از تصمیمات سیاسی اوپک تا قطعی آب انشعاب مشترکان پرمصرف

تصمیمات اوپک لایه‌های سیاسی دارد، واردات بنزین نداریم ، کاهش ۱۸ درصدی آب سد ها نسبت به سال گذشته و قطع انشعاب مشترکان پرمصرف مصرف از مهمترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، تصمیمات اوپک لایه‌های سیاسی دارد، ذخیره سازی کامل انباره‌ها از سوخت زمستانی، افزایش خدمات ویژه به چاه‌های نفت و گاز، کاهش ۱۸ درصدی اب سدها نسبت به سال گذشته و قطع انشعاب مشترکان پرمصرف از مهمترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.

پالایشگاه فرامرزی شاه‌راهی برای ارتباط با ۴۰ کشور

رضا پدیدار، عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران گفت: ساخت و توسعه پالایشگاه در خارج از کشور به صورت مشارکتی می‌تواند صادرات نفت ایران را حتی در دوران تحریم ضمانت کند. به طور کلی اگر پتانسیلی که فرآیند اجرایی و عملیاتی آن از منظر کالا و خدمات در مقایسه با آنچه در داخل وجود دارد مقرون به صرفه تر و توجیه اقتصادی بالای یک سوم یعنی ۳۰ درصد داشته باشد، به صلاح کشور و اقتصاد و مردم است که از این پتانسیل استفاده شود.

علت نوسان قیمت نفت چیست؟ / تصمیمات اوپک لایه‌های سیاسی دارد

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین فریدون برکشلی گفت: در سازمان اوپک، تصمیمات معمولاً لایه‌های سیاسی هم دارد. این لایه‌های سیاسی با گسترش اوپک به حوزه کشورهای غیر عضو اوپک و به ویژه روسیه، قدری شدت هم پیدا کرده است.

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اضافه کرد: بایدن نسبت به عملکرد حزب خود در انتخابات نوامبر بدبین است. یکی از دلایل عمده آن را هم، قیمت بالای بنزین می‌داند که شهروندان امریکایی را ناراحت و بدبین کرده است. دیدگاه رأی دهندگان امریکایی نسبت به عملکرد دولت‌ها، در پمپ بنزین‌ها شکل می‌گیرد. حالا قیمت‌ها در حال صعود است و پرزیدنت بایدن به دنبال بهانه جویی های بین المللی است. من حتی از احتمال تحریم نفتی عربستان هم چندان تعجب نمی‌کنم. تحریم حالا تنها و قدرتمندترین اصل سیاست خارجی دولت‌های امریکاست.

اتصال واحد شماره ۳ نیروگاه شهیدمفتح همدان به شبکه سراسری

معاون تولید نیروگاه شهیدمفتح همدان، پژمان اختری گفت: واحد شماره سه ۲۵۰ مگاواتی این مجموعه، که جهت انجام تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شده بود، پس ار اتمام عملیات، با موفقیت به شبکه سراسری متصل شد.

ذخیره سازی کامل انبارها از سوخت زمستانی

مدیر عامل پخش فرآورده‌های نفتی در حاشیه همایش در مسیر تحول سوخت رسانی با اعلام اینکه تولید نفت گاز در مهرماه امسال حدود ۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد داشته است. افزود: تولید نفت گاز یا همان گازوئیل در مهرماه امسال حدود ۱۱۳ میلیون لیتر در روز است که پارسال همین موقع تولید نفت گاز ۱۰۷ میلیون لیتر بوده است که این آمار نشان دهنده رشد ۶ درصدی تولید نفت گاز است.

علی اکبر نژاد علی با اشاره به کاهش ۴.۷ درصدی مصرف نفت گاز گفت: نفت گاز در مهرماه حدود ۹۹ میلیون لیتر مصرف شده است در حالی که مصرف نفت گاز پارسال همین موقع حدود ۱۰۴ میلیون لیتر بوده است. همچنین در فصل سرما با مشکل کمبود سوخت مواجه نخواهیم بود چرا که مخازن و انبارها کاملاً نفت گاز ذخیره شده است.

۲۰ درصد از خودروهای خودروسازان در طرح نوسازی

سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور علیرضا احمدی گفت: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای اجرای بند ف تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ پس از پیگیری‌های مکرر ستاد و جلسات متعدد با نمایندگان وزارت صمت و خودروسازان، سهم ۲۰ درصدی از قرعه کشی مرحله اخیر خودروهای شرکت‌های تولید کننده داخلی به مالکان خودروهای فرسوده اختصاص یافت.

افزایش خدمات ویژه به چاه‌های نفت و گاز

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی و مهندسی، شهرام شمی‌پورگفت: رشد ۲۲ درصدی خدمات یکپارچه فنی و مهندسی به چاه‌های نفت و گاز در ۶ ماه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال اتفاق افتاده است.

شمی‌پوراضافه کرد: این خدمات از سوی دو مدیریت خدمات فنی و خدمات ویژه حفاری به شرکت‌های متقاضی ارائه شده است. همچنین خدمات فنی و ویژه حفاری متنوع و افزون بر ۲۰ عملیات تخصصی است که به چاه‌های در دست حفاری، همچنین چاه‌های در حال بهره‌برداری ارائه می‌شود و نقش اساسی در حفظ، نگهداشت و افزایش تولید ایفا می‌کند.

صادرات خدمات فنی مهندسی با پالایشگاه سازی در خارج از کشور

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مصطفی نخعی گفت: پالایشگاه‌های فرا سرزمینی در بحث دیپلماسی انرژی می‌تواند برای کشور اثر بخش باشد منتها ابهاماتی در این خصوص وجود دارد که تأمین سرمایه ساخت و تجهیز این پالایشگاها در کشورهای دیگر چگونه انجام می‌شود.سوال اساسی اینجاست اگر قرار به احداث پالایشگاه در کشوری دیگری است و ما توان تأمین این سرمایه را داریم، چه از طریق منابع داخلی و چه فاینانس خارجی چرا این سرمایه برای احداث پالایشگاه در داخل هزینه نمی‌شود؟

وی اضافه کرد: اینکه ایران به دلیل داشتن توان فنی و مهندسی بتواند در کشورهای نفت خیز که فادق این توان هستند سرمایه گذاری و این دانش را صادر کنند بسیار عالی و از همه جهت مورد حمایت است. همچنین اینکه ما توان فنی برای اورهال، تکمیل و بازسازی پالایشگاه‌های سایر کشورها چون ونزوئلا که منابع نفتی زیاد و قابل توجهی هم دارد، عالی است، این یعنی صدور فنی و مهندسی در حوزه نفت و این متفاوت از ساخت و تجهیز پالایشگاه است، ابهام موجود در بحث ساخت پالایشگاه در کشورهای دیگر است، یعنی این میزان سرمایه وجود دارد باید در کشور برای این منظور هزینه شود، چرا که ما چیزی کمتر از ۵۰ درصد از نفت خام خود را پالایش و بقیه را صادر می‌کنیم در حالی که به فرآورده‌های نفتی بیشتری نیاز داریم وباید ظرفیت پالایش بیشتری را ایجاد کنیم.

کاهش ۱۸ درصدی آب سدها نسبت به سال گذشته

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، فیروز قاسم زاده گفت: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان می‌دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری به ۶۰۰ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۸ درصد کاهش دارد.‌

وی ادامه داد: میزان پرشدگی سد زاینده‌رود در استان اصفهان، سدهای استان تهران، سدهای استان خوزستان و سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به ترتیب حدود ۱۲ درصد، ۱۹ درصد، ۴۴ درصد و ۳۰ درصد است.‌

قراردادجدیدی برای صادرات گاز وجود ندارد

مدیر دیسپچینگ شرکت گاز، محمدرضا جولایی گفت: برای صادرات گاز دو مساله وجود دارد یکی تعهدات بین المللی و دیگری قراردادهای جدید که در حال حاضر قرار داد جدیدی برای صادرات گاز در دستور کار نیست. ضمن آنکه صادرات گاز به ترکیه موضوع جدیدی نیست و برای مقطع کوتاهی قطع شده بود که مجدداً از سر گرفته شد.

وی در پاسخ به این سوال آیا با وجود ناترازی گاز صادرات گاز امری منطقی است گفت: این مساله دو بخش را در بر می‌گیرد یکی تعهدات بین المللی وجود دارد که غیر قابل اغماض است. زیرا قراردادهای گازی ما از قبل وجود داشته است و مساله جدیدی نیست به همین دلیل چاره‌ای جز اجرای آن وجود ندارد. زیرا جرایمی که به آن تعلق می‌گیرد به مراتب بیشتر از منفعتی است که در کشور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در نیمه دوم سال قرارداد جدیدی مبنی بر صادرات گاز وجود ندارد و هیچ برنامه‌ای برای آن نیز در نظر گرفته نشده است.

روسیه میزبان شانزدهمین کمیسیون مشترک انرژی اقتصادی

پیرو مصوبه هیئت وزیران در واگذاری مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی با روسیه به جواد اوجی، وزیر نفت و پس از سفر رئیس‌جمهوری به روسیه مقرر شد مقدمات برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک با روسیه انجام شود. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه از سوی روسیه است.

ذیل کمیسیون مشترک اقتصادی با روسیه ۱۹ کارگروه تعریف شده است که گستره متنوعی از فعالیت‌ها را در حوزه‌های انرژی، حمل‌ونقل، علم و فناوری و… در بر می‌گیرد. احمد اسدزاده، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ریاست ایرانی کمیته انرژی کمیسیون مشترک ایران و روسیه را به‌عهده دارد.

تهرانی‌ها ثانیه‌ای ۴۶ هزار لیتر آب مصرف کردند

روز جمعه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۱ میزان مصرف آب شهروندان تهرانی به ۴۶ هزار لیتر در هر ثانیه رسید که معادل مصرف ۳۰ هزار بطری آب معدنی یک و نیم لیتری در هر ثانیه است. امسال سومین سال آبی خشک و کم بارش پیاپی تهران است و این وضع تنش آبی در طول حدود ۵۰ سال گذشته در تهران بی‌سابقه بوده و در هیچ دوره‌ای تهران شاهد چنین شرایط خشک‌سالی نبوده است. میانگین مصرف آب پایتخت در روزهای اخیر در هر روز حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون لیتر است و با توجه به ذخایر آبی موجود، تهران، شهری مقاوم در مقابل تنش آبی نیست.

امکان تجهیز یک میلیون خانه به نیروی خورشیدی وجود دارد

محمد جواد موسوی نایب رئیس انجمن ساتکا گفت: دنیا به تجدیدپذیر ها به عنوان یک انرژی پایه‌ای نگاه می‌کند و هدف گذاری برای سال ۲۰۳۰ و ۲۰۵۰ می‌کند. به عنوان مثال برای سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۸۰ درصد ظرفیت نیرو گاه‌های دنیا ایجاد شده تجدید پذیر است، آماری بسیار بالایی را نشان می‌دهد ارائه شده است.

وی ادامه داد: در آلمان ۳۷ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس وجود دارد که بر روی سقف خانه‌ها احداث شده است یعنی دو سوم ظرفیت انرژی بر روی سقف خانه‌ها قرار گرفته است. ما اگر بتوانیم برنامه‌های مدونی را برنامه ریزی کنیم حتی با ظرفیت تونل‌های بادی موجود می‌توانیم یک میلیون خانه را به نیروی خورشیدی مجهز کنیم که در نوع خود اقدامی قابل توجه است.

۱۴۰ میلیون تومان وام کم‌بهره برای احداث نیروگاه خورشیدی

محمود کریمی عضو هیأت مدیره انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ۱۴۰ میلیون تومان وام کم‌بهره به متقاضیان این بخش برای احداث یک نیروگاه پنج مگاواتی داده می‌شود. البته قرار بر این بود که وام ۱۲۰ میلیون تومان باشد و مابقی از طریق کمک‌های بلاعوض پرداخت شود. این یک تسهیلات ۲۰ ساله برای مددجویان خواهد بود به همین دلیل پیشنهاد داده‌ایم که از تجهیزات مناسب استفاده شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که وام پرداختی با سود چهار درصد است استقبال از این طرح مناسب بوده اما پیشتر لازم است تا زیرساخت‌های اجرای طرح فراهم شود چرا که به دلیل واردات ۸۰ درصد تجهیزات، ساخت پنل ممکن است قیمت با تغییراتی روبه‌رو باشد.

نخستین پالایشگاه فراسرزمینی در ونزوئلا راه اندازی شد

وزیر نفت، جواد اوجی از راه‌اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به نام ال‌پالیتو در ونزوئلا و پالایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های کشور در این پالایشگاه خبر داد.

قول می‌دهیم سوخت زمستانی را تأمین کنیم

وزیر نفت، جواد اوجی گفت: تدابیر و برنامه‌ریزی‌های لازم برای تأمین سوخت زمستانی سال ۱۴۰۱ انجام شده است و امیدواریم امسال نیز همچون سال گذشته، هیچ کمبودی در زمینه تأمین سوخت زمستانی وجود نداشته باشد.

امضای تفاهم نامه سه جانبه تکمیل طرح انتقال برق اسمالون - مروست

تفاهم نامه مشارکت مالی سه جانبه طرح تکمیل طرح انتقال برق اسمالون - مروست میان ایمیدرو، شرکت برق منطقه‌ای یزد و یک شرکت بخش خصوصی امضا شد.

اجرای این طرح در راستای توسعه زیرساخت معادن توسط ایمیدرو انجام می‌شود و از مجموع یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری در این طرح، میزان سرمایه گذاری ایمیدرو ۵۰۰ میلیارد ریال است. براساس این گزارش؛ مشارکت مالی ایمیدرو در این طرح، مرتبط با بند چهارم مصوبات سفر رئیس جمهور به استان یزد انجام می‌شود.

۱۵۰ میلیون لیتر مصرف سوخت کاهش یافت

مدیر عامل پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، جلیل سالاری گفت: با کاهش صد لیتری از سهمیه اعتباری کارت سوخت، ۱۵۰ میلیون لیتر در دو ماه در مصرف سوخت صرفه جویی شد.

وی ادامه داد: با کاهش صد لیتر از سهمیه اعتباری کارت سوخت روزانه یک تا دو میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی شد. با پایش بخش مجاری عرضه سوخت، به این نتیجه رسیدیم که کاهش سهمیه اعتباری کارت سوخت باعث کاهش مصرف سوخت شده است. پیش از این سهمیه اعتباری ۲۵۰ لیتری ماهانه کارت سوخت به ۱۵۰ لیتر کاهش یافته بود.

گسترش روابط ایران و نیکاراگوئه الزام آور است

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و نیکاراگوئه در گفتگوی تصویری با هیئت عالی‌رتبه نیکاراگوئه با اشاره به تاریخچه روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین، همکاری ایران با کشورهای آمریکای لاتین از جمله نیکاراگوئه، ونزوئلا و غیره را مؤثر دانسته و خاطرات خوب روابط با آن کشورها را در گذشته یادآوری کرد.

وی با اشاره به شباهت‌ها، بحران‌ها، اقدامات و مقاومت‌های سیاسی ایران و نیکاراگوئه، بر اهمیت برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با کشورها (از جمله کشورهای آمریکای لاتین) با توجه به مصلحت‌ها و منافع دوجانبه تاکید کرد.

راهکار منطقی برای حفظ ذخایر آب

با توجه به کمبود منابع آبی کشور، استفاده از شیوه‌های متنوع برای مدیریت آب اهمیت بسزایی دارد و استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز پایتخت نیز می‌تواند راهکاری منطقی برای حفظ این ذخایر گرانقیمت باشد. با توجه به کاهش منابع آب‌های زیرزمینی مطابق با تفاهم‌نامه وزارت نیرو و شهرداری تهران در سال‌های اخیر، باید ۱۴۵ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران برای آبیاری فضای سبز در افق ۱۴۱۰ استفاده شده تا با جایگزینی این پساب، از برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی جلوگیری شود.

تولید ۵۷۰ هزار بشکه‌ای روزانه نفت از میادین غرب کارون

معاون وزیر نفت محسن خجسته مهر گفت: تولید روزانه میادین مشترک غرب کارون به ۵۷۰ هزار بشکه رسیده است؛ تمام مطالعات بین‌المللی گذشته را به کار گرفتیم و مشخص شد برای توسعه این میدان ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است. با توجه حجم بالای سرمایه، تصمیم بر این شد تا ۲.۵ میلیارد آورده اولیه باشد و با تولید زودهنگام مابقی سرمایه موردنیاز تأمین خواهد شد. با اجرای این طرح ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

۲۷۰۰ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در کشور احداث شد

تولید مقیاس کوچک یا تولید پراکنده، تأمین انرژی برق با استفاده از مولدهای تولید برق با ظرفیت حداکثر ۲۵ مگاوات است که قابلیت نصب در محل‌های مصرف و یا اتصال به شبکه توزیع با قابلیت کارکرد دائم به منظور تأمین انرژی برق را دارد و از لحاظ مشخصه‌های زیست محیطی بهره‌برداری از آنها در مراکز مختلف میسر است.

علاوه بر قانون برنامه ششم توسعه و در جهت توسعه هدفمند این مولدها، اعلام عمومی نقاط حائز اولویت به همراه ظرفیت مورد نظر در مناطق مختلف کشور مجموعاً با ظرفیت ۲۷۰۰ مگاوات در کشور انجام شده و جلب مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این نقاط توسط شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق در دست اقدام است.

واردات بنزین نداریم

مدیرعامل شرکت ملی نفت، محسن خجسته‌مهر گفت: سرمایه گذاری جهت ساخت این ۱۰۰ شناور یک میلیارد دلار برآورد شده و اکنون حدود ۴۵ شرکت ایرانی متقاضی سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

وی افزود: همچنین قرار بر آن است که مسئولیت این کار به سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی به صورت BOO یا ساخت یا عملیات و مالکیت در اختیارشان قرار بگیرد. سرمایه گذاری جهت ساخت این ۱۰۰ شناور یک میلیارد دلار برآورد شده و اکنون حدود ۴۵ شرکت ایرانی متقاضی سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

خجسته مهر در خصوص واردات بنزین گفت: در خصوص فرآورده صرفاً سوآپ انجام می‌دهیم.

صادرات ۲۵ میلیارد دلاری فرآورده‌های نفتی

حسینی گفت: از ۴۵ میلیارد دلار صادرات در کشور ۲۵ میلیارد دلار مربوط به این حوزه است یعنی وزنی بیش از ۵۰ درصد بر دوش صادر کنندگان است. به همین دلیل اطاع از وضعیت آنها چالش‌هایی که در آینده با آن دست به گریبان هستند را نمایان می‌کند.

حسینی تاکید کر: یکی از زمینه‌هایی که پس از انقلاب برای ما موفقیت آمیز بوده، صادرات است. زیرا ما کشور صادراتی نبوده‌ایم و امروز وزن ۴۸ تا ۵۰ میلیارد دلاری در صادرات به غیر از نفت داریم که خود قابل توجه است.

حسینی با بیان این‌که ارزش میزان صادرات ۴۰ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: عمده صادرات در حوزه پلیمرها بوده به طوری که در شش ماه امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار صادرات در این بخش صورت گرفته است.

انشعاب آب مشترکین پرمصرف قطع می‌شود

وزیر نیرو علی اکبر محرابیان با اشاره به سپری شدن دو سال خشک در کشور گفت: کشور در سال آبی ۹۹ - ۱۴۰۰ رتبه سوم خشکسالی را در طول ۵۰ سال گذشته و سال آبی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ که شهریور ماه به پایان رسید، رتبه یازدهم خشکسالی را سپری کرده است.

وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص پاییز کم بارش امسال گفت: بارندگی‌های امسال نسبت به شرایط نرمال ۷۰ درصد کاهش داشته است

وزیر نیرو گفت: ما در شهرهایی مانند تهران، مشهد، اصفهان و در بسیاری از شهرهای بزرگ با مشکل تأمین آب روبرو هستیم که با مدیریت و همکاری مردم عزیزمان با این الگوی پاداش صرفه جویی و با برنامه‌ای که قطع موقت برای مشترکان بدمصرف تنظیم کردیم امیدواریم مصارف تنظیم شود و مطابق شرایط روز بتوانیم تأمین آب مردم را به نحوه مطلوب انجام بدهیم به گونه‌ای که نگرانی برای مردم وجود نداشته باشد.

کد خبر 5612840

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha