توزیع متوازن استعدادها را در کشور نداریم

زنجان-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کاهش میزان داوطلبان در برخی رشته‌ها از جمله ریاضی فیزیک نشان‌دهنده این است که توزیع متوازن استعدادها را در کشور نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی زلفی گل ظهر دوشنبه در حاشیه بازید از بخش‌های مختلف دانشگاه زنجان در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: دلیل اصلی تغییر اقلیم در آموزش عالی نگاه داوطلبان به آینده شغلی رشته‌ها است و داوطلبان به جای آنکه رشته را بر مبنای علاقه ذاتی و توانمندی خود انتخاب کنند بر اساس آینده شغلی انتخاب می‌کنند.

وی اظهار کرد: این وضعیت باعث شده است که یکسری از رشته‌ها در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرطرفدار باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سایر رشته‌ها تمایل زیادی برای انتخاب و تحصیل دانشجویان وجود نداشته باشد.

زلفی گل تاکید کرد: کاهش میزان داوطلبان در برخی رشته‌ها از جمله ریاضی فیزیک نشان‌دهنده این است که توزیع متوازن استعدادها را در کشور نداریم و در نتیجه شخصیت علمی کشور هارمونیک و متوازن نخواهد شد.

وی گفت: برای رقم زدن شرایط بهتر و متناسب با منافع ملی، برنامه ریزی لازم انجام شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابراز کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، شیوه پذیرش دانشجویان توسعه می‌یابد،.

زلفی گل افزود: کسانی که در رشته تجربی رتبه خوبی آورده اما رشته‌های پرمتقاضی را نمی‌تواند انتخاب کنند، بر این مبنا می‌توانند در سایر زیر نظام‌های آموزشی انتخاب داشته باشند و افراد با استعداد در سایر رشته‌ها به طور متناسب توزیع می‌شوند که این امر نیازمند کار کارشناسی بیشتر است.

وی تاکید کرد: در آینده با مطالعات و استفاده از ظرفیت مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، راهکارهای مناسب و عملیاتی را برای برگرداندن اقلیم آموزشی به حالت متوازن و هارمونیک انجام و گام‌های مؤثری در این خصوص برداشته خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یاد آورشد: برای زمینه توسعه آموزش عالی در کشور پنج اولویت در نظر گرفته‌ایم، مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری"، "نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری"، "آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند، " "شاگرد، فناور و نوآور پروری" و " تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش" محورهای توسعه آموزش عالی پیش بینی شده است.

زلفی گل گفت: تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های که در آموزش عالی، پژوهش ی و پارک‌های علم و فناوری مراکز رشد وجود دارد نهایت استفاده را داشته باشیم.

وی به بازیده‌ای مختلف انجام شده از مراکز دانشگاهی و دانشکده‌ها و سایت‌های مختلف دانشگاه زنجان اشاره کرد و گفت: پردیس دانشگاه زنجان شرایط بسیار خوبی را برای توسعه دارد و از طرفی دانشگاه زنجان می‌تواند از ظرفیت هماهنگی مدیریت کلان استان با این دانشگاه نهایت استفاده را داشته باشد.

کد خبر 5535635

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha