساند و در آینده زمینه اقتصادی پیشرفته تبدیل کند. این مبدا امروز آنقدر قدرتمند است که ۴۳ سال است انواع تست‌ها روی آن صورت گرفت از کودتا و جنگ تا محاصره اقتصادی ولی با این وجود با سربلندی بیرون آمده است.

وی افزود: این کم‌عقلی آمریکا و اروپا است که هنوز متوجه نشده‌اند که باید این قدرت را بپذیرند و راهی غیر از این ندارند چون کنار گذاشتن ملت ایران در امنیت و پیشرفت جهانی غیرقابل جبران است.

رضایی با اشاره به تحولات چند سال اخیر منطقه و نقش ایران در این تحولات، عنوان کرد: فاجعه بزرگی به نام داعش در منطقه به وجود آمد و ایرانیان از اینجا تا دمشق راه افتادند و این تروریست‌ها را در آب‌های مدیترانه ریختند و تمام شد و بعد می‌آیند و قهرمان ملی این حادثه بزرگ در مقابل تروریسم ضدبشری را ترور می‌کنند.

وی افزود: مگر می‌شود امنیت و پیشرفت جهانی را بدون نقش دادن به ملت و دولت ایران به وجود آورد؟ امکان ندارد. چرا به مذاکرات برجام تن نمی‌دهید؟ چرا چیزی را که خود امضا کرده‌اید، حاضر نیستید که بپذیرید؟ این نظام و این سنگ بنا تست خود را داده است.

دشمنان اقتصاد ایران را نشانه گرفته‌اند

وی بیان کرد: تمام تلاش آنها بر این است بعد از این سیاست و امنیتی که شکل گرفته، سنگ بعدی یعنی اقتصاد در ایران شکل نگیرد که از داخل و خارج گرفته است و دشمنان دارند علیه ادامه این سنگ بناها مقابله می‌کنند؛ تحریم اقتصادی یکی از این ابزارها است اما این تنها نیست.

رضایی افزود: دشمنان فرمولی سوخته شده پیدا کرده‌اند و آن هم سرکوب اعتماد به نفس است. زمان قاجار و پهلوی بیشتر از آنکه نفت ما را بردند و سرزمین ما را تکه تکه کردند، اعتماد به نفس و نوآوری را در این کشور کشتند و حتی بعد از انقلاب نیز دیدم که برخی از دولت‌های به ظاهر دلسوز می‌گویند بدون آمریکا نمی‌توانیم کاری کنیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: اثر روانی این نوع رفتارها که ما نمی‌توانیم سرپای خود بایستیم، بزرگ‌ترین خیانتی بود که در طول تاریخ به ملت ایران شد؛ این بیشتر از غارت نفت بود. کلید انهدام و سرکوب ایران این است که نوآوری، خلاقیت، اعتماد به نفس و ابتکار را بکشید اما به لطف خدا با همه جراحت‌هایی که بر بدن ایران ما وارد می‌شود، جوانان و اندیشمندان جلو می‌روند و باید جلو بروند.

رضایی با اشاره به اهمیت حضور دانشگاه‌ها در اداره کشور گفت: امروز به شدت نیازمند این هستیم که دانشگاه‌ها به کمک اداره کشور بیایند.

وی افزود: جمع هفت تا ۱۱ نفره‌ای از بین افرادی که در این همایش بیشترین تلاش را کردند و مقالات بهتری دادند، تعیین و به من معرفی شود. کمیته توسعه شکل گیرد تا از مشورت این افراد در تهران استفاده کنیم و به استاندار نیز خواهم گفت که حتماً با این گروه در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی مشورت کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور عنوان کرد: ما نیاز به قیام دیگری به نام قیام اقتصادی داریم همان طور که در جنگ و انقلاب قیام کردیم؛ مقام معظم رهبری در ۱۴ خردادماه فرمودند که مردم باید در اقتصاد قیام کنند.

وی افزود: کجای دنیا به جای دولت‌ها مردم در جنگ شرکت می‌کنند؟ این امر در ایران این اتفاق افتاد. کجای دنیا دولت در صحنه است و مردم را در اقتصاد در حاشیه قرار می‌دهند؟ اگر مردم ما جنگ و انقلاب را می‌توانند مدیریت کنند، چطور نمی‌توانند اقتصاد را مدیریت کنند؟

مردم باید با یک جهش اقتصادی قیام کنند

رضایی ادامه داد: مهمترین وظیفه‌ای که ما در دولت مردمی برای خود تعریف کردیم این نیست که تنها میان شما سفر کنیم. سوال بعدی ما این است که شما چگونه در اقتصاد مشارکت کنید؟ همراهی دولت با مردم مهم است اما مهم‌تر از آن همراه‌سازی مردم در یک جهش و قیام اقتصادی است. مردم باید با یک جهش اقتصادی قیام کنند.

وی بیان کرد: در تولید، مشکلات متراکمی در خوزستان داریم اما در مقابل فرصت‌های زیادی هم داریم. محصولات پتروشیمی را تولید می‌کنیم و به صورت خام به دنیا می‌فروشیم. در دنیا بیش از ۶ تا ۷ هزار کالای پایین دستی از این مواد تولید می‌شوند.

رضایی افزود: بنابراین در کنار احداث پتروشیمی باید ۱۰ برابر در صنایع پایین دستی آن سرمایه‌گذاری کرد. کار سخت را انجام می‌دهیم اما کار آسان را که ثروت بیشتری دارد از دست می‌دهیم. پژوهشگران و دانشگاه‌ها می‌توانند در این خصوص ورود کنند و راه حل دهند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار کرد: فرق خوزستان با استان‌های خراسان رضوی و اصفهان این است که اقتصاد این استان‌ها بیشتر خصوصی است اما اقتصاد خوزستان دولتی است که باید در این مورد فکری کرد؛ البته این مسائل جنبه تاریخی هم دارد. ما عموماً ۱۰۰ سال پیش عشایر بودیم و بدون اینکه کسب و کارها به طور طبیعی متولد شوند، یک مرتبه شدیم کارگر نفت یا کارکنان دولت. این مسئله تاریخی است و تنها از مشکلات برنامه‌ریزی نیست اما بالاخره خوزستان باید از اقتصاد دولتی به اقتصاد مردمی منتقل شود.

وی یادآور شد: عمده کسب و کارها چون کوچک هستند زورشان به بانک‌ها و ادارات نمی‌رسد، مسائل حقوقی را نمی‌دانند و بسیاری از روابط پیچیده اقتصادی را بلد نیستند و نیاز به حلقه میانی است؛ چه کسی بهتر از دانشگاه‌ها می‌تواند این حلقه را درست کند؟ مساله اصلی کشور، اقتصاد و پیشرفت است و امیدوارم تلاش‌های شما به نتیجه برسد و ادامه پیدا کند.

کد خبر 5520446

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha