افزایش ورود اتباع خارجی مسلمان به کشور

فرمانده مرزبانی فراجا با اشاره به اینکه آمار ورود اتباع خارجی مسلمان به کشور در حال افزایش است، گفت: امیدواریم با آرامشی که در روزهای آینده در عراق برقرار می‌شود مرزها به روی زوار باز شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار سرتیپ احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی فراجا صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه امیدوارم هرچه سریع‌تر دستگاه ایکس در تمامی مرزهای کشور مستقر شود، گفت: هشت نفر از اشرار مسلح به ویژه در استان سیستان و بلوچستان و در مرزبانی آذربایجان غربی که با نیروهای ما درگیری مستقیم داشتند به هلاکت رسیدند.

وی ادامه داد: امسال کشف و ضبط ۱۳ میلیون لیتر سوخت را داشتیم که ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سردار گودرزی با اشاره به اینکه ۸۰ هزار نفر از اتباع غیرمجاز در نقاط صفر مرزی دستگیر شدند، گفت: برخی از اتباع غیرمجاز کودک بودند که ز آنها به همراه حانواده‌هایشان در شهرهای مرزی و موکب‌ها پذیرایی و به کشورهایشان بازگردانده شدند.

فرمانده مرزبانی فراجا با اشاره به تدابیر امنیتی ایام اربعین در مرز ایران و عراق گفت: برای مراسم اربعین همه زیرساختار را فراهم کردیم اما از دیشب ناآرامی‌ها و درگیری‌ها به بسته شدن مرزها منجر شده است. آمارها نشان می‌دهد ورود و خروج اتباع ایرانی و اتباع خارجی که مسلمانان کشورهای دیگر هستند نیز رو به افزایش است.

وی ادامه داد: امیدواریم با آرامشی که در کشور عراق در آینده‌ای نزدیک و حتی در دو روز آینده یا ساعات آینده برقرار می‌شود در شش مرز ایران و عراق امکان تردد زائرین فراهم شود. دو مرز تمرچین و باشماق امسال برای اولین بار راه اندازی شده است و در مرز سومار هم امکانات لازم برای تردد تدارک دیده شده است.

سردار گودرزی با بیان اینکه از مرزهای افغانستان و پاکستان زوار وارد کشور می‌شوند، گفت: ما ۶ مرز با عراق داریم اما تمامی مرزها در خدمت زائران بوده و مجموعه مرزبانی کشور برای مراسم اربعین در آمادگی صددرصدی هستند.

ضرورت مستندسازی ارادات ایرانیان به زوار سیدالشهدا در اربعین

وی با اشاره به اینکه مرزبانان آخرین افراد بدرقه کننده زائران اربعین هستند؛ گفت: امیدواریم صدا و سیما و رسانه‌های کشور از لحظات شیرین زیارت اربعین مستندسازی تهیه کنند و نشان دهند که مردم خونگرم ایران تا چه میزان نسبت به اهل بیت ارادت دارند و روابط خوبی با مجموعه مرزبانی کشور دارند.

گودرزی با اشاره به اینکه مبارزه بی امان مرزبانان با قاچاقچیان مشروبات الکلی همچنان ادامه دارد، گفت: در چند روز گذشته در خلیج فارس چند شناور که بار مشروب داشتند را شناسایی و دستگیر کردیم.

فرمانده مرزبانی فراجا اظهار داشت: روزانه مشروبات الکلی که به صورت قاچاق قرار است وارد کشور شود را در مرزهای شمال غرب و دریای جنوب کشف می‌کنیم. البته با مقام قضائی هم هماهنگ کرده‌ایم که قاضی در همان صحنه حضور داشته باشد تا دستورات لازم را صادر کند.

وی بیان کرد: قاچاق مشروبات الکلی به داخل ایران نسبت به سال گذشته زیاد نشده اما باید وضعیت کولبران هرچه سریع‌تر ساماندهی شود تا شاهد قاچاق انواع کالا به ویژه مشروبات الکلی نباشیم.

فرمانده مرزبانی فراجا با اشاره به درگیری چند روز گذشته مرزبانان با فردی از قاچاقچیان در مرزهای کردستان تصریح کرد: یکی از قاچاقچیان مشروبات الکلی در کردستان قصد داشت چند هزار لیتر مشروبات الکلی وارد کشور کند که با درگیری مسلحانه با مرزبانان به هلاکت رسید.

گودرزی با اشاره به اینکه ۴.۵ تن مواد مخدر صنعتی در گذرگاه‌های واقعی مرزی از ابتدای سال تاکنون کشف شده است، خاطرنشان کرد: اقدامات مرزبانان برای جلوگیری از ورود انواع مواد مخدر توأمان ادامه دارد و تمام قد ایستاده ایم تا حتی یک گرم مواد مخدر به داخل کشور وارد نشود.

اقدامات دیپلماسی با کشورهای همسایه درخصوص کشف سلاح

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا واردات سلاح به ایران افزایش پیدا کرده یا خیر؟ بیان کرد: اقدامات مرزبانان در رابطه با کشف سلاح جدی بوده است و صحبت‌هایی را در قالب تیم‌های دیپلماسی با کشورهای همسایه انجام داده ایم. اخیراً در کشور ترکیه چند باند سلاح و مهمات را خود مسئولان ترکیه‌ای کشف کرده اند که مقصد این سلاح‌ها ایران بوده است.

فرمانده مرزبانی فراجا ادامه داد: همچنین در اقلید محل دپوی سلاح و مهمات را شناسایی کردیم که مقصد این سلاح و مهمات نیز ایران بودند.

گودرزی با اشاره به اینکه هزینه جرم در کشور باید بالا برود، اظهار داشت: هزینه جرم داشتن غیرقانونی سلاح گرم باید افزایش پیدا کند. اسلحه باید دست نیروهای مسلح باشد. نباید در دست کسی باشد که می‌خواهد نظم و امنیت جامعه را بر هم زند.

وی تأکید کرد: طرح‌هایی را به دولت و قوه قضائیه در رابطه با بالابردن هزینه جرم به ویژه داشتن غیرقانونی سلاح گرم پیشنهاد دادیم که امیدواریم این طرح‌ها به جدیت بررسی و تصویب شود.

بررسی طرح رسمی شدن فعالیت کوله‌بران

فرمانده مرزبانی فراجا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آخرین اقدامات برای ساماندهی و به رسمیت شناختن کوله‌بران را شرح دهید، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در کردستان قول داد که در اسرع وقت بازارچه‌های مرزی را رونق دهد و اقتصاد مردم محلی را سامان بخشد. شاید جالب باشد بدانید، الان افرادی از شهرهای مرکزی کشور اقدام به کوله بری می‌کنند. یعنی کوله بران در حال حاضر مرزنشینان نیستند.

وی با اشاره به اینکه طرح جدیدی در زمینه به رسمیت شناختن کوله بران و نظارت بر فعالیت این افراد در دست بررسی و تصویب است، گفت: این طرح موانع قانونی دارد تا مشکلات به رسمیت شناختن کوله بران حل شود تا در زمان مشخص و مکان مشخص، تحت نظارت و کنترل مرزبانان اجناسی که مورد نیاز کشور است و به تأیید فرمانداران شهرهای مرزی می‌رسد، وارد کشور شود.

گودرزی در پایان تصریح کرد: تمامی مرزهای کشور با عراق از شب گذشته کاملاً بسته شده است و به هیچ فردی اجازه خروج از کشور به سمت عراق داده نمی‌شود اما افرادی که می‌خواهند وارد کشور شوند، برای ورود مشکلی ندارند.

فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد از تجهیزات مرزبانی بومی، تولید داخل و محصول دانش و تخصص جوانان ایرانی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی است. به گونه‌ای که با به کارگیری این تجهیزات بومی توانسته ایم نظارت‌های مرزی را در گلوگاه‌های ورودی و خروجی با دقت و سرعت افزایش دهیم.

سردار گودرزی در ادامه به تشریح کشفیات مرزبانان غیور در روند اجرای مأموریت‌های خطیر به منظور مقابله با باندهای قاچاق سلاح و مهمات، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و … پرداخت و افزود: در ۵ ماهه سال جاری یعنی از ابتدای سال تا اول شهریورماه سال جاری بیش از ۲۷ تن و ۱۵ کیلوگرم ازانواع مواد مخدر توسط مرزبانان جمهوری اسلامی ایران کشف شده است از طرفی ۲۶۰ سوداگر مرگ در چندین باند قاچاق دستگیر شده اند و ۸ نفر از اشرار مسلح در درگیری با مرزبانان به ویژه در سیستان و بلوچستان به هلاکت رسیده اند.

سردار گودرزی با اشاره به کشف بیش از ۱۳ میلیون لیتر انواع سوخت قاچاق در درگیری‌های دریایی و خشکی مرزبانان با قاچاقچیان مطرح کرد: این میزان کشفیات سوخت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۶۰ درصدی دارد.

وی از کشف هزار و ۳۰۰ قبضه سلاح جنگی و مهمات توسط مرزبانان از قاچاقچیان سلاح و مهمات طی بازه زمانی ۵ ماهه (از ابتدای سال تا اول شهریورماه) خبر داد و مطرح کرد: در جدیدترین دستاورد مرزبانی در مبارزه با قاچاق و سلاح و مهمات توانستیم با رصد و اشراف اطلاعاتی به تحرک یک گروه تروریستی برای ورود سلاح و مهمات به کشور از سوی یکی از کشورهای همسایه شرقی پی ببریم.

سردار گودرزی با اشاره به دستگیری اعضای این گروه تروریستی و کشف سلاح و مهمات قابل توجه طی این عملیات خبر داد و گفت: دو قبضه تیربار، ۵ قبضه کلاش، بیش از ۲۱ هزار فشنگ جنگی، ۲۴۹ تیغه خشاب و … در این عملیات کشف کردیم. از طرفی فردی که به شکل ماهرانه‌ای در تریلی جاسازی شده بود را نیز شناسایی و دستگیر کردیم.

وی از کشف ۱۵۰ دستگاه خودروی لوکس، بیل مکانیکی، موتورسیکلت و تجهیزات خودرویی و موتوری قاچاق توسط مرزبانان خبر داد و گفت: ۶ هزار و ۷۱ فقره پرونده در بحث مقابله با قاچاق داشته ایم و بنده بر خود وظیفه می دانم که از تلاش جهادی و غیرتمندانه مرزبانان غیور قدردانی کنم.

کد خبر 5576892

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha