تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

اقدامات نیروهای مسلح در حوزه تولید تسلیحات بومی پیشرفته و طراحی زیرساخت‌های آفند و پدافند سبب شده تا مفهوم بازدارندگی نظامی در کشور به حد بالایی برسد.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست-هادی رضایی؛ ظهر روز گذشته (۱۹ بهمن ماه) بود که به مناسبت سالروز بیعت تاریخی هُمافران با امام خمینی (ره) و روز نیروی هوایی، ارتش از یک اقدام راهبردی و تاریخی خود رونمایی کرد.

رونمایی از پایگاه راهبردی، راهکنشی عقاب ۴۴ ارتش که قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پرنده‌های بدون سرنشین را دارد، با در اختیار داشتن اماکنی چون آلرت، پست فرماندهی، آشیانه‌های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی، مخازن سوخت و … این قابلیت را دارد تا انواع جنگنده‌های نیروی هوایی را برای انجام مأموریت‌های محوله پذیرا باشد.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

پایگاه عقاب ۴۴ یکی از چندین پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال‌های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف کشور احداث شده است.

درخشش نیروی هوایی ارتش در عرصه‌های مختلف

این نخستین پایگاه هوایی «زیرزمینی» ارتش نیست که رسانه‌ای می‌شود، پیش از این نیروی هوایی ارتش از «پایگاه پهپادی ۳۱۳» که آن‌هم یک پایگاه زیرزمینی و البته استراتژیک بود که انواع پهپادهای رزمی، شناسایی و انتحاری ارتش را در دل خود جای داده بود، رونمایی کرده بود و این روند نشان می‌دهد که باوجود تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که از روز اول پیروزی انقلاب برای نیروهای مسلح و به ویژه نیروهای الهی ارتش جمهوری اسلامی وجود داشته است، اما خلبانان، کارکنان و مسئولان این نیرو با باور شعار ما می‌توانیم تلاش کردند که نه تنها در مراحل مختلف مانند جنگ تحمیلی و عرصه‌های مختلف دیگر همچون امداد رسانی به مردم در مواقع سیل و زلزله و البته اقدامات گسترده در جنگ اقتصادی و مقابله با داعش و کمک به جبهه مقاومت که بارها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود، حضور مؤثر و تحول آفرین داشته باشند؛ بلکه بتوانند نیروی هوایی در شأن ملت شریف ایران ایجاد کنند.

ایجاد قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی

رونمایی از این پایگاه‌های مخفی و زیر زمینی با این امکانات و قابلیت‌ها نشان می‌دهد که ارتش برنامه ویژه ای برای ایجاد پایگاه‌های زیرزمینی و ارتقای توان عملیاتی خود دارد.

احداث این پایگاه‌ها در نقاط مختلف متناسب با نیازها و با ضریب ایمنی بالا با توجه به طراحی و استقرار در زیر کوه‌ها قابلیت اجرای عملیات غافلگیرانه هوایی را از مکان و زمان دور از انتظار دشمنان فراهم می‌کند و موجب دست برتر نیروی هوایی ما در نبردهای احتمالی و البته انجام مأموریت‌های محوله می‌شود.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

این پایگاه‌ها با علم روز و متناسب با نیازهای آینده نیروهای مسلح کشور و البته نیروی هوایی ساخته شده و با نگهداری جنگنده‌ها در مکان‌های امن و تجهیز آن‌ها به سامانه‌های جنگ الکترونیک، بمب‌ها و موشک‌ها از جمله یاسین، قائم و عاصف امکان عملیات دورایستا و افزایش برد راهبردی برای اهداف دوردست را فراهم کرده است.

ویژگی‌های پایگاه راهکنشی عقاب ۴۴

پایگاه راهبردی، راهکنشی عقاب ۴۴ یکی از پایگاه‌های ترکیبی نیروی هوایی ارتش است؛ به این مفهوم که هم پرنده‌های با سرنشین و هم پرنده‌های بدون سرنشین در این پایگاه به اجرای مأموریت می‌پردازند. تسلیحات و تجهیزات جدیدی که بر روی جنگنده‌ها تعبیه شده، همه به روز هستند و برای درگیری احتمالی در اهداف راهبردی پیش بینی شده است.

این پایگاه با در اختیار داشتن اماکنی چون آلرت، پست فرماندهی، آشیانه‌های نگهداری جنگنده، مراکز تعمیر و نگهداری هواپیما، تجهیزات ناوبری و فرودگاهی، مخازن سوخت و … این قابلیت را دارد تا انواع جنگنده‌های نیروی هوایی را برای انجام مأموریت‌های محوله پذیرا باشند.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

این پایگاه بزرگ زیرزمینی، قابلیت پذیرش و بکارگیری عملیاتی انواع جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و حتی جنگنده‌های پیشرفته‌تر را نیز خواهد داشت.

گفتنی است عقاب ۴۴ یکی از چندین پایگاه هوایی راهکنشی زیرزمینی نیروی هوایی ارتش است که طی سال‌های گذشته متناسب با نیاز عملیاتی این نیرو و با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل در مناطق مختلف کشور احداث شده است.

تاریخ ساخت شهرهای نظامی زیر زمینی در ایران

ساخت پایگاه‌های زیرزمینی در نیروهای مسلح کشورمان قدمتی چند دهه‌ای دارد و شاید بتوان ساخت نخستین پایگاه‌ها یا شهرهای زیرزمینی را برای حفاظت از یگان‌های موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت داد. اما با گذشت زمان این موضوع به شیوه‌ای متداول در نیروهای مسلح کشورمان بدل شد و پس از نیروی هوافضا که تاکنون چندین شهر زیرزمینی برای یگان‌های موشکی خود ساخته، نیروی دریایی سپاه نیز از شهر موشکی برای حفاظت و بکارگیری موشک‌های کروز ضد کشتی رونمایی کرد.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

ساخت اولین پایگاه موشکی زیرزمینی در ایران به سال ۱۳۶۲ و همزمان با آغاز برنامه موشکی کشورمان در جنگ تحمیلی بر می‌گردد و امروز به جز پایگاه‌های دریایی که در جنوب کشور مستقر هستند، شهرهای موشکی و پایگاه‌های پهپادی در سراسر کشور مستقر و بیشتر آنها در دل کوهستان ها و ده‌ها متر زیر زمین احداث شده‌اند. که توزیع پایگاه‌های مخفی در اکثر مناطق کشور برای غافلگیر کردن دشمنان از چند جبهه است.

مهمترین پایگاه‌های زیر زمینی ایران

برای اولین بار در مهرماه ۱۳۹۴ سپاه پاسداران یک شهر موشکی را در عمق ۵۰۰ متری زمین رونمایی کرد و در آن زمان اعلام کرد که پایگاه‌های موشکی در تمام استان‌ها پخش شده است.

پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه

سپاه پاسداران در نخستین روزهای سال ۱۳۹۵ دومین شهر موشکی زیرزمینی خود را با حضور علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی رونمایی کرد و از موشک بالستیک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر نیز پرده برداشت.

دو سال بعد، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اردیبهشت ۱۳۹۶ از احداث کارخانه جدید موشک‌های بالستیک زیرزمینی خبر داد و تاکید کرد که این کارخانه سومین کارخانه در نوع خود است و متعهد به ادامه توسعه برنامه موشکی شد.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده وقت کل سابق سپاه پاسداران نیز از پایگاه زیرزمینی موشک سازی و همچنین از موشک بالستیک زمین به زمین «دزفول» رونمایی کرد.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

نمایش پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه پاسداران در آبان سال ۱۳۹۹ معرف یکی دیگر از پایگاه‌های زیر زمینی و شهرهای موشکی ایران بود که در جریان این نمایش و برای اولین بار موشک بالستیک میان برد عماد رونمایی شد.

شهرهای موشکی ساحلی نیروی دریایی سپاه

شهریور ماه سال ۱۴۰۰ پرده دیگری از توان موشکی و شهرهای موشکی ایران کنار زده شد. در این زمان بود که دریادار علی رضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ای از وجود شهرهای موشکی به طول بیش از ۷۰ کیلومتر در زیر زمین در سواحل دریای عمان سخن گفت. این سخنان نشان داد که نیروی دریایی سپاه نیز از شهرهای موشکی برای حفاظت و بکارگیری موشک‌های کروز ضد کشتی استفاده می‌کند و آمده غافلگیر کردن دشمنان در روز نبرد است.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

در اسفند سال ۱۴۰۰ سپاه پاسداران باز هم عکس‌ها و فیلم‌های یک پایگاه موشکی زیرزمینی مجهز به موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و تجهیزات جنگ الکترونیک را به نمایش گذاشت تا ثابت کند که شهرهای موشکی نیروی دریایی سپاه متعدد است و تبدیل به مکانی راهبردی در عرصه دفاع ساحلی ایران شده است.

شهرهای زیر زمینی ارتش

اما ساخت شهرهای زیرزمینی منحصر به یگان‌های موشکی سپاه نماند، امیر احمدرضا پوردستان، فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش در روز ۲۹ دی ماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که شهرهای زیرزمینی موشکی فقط در انحصار سپاه پاسداران نیستند و ارتش بسیاری از آنها را در اختیار دارد.

ایران جزو کشورهای برتر جهان در حوزه پهپادی است

۷ خرداد ۱۴۰۱، ارتش از «پایگاه ۳۱۳» پهپادهای با کاربری مختلف در صدها متر زیر زمین که در رشته کوه زاگرس در غرب کشور قرار دارد و در داخل آن بیش از ۱۰۰ پهپاد رزمی، شناسایی و کنترلی وجود دارد، رونمایی کرد.

روز گشته ۱۹ بهمن ماه پازل شهرهای موشکی، پهپادی و پایگاه هوایی ایران تکمیل و ارتش از پایگاه هوایی راهکنشی «عقاب ۴۴» رونمایی کرد، احداث چنین پایگاه‌هایی علاوه بر آنکه نقش بسزایی در حفاظت از جنگنده‌های ارتش خواهد داشت هزینه‌های حفاظت از چنین پایگاه‌هایی را هم بسیار کاهش می‌دهد.

تغییر معادلات جنگی با «عقاب ۴۴»‌/تکمیل پازل شهرهای زیرزمینی ایران

بنابر این گزارش؛ مجموعه اقدامات نیروهای مسلح چه در حوزه تولید تسلیحات بومی پیشرفته و چه در حوزه طراحی زیرساخت‌های استراتژیک آفند و پدافند سبب شده تا مفهوم بازدارندگی نظامی در کشور به حد قابل قبولی ارتقا پیدا کند و رونمایی از پایگاه راهکنشی ارتش که با در نظر گرفتن اصول پدافند غیرعامل برای حفاظت از زیرساخت‌ها و تجهیزات طراحی و ساخته شده است، یک اقدام راهبردی است که می‌تواند معادلات جنگ‌های آینده را تغییر دهد.

خبرگزاری مهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کد خبر 5703314

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • شهروند IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   83 15
   هواپيماهارو بروز كنين نه اينكه همون قديمي ها رو استفاده كنين.
   • مهدی IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
    35 40
    با سلام به همگی.دوست عزیز اگه فکر می‌کنی تجهیزات دفاعی کشور عزیزمان قدیمی هستش باید مغزتو با اسید بشوری .ایران عزیز هر روز بهتر از دیروز
  • محمد IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   48 13
   جانم ایران
   • محمد IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
    26 7
    سلام و درود بر ایران وایرانیان
  • مجید IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   47 17
   ماشاالله خدا قوت....
  • جمشید IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   33 4
   دریچه ورود و خروج.. پایگاه عقاب ۴۴.. بر اساس آنچه در سیما نمایش داده شد،اشکالات مهندسی دارد ..و در صورت بمباران اطراف دهانه ‌.سبب ریزش کوه و مسدود شدن آن می‌شود..باید اصلاحاتی صورت گیرد..
   • محمود IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    10 4
    خوشم میاد همه ما ، حس کارشناسی داریم...!!!
   • محمد IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    8 3
    بنده خدا ؛دشمن نمیدونه این پایگاه ها کجا هستند؟
   • IRAN IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    5 1
    به نظرت فقط یک خروجی داره !؟
   • علی AE ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    4 6
    اولا که همه میدونن کجاست تصاویرش منتشر شده ، دلیل اصلی ساختش هم مراقبت از منابعه وگرنه عملیاتی نیست یه موشک بخوره دهنه غار ، مگس هم نمیتونه در بیاد
   • خیبر IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    7 2
    سلام دادش یه دهانه نداره بلکه چندتا هستش اینا فکر اونجاشم کردن
   • جعفری IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
    1 0
    ممنون که اطلاع دادین، به فکر هیچ کس نرسیده بود.
  • saiedfarhadihmail@ IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   70 28
   دمت گرم ایران پرچم بالا جهان
  • محمد IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 6
   هواپیما ها به روز هستند ،منتظر دستور بعدی شما هستیم
  • مجید IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   48 12
   ایول دمتون گرم زنده باد شیران میهن 😘😘😘😘🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷♥️
  • محمد IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   60 11
   چه شود اگر سوخو ۳۵ ها بیان اینجا
   • وحید IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
    1 0
    چرا سوخو ۳۵ مگه ما قدرت ساخت نداریم ما باید همیشه در این فکر باشیم که اونجارو پر از جنگنده‌های خیلی بهتر از سخو باشه که مال خود کشورم هست و وابسته ی بیگانه نباشم بجوز مردم خود کشورم ایران چون قققققققدرت اون داریم
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   84 9
   امیدوارم روزی برسد که مهندسین ماجنگنده بسازن که در دنیا نظیرنداشته باشد به امید اون روز
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   39 10
   احسنت به این تدبیر ماشاالله
  • علی IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   80 39
   سلام ودرود برامام خامنه ای ونیروهای نظامی وانتظامی ولایی ایران اسلامی.ایکاش همزمان درساخت هواپیماهای مسافربری خوب هم فعالیت شود،چون مردم بیچارها همش ازهواپیماهای قدیم استفاده میکنند.ممنون
  • یک ایرانیدرود IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   31 16
   درود خدا به شما دلیر مردان ارتش وسپاه که طلایه دار دفاع از انقلاب و مرزهای ایران زمینید درود به غیرت تان بلای شما بخورد به سر وطن فروشان بی غیرت
  • یک ایرانی IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   27 33
   زیر این نظرات جای وطن فروشان نیست که حدف بزنند این جا جای با غیرتان و دوستدارن وطن با هر تفکری است چون عاشق ایران ایرانیند
  • علی‌رشیدی IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   35 16
   ایولداره‌این‌قدرت‌وتفکر
  • سعید IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   34 14
   هرچقد تولید کنید ازآلمان نازی که بیشترنمیشود جنگ هیچگاه برنده ندارد دوطرف بازنده هستند ای کاش سیاسیون روی جوانان تحصیل فرهنگ اشتغال واقتصاد سالم سرمایه گذاری میکردند وبرقلوب مردم حکمفرمانی بازده اش بسیاربیشتر خواهد بود
   • حسن IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    3 4
    دوست عزیز هر چیزی جای خود بخش نظامی و اقتصادی هرکدام بودجه های جداگانه ای دارد و بهتر است بگویم در کنار قدرت نظامی بالا اقتصاد بهتری هم داشته باشیم بهتره میشه
  • بابک ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   10 25
   این کار خیر کی قرار اتفاق بیفته و اسرائیل را بزنید
  • احمدی IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   43 9
   این پیشرفت ها باعث غرور ملی است ،ولی متاسفانه فقر و نارضایتی که خیلی هاش هم بر میگرده به مدیریت ضعیف بعضی مسولان باعث میشود که مردم این افتخارات را نتوانند ببینند
  • ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   14 2
   این خیلی عالیه که تونل برای سلاح‌های جنگی داریم ونگهداری می‌شود اما فکر زلزله وانفجار ناگهانی رو هم کردید که چه فاجعه ای اتفاق خواهد افتاد از انفجارها وزلزله های پیش آمده باید درس کرفت البته هرچه خدا بخواهد می‌شود اما احتیاط هم شرط عقل هست آرزو میکنم هیچ وقت برای ملت ومردم وکشور ما اتفاق بدی نیفته
  • حاج حسین IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   2 4
   سلام،خدا قوت،آیا در این شهر زیرزمینی ،بان پرواز هم تعبیه شده ؟ ضمنا با توجه به سطح سوخت سوز بالاجنگنده ها ،آیا هواکش های قوی جهت نقل و انتقال مناسب اکسیژن لازم در نظر گرفته شده ؟
   • وحید IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
    3 0
    ببخشید مهندس حاج حسین در نظر نگرفتند میشه تشریف ببرید هم باند و هم سیستم تهویه رو راه اندازی بفرمایید!!! در عجبم این چه سئوالی بود که پرسیدی!!!
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   3 4
   این پایگاه های هوایی فقط جنگده های پیشرفته کم داره.این پایگاه های بدون جت جنگی پیشرفته خطر خاصی رو برای دشمن ایجاد نمیکنه.ولی موشک و پهباد ب کار رفته در این پایگاه های زیر زمینی بسیار تاثیرگذاره
  • سلام ماشاالله به اقتدار جمهوری اسلامی IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   18 5
   ماشاالله به اقتدار جمهوری اسلامی همین ها ترس در وجود دشمنان انداخته که قدرت جنگ را با ما ندارد وبه حیله وتحریم متوسل میشه زنده باد اسلام و جمهوری اسلامی
  • حسن صادقی IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   12 3
   پاینده باد ارتش وسپاه ابرقدرت
  • احمد IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   20 5
   درود به شرفتان جانم فدای ایران
   • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
    28 9
    ارتشی وسپاهی دولشکر الهی خدا قوت دلیر مردان
  • سعید IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   21 5
   زنده باد ایران ، مرگ بر آمریکا ، اسراییل
  • جمیله فیروزآبادی IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   27 23
   ما پایگاه نظامی و موشک فلان نمیخوایم اگه خیلی هنردارید تورم بیارین پایین قیمتها رو بیارین پایین ما زندگی میخوایم نه سلاح کشتار زمانی به خودتون افتخار کنید که مردم زندگی راحت دارن ازشماراصی هستن
   • جان فدا IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
    2 1
    سلام. اگه هرکس به وظیفه خودش عمل کنه همه چیز به خوبی پیش میره. نیرو مسلح به وظیفه خودش عمل کرده. نتیجه اش هم مشخصه. توان دفاعی لازمه هر کشوری هست. حتی سویس
   • حسین نوروزی IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
    1 1
    میشه شما لطف کنید دهن گوشادتونو ببندید اگر همین بندها ی مخلص خدا نبودند داعش فروخته بودتو رو به عربها
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   15 16
   الهی که درپناه خداوندیکتاهمیشه پیروزوسربلندوسلامت باشید.بهتون افتخاااارمیکنیم.
  • سجاد IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 2
   انشالله توی عمل هم اینطور بدرخشید
  • علی IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   14 3
   با عرض سلام خدمت مقام معظم رهبری فرماندهي کل قوا واقعا به ایرانی بودنم افتخار میکنم خداوند حافظ کلیه خدمتگزاران این کشور امام زمانی باشد انشالله.
  • حمید IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   9 2
   همیشه موفق باشید
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   13 4
   ماشاالله به این همه اقتدار
  • علی IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   5 2
   سلام و درود و خسته نباشید برشما شیر مردان میهن اسلامی و ارتش و سپاه انقلاب اسلامی. چقدر غرور آفرین . ماشاالله. پرچم ایران همیشه و هر جا بالاست. جانم فدای رهبر و کشورم جمهوری اسلامی ایران
  • حسن US ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   8 4
   کور شود آنکس که نتوان دید پاینده ایران سر بلند۹۴۳
  • محمد IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   12 10
   مردی از لرستانم.خبرنگار عزیز این اخبار شما به درد مردم نمی خوره لطفا محرمانه به مقامات گزارش دهید.این آ بزار نظامی باعث می شود دلار ارزان وسفره مردم آبرودار بشه؟ نه پس من اسمش را خزعولات می گزارم
  • علی IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 11
   کی شهر زیر زمینی موشکهای هایپر سونیک رو رونمایی میکنید . ما منتظر دیدن این شهرکهای هایپر سونیک هستیم
  • احمد IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   13 3
   سلام افرین ارتش خسته نباشید زنده باد ایران وایرانی ما خوشحالیم خداروشکر
  • بهرام IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   6 2
   اینارو بیشتر نشون بدید توهمه بدونن اقتداریعنی چی ....اینارو نشون بدید تاکشورای ترکیه وازربایجان فسقلی برامون شاخ نشن ...
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   17 1
   این پیشرفت باعث سرافرازی ملت است ولی کاش در تمام زمینه‌ها چنین پیشرفتی داشتیم!!!!
  • ع م IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   16 1
   خداقوت ای دلیرمردان شجاع ایران
  • محمد IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   9 1
   سلام وقتی قدرت ایران به رخ دشمنان کشیده می شود چیزی جز شکر خدا و یا شهدا برایم طلایی نمی شود من به قربان خاک کف پای سربازان قیور ایران
  • جمشید IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 2
   درودبر رهبر عزیزم خامنه ای
  • عباس IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   5 1
   اسوده بخواب که شیران ایران بیدارند درود یا علی
  • یه هم وطن IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 1
   دمتون گرم زنده باشید
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 2
   نوکر همتونم که همتون نسبت به امام انقلاب و نیروی سپاه و ارتش یک نظر داری اونم پتشون هستید
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 4
   زنده باد ایران
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 1
   سلام خسته نباشید میگویم به سپاهیان وارتشیان وافتخار میکنم به‌ این همه قدرت ایران عزیزم وتبریک به رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران که خداوند سلامتی وطول عمر برایشان بدهد انشاالله
  • محب پور غلامرضا AE ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   11 2
   تو دهنی به غربی ها در راس ان آمریکا و انگلیسی و کروه اسرائیل غاصب شهر عقاب ۴۴ مبارک باشد و
  • محب پور غلامرضا AE ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 0
   تو دهنی به غربی ها در راس ان آمریکا و انگلیسی و کروه اسرائیل غاصب شهر عقاب ۴۴ مبارک باشد و
  • حسین IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 0
   احسنت خدا قوت
  • قاسم IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 0
   دستای سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی رامیبوسم خداقوت جانم فدای رهبرم سیدعلی
  • قاسم IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 0
   دستای سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی رامیبوسم خداقوت جانم فدای رهبرم سیدعلی
  • ایراتم IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 0
   خیلی دوستون داریم، خدا قوت
  • IR ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 0
   اگه قدرت نباشه ن علمی هست ون اقتصادی
  • ک IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 0
   خدایا شکرت۰روزبه روز ترس کفار از قدرت ایران اسلامی بیشتر ولرزه برآنان خواهد افتاد۰باعث افتخاره۰خدا کافران را ذلیل خواهد کرد۰الحمدالله
  • داوود IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 0
   ماشاالله زیر سایه پدر مملکت اقامون..احسنت
  • علی ساجدی AE ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 0
   زنده باد ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، انشالله به زودی اسرائیل محو خواهد شد
  • US ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   1 1
   بهتر بود باجنگندهای بهتری مثل f14میگ ۲۹تو این شهر زیر زمینی فیلم برداری میشد
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 3
   منابع ابی ایران را نابود کردید تمام طبیعت ایران را به فنا دادید زلزله هایی که تو ایران شد بخاطر این زیر زمینهای به اصطلاح نظامی بوحود اوردید که چی بشه دنیا را هم گرفتید. قدرتمند دنیا هم شدید. وقتی همه جارا نابود کردید.به چه درد میخورد. اصلا نمیتونم اینهمه بی رحمی را درک کنم.
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   3 0
   ایول دارید
  • فرشید IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 1
   دمه بو بچه های نیرو هوایی گرم
  • یک هم وطن IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 1
   خواهش میکنم هرچه زود تر سو خو 35ها را تحویل بگیرید وتو این پایگاه قرار بدید زنده باد ایران
  • حمید IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 0
   ای کاش مثل نیروهای نظامی که فرمانده کل سید علی هست. در امور اجرایی کشور هم فرمانده کل بود و ریاست جمهوری نداشتیم. پادشاهی برازنده توعه نه وابستگان به غرب یا شرق.
  • ایرانی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   2 0
   این یک قطره از دریایی است که لشکریان ایران عزیزمان نمایان ساخت تا دشمنان ایران حساب کارشان دستشان باشد که دست از پا خطا نکنندکه به فرموده سردارمان مااز انچه که فکرمی کنید به شمانزدیکتریم و درکمین شماهستیم
  • موسی IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   0 0
   ما هم نطر شما را داشتیم ولی دیدیم که آقا صدام حمله کرد تا همان پیشرفت های که قرار بود شما انجام بدی نابود کرد پس اگر قدرت نداشته باشی توسط گرگها تیکه پاره میشی
  • یوسف IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 0
   خداوند متعال پشت پناه ارتشی و سپاهی باد. و نابود باد بد خواهانش
  • دوست IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   1 1
   زنده باد سپاه اسلام
  • اکبر IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 1
   احسنت به این اقتدار درود فراوان
  • AE ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 1
   اینجا خانه جدیدسوخو35ها هست
   • وحید IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
    0 0
    چرا نباید جنگنده‌های پیشرفته خودمون اونجا بزاریم چرا مال ی کشور دیگه که همیشه در اخطیارش باشیم دنیا باید از ما تسلیحات نظامی خرید کنه نه اینکه ما خرید کنیم و این قدرت خیلی خیلی خیلی بیشتر داریم
  • زهرا IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 0
   زنده باد کشورم.👍👍👍
  • ابوالفضل IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
   0 0
   دردهای جنگ تنم آرام گرفت زنده بادایران
  • سجادولیزاده IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
   0 0
   عالی