پوتین: سران کشورهای غربی اصول انسانی را زیر پای می گذارند

رئیس جمهور روسیه ضمن هشدار در این باره که سلطه جویی یک کشور خطرناک است و خطرات سیستمی ایجاد می کند، گفت که تمام کشورهای جهان باید بدون تبعیض از حقوق برابر برخوردار باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت که نباید هیچ گونه تبعیضی بین کشورهای جهان وجود داشته باشد و روسیه طرفدار برابری حاکمیتی است.

پوتین در سخنان خود در مجمع حقوق بین الملل در شهر سن پترزبورگ روسیه گفت: در دنیای چندقطبی قرن بیست و یکم، نباید جایی برای نابرابری، تبعیض بین دولت ها و مردم وجود داشته باشد. بنابراین، کشور ما خواهان اجرای عملی اصل اساسی حقوق بین‌الملل در برابری حاکمیتی دولت‌ها و حق هر کس بر الگوی توسعه خود است.

وی افزود: دستور کار روسیه در امور بین الملل همیشه سازنده بوده و هست. ما در حال توسعه روابط چند قطبی با همه کسانی هستیم که به این موضوع علاقه دارند، ما به همکاری در سازمان ملل متحد، گروه بیست (G20)، «بریکس» (BRICS)، سازمان همکاری شانگهای و سایر اتحادیه ها اهمیت زیادی می دهیم.

رئیس جمهور روسیه کشورهای غربی را به کنار گذاشتن اصول انسانی متهم کرد و گفت که حقوق بین الملل نیاز به توسعه دارد و نه لغو و رد کردن آن.

پوتین ادامه داد: امروزه گفته می شود که قانون دیگر نمی تواند به مشکلات و چالش های زمانه ما و به تغییرات متلاطم و اساسی پاسخ مناسبی بدهد. ارزیابی های افراطی بیشتری در مورد لغو مفهوم حقوق بین الملل شنیده می شود. من اساساً با چنین نتیجه گیری هایی مخالفم. البته نظام حقوق بین الملل نیاز به توسعه دارد، اما به قول خودشان نیازی به خلط علت و معلول نیست.

وی با اشاره به اینکه بحران ها به دلیل عیوبی که ظاهراً در ذات قانون هستند، به وجود نمی آیند، افزود: نکته در تلاش برای جایگزینی قانون با امرو نهی کردن، و هنجارهای بین‌المللی با صلاحیت قضایی دولت‌ها یا گروهی از دولت‌ها، در امتناع عمدی از پیروی از اصول مسلم حقوقی، عدالت، حسن نیت، برابری و انسان‌گرایی، متفاوت است. اینها فقط فرمول های قانونی نیستند، بلکه دقیقاً ارزش هایی هستند که منعکس کننده تنوع تمدن ما هستند.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اقدامات کشورهایی که قانون را تحت انحصار خود در می آورند، گفت: کشورهایی که انحصار خود را توصیه می کنند و در سیاست داخلی خود از قانون عبور می کنند، بر مفاهیمی مانند مصونیت مالکیت، آزادی بیان خط بطلان می کشند. در یک کلام، تسلط یک کشور یا گروهی از کشورها در صحنه جهانی نه تنها بی ثمر است، بلکه خطرناک است و ناگزیر خطرات سیستماتیک در مقیاس بزرگ را به دنبال دارد.

وی در پایان گفت: روسیه آماده گفتگو در مورد تضمین ثبات راهبردی، حفظ سازوکارهای عدم اشاعه سلاحهای کشتار جمعی و بهبود وضعیت در زمینه کنترل تسلیحات است. هدف ما پیوستن به تلاش ها در موضوعات حیاتی مانند دستورکار مرتبط با تغییرات اقلیمی، مبارزه با گرسنگی، تضمین ثبات بازارهای غذا و انرژی، قوانین عادلانه تجارت و رقابت بین المللی است.

کد خبر 5527463

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha