تولید نوکیا در ایران! /خود تحقیری این‌بار در گوشی موبایل

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد علاوه بر تولید لوازم خانگی برند های مشهور در ایران ظاهرا نوکیا نیز در ایران اقدام به تولید گوشی موبایل می کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری مهر، در روزهای اخیر گزارشی تحت عنوان «فروش کالاهای ایرانی با نام برندهای خارجی!» در خبرگزاری مهر منتشر شد.

در این گزارش به این موضوع پرداخته شد که برخی از شرکت‌های تولیدی داخلی، بدون اخذ نمایندگی از شرکت‌های خارجی، تولیدات خود را با نام و نشان آن شرکت‌ها به فروش می‌رسانند، به طور مثال شاهد فروش تلویزیون سونی و تلفن همراه نوکیا هستیم که از قرار معلوم بدون کسب مجوز از شرکت مجوز از شرکت مرجع، در داخل کشور مونتاژ می‌شوند.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که در ایران قوانین مخصوصی در ارتباط با حمایت از نام‌های تجاری وجود دارد؛ از سوی دیگر ایران، یکی از کشورهای عضو موافقت‌نامه مادرید در خصوص ثبت بین‌المللی علائم و حمایت از نام‌های تجاری است و بر همین اساس شرکت‌ها حق ندارند بدون اخذ مجوز، تولیدات خود را با برندهای غیر به فروش برسانند.

فارغ از این مسئله، در ایران قانونی تحت عنوان «حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان» وجود دارد که در سال ۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. مطابق ماده ۲ این قانون، کلیه عرضه‌کنندگان کالا و خدمات، مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده مطابق با ضوابط و شرایط مندرج در قوانین و یا مندرجات قرارداد مربوطه یا عرف در معاملات هستند. همان‌طور که در این بند قانونی آمده است، عرضه‌کنندگان کالا، مسئول صحت کالا بوده و در صورت عدم انطباق کالا باید به مشتری، خسارت پرداخت کنند.

ازآنجایی‌که در موضوع مورد اشاره، برخی تولیدکنندگان، محصولات خود را بدون تأیید و اخذ نمایندگی از شرکت‌های مرجع و با نام و نشان برندهای خارجی توزیع می‌کنند، در نتیجه شاهد عدم انطباق کالا هستیم و مشتریان می‌توانند از عرضه‌کننده کالا خسارت بگیرند.

با این حساب، جای سوال است که چرا برخی دستگاه‌های دولتی که شأن مجوزدهی و نظارت بر محصولات تولیدی دارند، به این مسئله ورود نمی‌کنند؛ موضوعی که البته، مسئولان وزارت صمت پاسخ قانع‌کننده‌ای در خصوص آن ارائه نمی‌دهند.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار صمت: این موضوع به ما مربوط نمی‌شود!

سید مهدی نیازی، معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار صمت در گفت‌وگو با مهر در واکنش به اعطای مجوز به برخی شرکت‌های داخلی مبنی بر تولید محصولات خود با برندهای خارجی بدون نیاز به موافقت و تأیید شرکت مرجع گفت: این موضوع مربوط به معاونت ما نیست اما صدور مجوز فعالیت این شرکت‌ها نیز طبیعتاً تحت قاعده و قانونی بوده است؛ متولی امر این موضوع سازمان حمایت است و در این زمینه پاسخ بیشتری ندارم.

اظهارنظر عجیب معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار در حالی است که این مقام مسئول از شرکت تولیدکننده نوکیای ایرانی! بازدید مفصلی هم داشته است؛ با این وجود به نظر می‌رسد هنوز هم برخی از مسئولان وزارت صمت در جریان تخلف بزرگی که توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد، قرار ندارند.

واکنش دبیر ستاد رفع موانع تولید: ما تحریم هستیم؛ این چه سوالی است که می‌پرسید؟!

علاوه بر این، صدیف بیک‌زاده، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اقدام یک شرکت داخلی نسبت به تولید نوکیای ایرانی بدون اخذ مجوز از شرکت مرجع را منطقی عنوان کرد؛ وی درحالی‌که چندان حاضر به پاسخ به سوالات خبرنگار مهر نبود، گفت: تاکنون تقلب این چنینی در تولیدات این شرکت و یا سایر شرکت‌ها ملاحظه نشده است.

وی ادامه داد: مگر برندهای مختلفی که محصولاتشان در حوزه تلفن همراه وارد کشور می‌شود، مشخص است که در چه محلی و توسط چه شرکتی تولید شده است؛ مثلاً شما از کجا می‌دانید که شرکت سامسونگ، واقعاً این محصولات وارداتی را تولید کرده است؟

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید همچنین افزود: در شرایط تحریمی که با مشکلات مواجه هستیم و نام‌های تجاری نظیر سامسونگ از ایران رفته‌اند، شما با مطرح‌کردن این موضوع، دقیقاً دنبال چه چیزی هستید؟

معاون وزارت صمت: سازمان حمایت باید پاسخگو باشد!

وی ادامه داد: اگر محصولات شرکت فوق با مشکل خدمات پس از فروش مواجه شود و یا شکایتی از برند صورت‌گیرد، سازمان حمایت باید در این زمینه پاسخگو باشد.

بیک‌زاده در انتها گفت: در حال حاضر ۷۰ هزار واحد تولیدی داریم که در حال فعالیت هستند، حالا اگر واحدی داریم که در حال تخلف است باید رسیدگی شود، همچنین صدور جواز تأسیس و بهره‌برداری از طریق سازمان تجارت صنایع استان صورت‌گرفته و این سازمان باید دراین‌خصوص پاسخگو باشد.

همچنین محسن شکراللهی، مدیرکل صنایع لوازم‌خانگی و اداری صمت حاضر به گفت‌وگو با خبرنگار مهر در این خصوص نشد و موضوع فیک‌فروشی شرکت‌های داخلی را به کارشناسان ارجاع داد، جالب اینجاست که شماره تماس ارسال شده توسط این مقام مسئول برای خبرنگار مهر به صورت بی‌وقفه مشغول بوده و امکان برقراری تماس با آن وجود ندارد.

آدرس غلط مسئولان وزارت صمت در خصوص فیک‌فروشی

نکته عجیب ماجرا این است که دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در اظهارات خود سعی دارد با تشکیک نسبت به اصالت گوشی‌های وارداتی، انگشت اتهام را به سمت شرکت‌های خارجی تولیدکننده گوشی‌های تلفن‌همراه برده و به نوعی صورت‌مسئله تقلب شرکت تولیدکننده نوکیای ایرانی را حذف کرده و با به حاشیه ببرد.

این در حالی است که شرکت‌های مطرح تولیدکننده گوشی‌تلفن همراه در جهان، دارای نام‌های تجاری کاملاً مشخص هستند و ارتباطی به این مسئله ندارند؛ به عبارتی برندهای بزرگ، کارخانه‌های مختلفی در جهان داشته و تولیدات آنها تحت لیسانس شرکت مرکزی است، اما شرکت تولیدکننده نوکیای ایرانی، هیچ‌گونه مجوزی مبنی بر اخذ نمایندگی یا تحت لیسانس بودن را دریافت نکرده است.

آیا مسئولان وزارت صمت واقعاً از حقیقت ماجرا بی‌خبرند؟!

تحقیقات خبرنگار مهر نشان می‌دهد در دی‌ماه سال گذشته، از سوی یک نهاد دولتی در استان مرکزی به یک شرکت تولید کننده گوشی موبایل مجوز مونتاژ محصولات تلفن همراه با برند نوکیا بدون اخذ نمایندگی از کمپانی اصلی داده شده است که بررسی‌های ثانویه حاکی از آن است که این شرکت ظاهراً اقدام به تولید گوشی با برندهای دیگر از جمله سامسونگ و شیائومی نیز می‌کند.

به عبارتی با وجود اینکه صدور مجوز و پروانه بهره‌برداری به سازمان صمت استان مرکزی مربوط می‌شود؛ اما با دخالت مستقیم این نهاد دولتی مجوز تولید کالا بدون اخذ نمایندگی از شرکت مادر صادر شده است.

چرا فقط برخی از شرکت‌های خاص؟

هر چند ممکن است علت عدم لزوم به دریافت نمایندگی توسط این شرکت تولیدکننده، «تحریم‌های ظالمانه» عنوان شود اما فراموش نکنیم که در حال حاضر شاهد فعالیت شرکت‌های متنوع تولید تلفن همراه یا لوازم خانگی در کشور هستیم که با نام تجاری خود محصولاتشان را در بازار عرضه می‌کنند؛ بنابراین برند دزدی، بدعتی جدید است که به بهانه تحریم صورت می‌گیرد که چنانچه به مرور زمان دامنه آن وسیع‌تر شود، مشتریان و مصرف‌کنندگان روزانه با خیل عظیم برندهای تقلبی در بازار مواجه شده و قطعاً آنها را با دردسرهای جدیدی روبرو خواهند کرد.

سوال اصلی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که اگر مسئولان وزارت صمت به دنبال حمایت از تولید داخل هستند، چرا قبلاً به سایر شرکت‌ها که برای برندینگ هزینه گزافی را پرداخت کرده‌اند، چنین مجوزی را اعطا نکردند؛ همچنین مونتاژ تلفن همراهی که حتی یک قطعه آن در ایران تولید نمی‌شود، چه آورده‌ای برای کشور دارد که حاضر شدند این چنین برخلاف شأن نظارتی خود گام برداند؟

کد خبر 5634147

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • پرویز IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   13 35
   کار خوب و جسورانه ای است ب شرطی ک در یک سطح نمانند و پیشرفت داشته باشند تا در بازه ی 10ساله بتوانند ب سطح 1تولیدات موبایل دنیا نزدیک شوند.
  • علی IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   17 19
   تو این شرایط کشور تو را به خدا ول کنید این کارها
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   9 28
   حالا چه ایراد و اشکالی داره که نوکیا در ایران هم تولید بشه ؟!!! همین نوع رفتار و دخالت های نابجا در امور اقتصادی و سایر تصمیمات است که کشور را با مشکل مواجه کرده .
   • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
    6 0
    نوکیا تولید نمی شود. چون زیر نظر شرکت نوکیا نیست. فریب خریدار است با نام نوکیا
   • AHMAD IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
    6 0
    اصلا متن رو خوندی؟ داره میگه جعل برند میکنن و کالای قلابی رو به جای اصل میفروشن
  • محسن IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   6 0
   این کار دزدی محسوب میشه و سو استفاده از شرکتهای خارجی .تولیدات داخل ایران که کلا اشغاله و با این کارشون به شرکت اصلی ضربه میزنن و باعث میشن بی اعتباربشن .مثل پپسی که اصلا گاز نداره رانی که پرتقال گندیده توش ریختن اینا هیچکدوم نه مجوز دارن نه تحت لیسانس هستن خودشون الکی تولید میکنن و به خورد ملت بیچا
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   5 1
   رهبر: متأسفانه برخی تولیدکنندگان داخلی برای اینکه کالای خود را بفروشند، یا خدای نکرده با قیمت بالاتری به مصرف‌کننده عرضه کنند، به‌روی کالای تولید داخل مارک خارجی نصب می‌کردند این در حالی است که تولیدکننده باید اولین مبلّغ مارک و برند ایرانی باشد
  • علی AE ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   2 5
   اتفاقا ایده خوبی هست تقلبی بسازید صادر هم کنید
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   7 0
   من ساده لوح یه نوکیا از کالاتیک خریدم بعد از یه سال سوخت. وقتی به شرکتش زنگ زدم بعد از کلی سرکار گزاشتن بهم گفتن بنداز تو سطل زباله... آخه چرا نظارت تو این کشور نیست که هر کسی هر غلطی دلش خواست نکنه
  • رضا IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   5 0
   جای تأسف دارد که یک شرکت ایرانی اگر کالای استاندار و خوب تولید میکند با نام برند خارجی به بازار بفرستند شکی نیست که یه جایی این کالا وشرکت میلنگه موسولینی بی‌کفایت ما ه‍م عنایت و پشتیبانی میکنند تا زمانی که شرکت اصلی در دادگاههای بین‌المللی شکایت میکند وقرامت از پول و سرمایه ایران به هدر میره بعد می
  • خودم IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   2 0
   چرا کسی متوجه تخلف به این واضحی نمیشه که مدتی بعد مردم باید تاوان پس بدن و عده ای جیبشون پر تر بشه وگرنه کسی با تولید مخالف نیست...
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   3 0
   نوکیا تولید بشه خوبه ولی آشغال تولید بشه بعد فقط یک اسم نوکیا رو قاب داشته باشه به مردم قالب بشه این خیلی بده
  • نسیم IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
   1 0
   به اسم نوکیا تولید میشه اما بازار به اسم خارجی کلی قسم به اینکه وارداتی هست به قیمت بالا به ملت مردم انداخته و عرضه میشه و همه این افراد هم دست دارند در چنین فسادهایی . که جای تاسف داره
  • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
   5 2
   این را هیچ وقت فراموش نکنید مافیای واردات همیشه مخالف تولید در کشور است و نمی زاره تولید در ایران شکل بگیرد