قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی به نفع کلانشهرها اصلاح می‌شود

شورای عالی استان امروز طرحی مصوب کرد که بر اساس آن علاوه بر تهران، سایر کلانشهرها نیز صاحب دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی استان‌ها، موسی الرضا حاجی بگلو درباره مصوبه امروز شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: طرح دو فوریتی اصلاح تبصره ماده ۵ قانون تأسیس شورای عالی معماری و شهرسازی طی هفته‌های اخیر از طرف اینجانب در شورای عالی استان‌ها مطرح شده بود؛ ماده ۵ کمیسیونی با عنوان کمیسیون ماده ۵ دارد که در خصوص طرح‌های تفصیلی شهرهاست که در تبصره این ماده شهرداری تهران مستثنی شده بود و دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در شهرداری تهران تشکیل می‌شود.

عضو شورای عالی استان‌ها بیان کرد: با اصلاح این تبصره به جز شهرداری تهران شهرداری‌های سایر کلانشهرها همانند تهران، دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در شهرداری کلانشهرها تشکیل خواهد شد که باعث کاهش بروکراسی اداری و تسریع در بررسی طرح‌های تفصیلی و سایر امور در این خصوص خواهد شد.

وی افزود: طرح دو فوریتی اصلاح تبصره در صحن علنی شورای عالی استان‌ها مطرح و پس از ارائه توضیحات به سایر اعضای شورا، با موافقت حداکثری به تصویب رسید.

نماینده مردم خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: شورای عالی استان‌ها پس از مجلس شورای اسلامی و دولت تنها نهادی است که می‌تواند به صورت مستقیم طرح به مجلس ارائه دهد، بدین جهت طرح دو فوریتی که امروز در شورای عالی استان‌ها به تصویب رسید طی روزهای آتی ببرای سیر مراحل قانونی، به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.

حاجی بگلو گفت: در این راستا دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در شهرداری‌های کلانشهرها مستقر شده و شهردار به عنوان رئیس دبیرخانه منصوب می‌شود؛ این اصلاح اتفاق بزرگ و خوبی است مشکلاتی که کلانشهرها در ماده ۱۷ قانون درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با آن مواجه بودند، با اصلاح تبصره رفع شده و نگرانی در این حوزه نخواهیم داشت.

کد خبر 5586248

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha