نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ تا شب اعلام می شود

رئیس سازمان سنجش درباره زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ گفت: نتایج اولیه کنکور به صورت کارنامه امشب ۱۱ مردادماه منتشر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس امروز ۱۱ مرداد در نشست خبری اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کرده اند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امسال تغییرات عمده ای در کنکور ۱۴۰۱ صورت گرفت و با افزایش تعداد پاسخنامه ها، تعداد یک میلیون و پانصد هزار پاسخنامه سال گذشته به چهار و نیم میلیون پاسخنامه در سال ۱۴۰۱ رسید. با توجه به حجم وسیع پاسخنامه ها تلاش شد با برنامه ریزی انجام شده این پاسخنامه ها به محل قرنطینه منتقل شود و در کمال امانتداری قرائت شود.

وی گفت: با وجود اینکه پیش بینی کرده بودیم که در هفته آینده نتایج اولیه را اعلام کنیم تلاش شد که یک هفته زودتر اعلام کنیم و نتایج تا امشب ۱۱ مردادماه ۱۴۰۱ اعلام می شود. نتایج به صورت کارنامه منتشر می شود.

مغایرت معدل قبولی در کنکور را باطل می کند

پورعباس اظهار داشت: ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش از طریق سوابق تحصیلی داوطلب که همان معدل کتبی دیپلم است انجام می گیرد. این معدل به صورت خوداظهاری از سوی داوطلب درج می شود و گاها داوطلبان معدل را بالاتر درج می کنند. داوطلبان توجه داشته باشند هرگونه مغایرت معدل مانع از ادامه تحصیل داوطلب می شود. همه داوطلبان در زمان انتخاب رشته فرصت دارند معدل صحیح خود را در فرم درج کنند.

وی افزود: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می دهند و در صورتی که معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می شود.

در صورت اشتباه در انتخاب رشته به هیچ عنوان جابجایی صورت نمی گیرد

رئیس سازمان سنجش گفت: در زمان انتخاب رشته برخی از داوطلبان می گویند در انتخاب رشته اشتباهاتی داشتیم که این موضوع به هیچ عنوان از سوی سازمان سنجش مورد قبول نیست. داوطلبان برای مطالعه دفترچه و آشنایی با رشته ها و دانشگاه ها ۱۰ روز فرصت دارند و مسئولیت انتخاب رشته با داوطلب است و هیچ جابجایی مبنی بر اشتباه صورت نمی گیرد.

وی گفت: برخی می گویند ما نمی دانستیم و یا رشته را نمی شناختیم، سازمان سنجش تاکید می کند که جابجایی در انتخاب رشته به طور مطلق بسته است. زیرا شما با انتخاب یک رشته یک ظرفیت را اشغال کرده اید بنابراین امکان جابجایی نیست.

پورعباس تاکید کرد: داوطلبان خودشان انتخاب رشته را انجام دهند و به شخص دیگری یا کافی نت ها واگذار نکنند. بارها دیده شده است که واگذاری روند انتخاب رشته منجر به انتخاب رشته اشتباه شده است و اینکه داوطلب بگوید برایم انتخاب رشته کرده اند و می خواهم آن را درست کنم پذیرفته نیست. داوطلبی بوده که با نمرات بسیار خوب برایش همه رشته های کاردانی را انتخاب کرده اند، بنابراین هر داوطلب شخصا فرم خود را تکمیل کند تا اشتباهی پیش نیاید.

داوطلبان به مشاوره های گران قیمت مراجعه نکنند

وی با اشاره به بازار داغ مشاوره برای انتخاب رشته کنکور گفت: از زمان اعلام نتایج بازار مکاره ای به عنوان مشاوره های تضمینی راه می افتد. من به عنوان رئیس سازمان سنجش نمی توانم هیچ مشاوره انتخاب رشته تضمینی بدهم چرا که انتخاب دیگران را که نمی دانم. برخی از این مشاوره ها مبالغ زیادی از داوطلبان تحت عنوان تضمینی می گیرند.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: بهترین مشاوره، سیستم انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش است که می تواند فرد را در مقایسه با سال گذشته قرار دهد و انتخاب رشته را بر اساس سهمیه، رتبه، نمره و مناطق انجام دهد. در مدارس و برخی دانشگاه ها نیز به صورت مناسب مشاوره هایی وجود دارد. هیچ مشاوره ای صددرصد نیست.

وی از داوطلبان خواست از مراجعه حضوری به سازمان سنجش خودداری کنند و یادآور شد: به تمام سنجش گفته شده است که هیچ پرسش و تقاضای غیرحضوری که از سوی داوطلب به سیستم سازمان سنجش وارد می شود را بی پاسخ نگذارند.

کنکور ۱۴۰۲ دو نوبت آزمون و یک نوبت پذیرش دارد

پورعباس درباره کنکور ۱۴۰۲ و تغییرات آن گفت: برای کنکور ۱۴۰۲ یک آزمون اختصاصی گرفته می شود که در دو نوبت برگزار خواهد شد و یک نوبت پذیرش انجام می شود. تعداد دروس کم شده است و طبیعتا زمان آزمون کوتاه تر می شود و از این رو می توانیم در دو روز آزمون را برگزار کنیم.

وی افزود: حوزه های برگزاری آزمون بازنگری می شوند و حوزه های جدید قابلیت های بهتری دارند و می توان از آنها در آزمون ها استفاده کرد.

رئیس سازمان سنجش درباره حذف دروس عمومی و تغییر زیرگروه ها در کنکور ۱۴۰۲ گفت: دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی رفته است و حذف نشده است و داوطلبان باید حتما آن را مطالعه کنند تا نمره مناسب داشته باشند.

وی افزود: ۵ گروه اصلی در کنکور داریم که ضرایب گروه ها نیز شامل دو بخش ضرایب دروس سوابق تحصیلی و ضرایب دروس اختصاصی آزمون است که آموزش و پرورش بخشی از آن را به ما اعلام می کند و ما در شورای سنجش و پذیرش آن را مصوب می کنیم.

پورعباس تاکید کرد: داوطلبان توجه داشته باشند که نتایج هر دو نوبت برگزاری آزمون اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ برای دو سال معتبر است و نمره بالاتری که داوطلب کسب می کند را می تواند به عنوان نمره اصلی خود اعلام کند.

وی افزود: برخی ممکن است انتقاد کنند که برخی از داوطلبان هنوز درس شان تمام نشده است و نتوانند در آزمون شرکت کنند، در پاسخ باید بگویم که داوطلب نوبت های زیادی پیش رو دارد و می تواند در نوبت های بعدی شرکت کند و ما در سنجش نمره بالاتر را لحاظ می کنیم.

رئیس سازمان سنجش درباره همزمانی آزمون کارشناسی ارشد و کنکور دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ گفت: با توجه به اینکه دو نوبت برگزاری آزمون سراسری را در پیش داریم برنامه ریزی سنگینی پیش روی سازمان سنجش است و از این رو تصمیم گرفته شد که آزمون های ارشد و دکتری در چهار نیم روز برگزار شوند.

وی افزود: البته همزمانی آنها مشکلی ایجاد نمی کند زیرا وقتی حوزه کیفیت بالاتری داشته باشند و برای یک آزمون آماده می شوند می توان آزمون دیگری هم در آن برگزار کرد.

پورعباس درباره پشت کنکوری ها و نبود سوابق تحصیلی برای این دسته از داوطلبان گفت: برای داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند شورای سنجش و پذیرش تصمیم می گیرد و اعلام می شود.

کد خبر 5553710

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha