برای تولید کودهای فسفاته سرمایه گذاری نشد/ ظرفیت تولید داریم

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کودهای کشاورزی گفت: سرمایه گذاری مطلوبی برای تولید کودهای فسفاته در کشور صورت نگرفته و تأمین این کودها به واردات وابسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج خسروشاهی در خصوص وضعیت تولید کودهای کشاورزی در کشور اظهار کرد: عمده کودهای کشاورزی به دو دسته تقسیم می‌شوند که می‌توان آنها را کودهای فسفاته و کودهای ازته نامید.

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کودهای کشاورزی ایران افزود: ظرفیت تولید کودهای ازته در کشور بیشتر از نیاز است و تولیدکنندگان می‌توانند مقدار قابل توجهی بیشتر از نیاز داخل تولید کنند. اما در مقابل سرمایه گذاری مطلوبی برای تولید کودهای فسفاته در کشور صورت نگرفته و تأمین این کودها به واردات وابسته است.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که اگر دولت بخشی از هزینه واردات را در اختیار تولیدکنندگان مستعد تولید این کودها قرار می‌داد، اکنون دیگر نیازی به واردات وجود نداشت و تولیدکنندگان بسیاری آمادگی این را دارند که به تولید این کودها بپردازند، اما سرمایه گذاری و حمایت لازم در این زمینه باید انجام گیرد.

خسروشاهی گفت: تولیدکنندگان کود می‌توانند طی یک یا دو سال با توسعه تکنولوژیک کل نیاز کودهای فسفاته کشور را نیز برطرف سازند، اما این امر در گرو حمایت و سرمایه گذاری دولت است.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در روزهای ۱۹ تا ۲۲ دی ماه اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه می‌تواند با سایر نمایشگاه‌هایی که تاکنون برگزار شده اند، به صورت جدی متمایز باشد؛ چرا که در فضایی بین المللی و با حضور چشمگیر فعالان صنعت کشاورزی برگزار می‌شود. برگزاری نمایشگاه در بستری بین المللی موجب خواهد شد که حضور بازدیدکنندگان خارجی از این نمایشگاه و صنعت کشاورزی کشور افزایش پیدا کند. علاوه بر این حضور قابل توجه مشارکت کنندگان می‌تواند این فرصت را به کشاورزان بدهد که با حضور در این نمایشگاه بهترین انتخاب را برای امور کشاورزی داشته باشند. به خصوص این که تولیدکنندگان از بخش‌های مختلف مانند، سموم، کودها و سایر ملزومات کشاورزی در این نمایشگاه حضور دارند می‌تواند، فرصتی برای انتخاب هرچه دقیق‌تر در اختیار کشاورزان قرار دهد.

وی گفت: همین موضوع می‌تواند موجب آن شود که تولیدکنندگان نیز برای جلب رضایت مشتری رقابتی جدی و سالم را در پیش گیرند که این مساله به توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر صنایع کشاورزی منجر خواهد شد.

*محمد شجاعیان زنجانی

کد خبر 5674809

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha