ارمغانی: دعوت‌شدگان به تیم ملی بسکتبال لزوما بهترین‌ها نیستند

سرمربی تیم ملی بسکتبال با اشاره به فهرست جدید این تیم، در مورد ترکیب ۱۶ نفره، ملاک انتخاب آنها و به ویژه دعوت از بازیکنی که پیش از این خداحافظی کرده بود، توضیح داد.

سعید ارمغانی که روز سه شنبه فهرست ۱۶ نفره مورد نظرش برای حضور در دور جدید تمرینات تیم ملی بسکتبال و آماده سازی شرکت در پنجره پایانی انتخابی جام جهانی را اعلام کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پیش از این هم اعلام کرده بودیم که اردوی تیم ملی از ۲۱ بهمن ماه آغاز می شود. به همین دلیل با در نظر گرفتن اینکه بازیکنان پنجشنبه (۲۰ بهمن ماه) در لیگ بازی دارند، اسامی اردونشینان را پیش از دیدار این هفته اعلام کردیم تا دعوت شدگان بتوانند با اطلاع از وضعیت شان، کارهای لازم را برای سفر به تهران و حضور در محل اردو انجام دهند.

وی در مورد ترکیب اردونشینان و ملاک انتخاب آنها تصریح کرد: برای انتخاب هر یک از ۱۶ بازیکن دعوت شده یک ملاک داشتیم. اینگونه نبود که با یک متر و معیار واحد ترکیب اردونشینان را انتخاب کرده باشیم. در واقع شرایط امروز تیم ملی، حریفانی که در پنجره ششم داریم، چگونگی رویارویی با آنها و نیاز تیم ملی، شرایط بازیکنان و بهره مندی از نظرات کارشناسی، همه و همه در مشخص شدن اردونشینان تعیین کننده بود.

سرمربی تیم ملی بسکتبال با اشاره به مصدومیت حامد حدادی و اینکه تیمش این بازیکن را در این پنجره در اختیار ندارد، خاطرنشان کرد: بسکتبال برای این پنجره حساس، لیدر خودش را در داخل زمین و خارجِ آن از دست داد. این مسئله هم تاثیر زیادی در انتخاب اردونشینان داشت.

ارمغانی با بیان اینکه در مجموع تلاش این بود که بر اساس نیازی تیم ملی از بهترین ها در اردو و در نهایت ترکیب اصلی بهره مند بشویم به یک نکته اشاره کرد و گفت: بازیکنانی که به اردوی تیم ملی بسکتبال لزوما و صرفا بهترین های بسکتبال نیستند و نفراتی هم که دعوت نشده اند، از نظر منِ سرمربی ناتوان و ناشایست برای حضور در تیم ملی نیستند. مسئله این است که در این مقطع با در نظر گرفتن مجموع شرایط و نیازهای تیم ملی، انتخاب مان این بازیکنان بوده است.

ارمغانی: دعوت‌شدگان به تیم ملی بسکتبال لزوما بهترین‌ها نیستند

وی تاکید کرد: ۱۶ بازیکن دعوت شده به تیم ملی بسکتبال انتخاب من و همکاران برای صرفا اردوی پیش رو و حضور در انتخابی جام جهانی هستند. ما فعلا روی این رقابت ها و و پنجره ششم و پایانی آن تمرکز داریم . در مورد اردوهای آینده و مسابقات دیگر به وقتش برای تعیین اردونشینان و ترکیب اصلی تصمیم می گیریم. بنابراین اینکه امروز بازیکنی وارد اردو شده است به منزله ادامه دار بودن قطعی موقعیتش نیست و اینکه بازیکنی در اردو نیست هم به منزله دور بودن همیشگی اش نخواهد بود.نیاز تیم ملی و شرایط بازیکنان دو فاکتور عمده است که در هر مرحله بر اساس آن برای معرفی اردونشینان تصمیم می گیریم.

«این صحبت در حالی مطرح می شود که آرن داودی پس از سال ها در ترکیب اردوی تیم ملی بسکتبال قرار گرفته در حالیکه او اصلا از تیم ملی خداحافظی کرده بود. صحبت شما در مورد آرن داودی هم صدق می کند و اینکه اصلا بر چه اساس از بازیکنی که پیش از این اعلام خداحافظی کرده بود، مجدد دعوت شده است؟»

سرمربی تیم ملی بسکتبال در واکنش به این موضوع و پرسش مطرح گفت: آرن داودی سال ها همراهِ تیم ملی بسکتبال ایران بوده است. میادین بین المللی و موقعیت های حساس را به خوبی می شناسد. علاوه بر تجربه، شخصیت و نوع بازی می تواند کمک حال تیم ملی در این اوضاع و احوالی که با آن مواجه هستیم، باشد. به همین دلیل شخصا با او صحبت کردم و از خواهش کردم تا بتوانم از حضورش در ترکیب تیم ملی استفاده کنم.

«پیش از این مهدی کامرانی هم با وجود خداحافظی به تیم ملی دعوت شد اما مجدد کنار گذاشته شد»، ارمغانی در واکنش به این موضوع گفت: من مجدد تاکید می کنم که بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی صرفا پنجره پایانی انتخابی جام جهانی هستند. با آرن داودی هم صرفا برای این پنجره صحبت شده است. او هم به خاطر عرق ملی که دارد این خواسته من را پذیرفت. هم آرن داودی و هم مهدی کامرانی را به خوبی می شناسم. اصلا نباید به گونه ای با آنها رفتار شود که به اصطلاح بازیچه دست شوند اما اصولا تصمیمات من در مورد انتخاب بازیکنان مرحله به مرحله است و الان هم صرفا برای پنجره پایانی انتخابی جام جهانی تصمیم گرفته ام.

وی همچنین گفت: بعضا بازیکنان پست های مختلف همه ویژگی های لازم برای حضور صد درصدی در یک پست را ندارند. بنابراین در دعوت از بازیکنان به این مسئله هم توجه داریم و اینکه برای هر پست بازیکنانی با خصوصیات و استایل های مختلف دعوت می شوند. این هم ملاک دیگری است در تعیین ترکیب اردونشینان.

سرمربی تیم ملی بسکتبال در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برنامه های تمرینی تیمش توضیح داد و گفت: تقریبا چهار روز و نصفی در تهران می کنیم سپس به ژاپن سفر خواهیم کرد. فرصت فوق العاده کمی داریم و باید در همین زمان کوتاه به خیلی کارها رسیدگی شود. بازیکنان در شرایطی وارد اردو می شوند که درگیر بازی های لیگ بوده اند. این مسئله از یک حیث خوب است و کمک حال اما باید در اغاز اردو آنها را به اصطلاح فِرِش کنیم و خستگی روحی و جسمانی شان را بگیریم. درعین حال باید یک مرور تمرینی بر روی کارهای که پیش از هم در تمرینات تیم ملی روی آنها تاکید داشتیم، داشته باشیم و همزمان با توجه به غیبت حامد حدادی و تغییرات تاکیتیکی لازم، تمرینات بسکتبالی ویژه این تغییرات را هم ارائه دهیم. همه اینها باید در مدت زمان کوتاه حضور در تهران انجام شود. بعد از آن هم به ژاپن می رویم.

ارمغانی: دعوت‌شدگان به تیم ملی بسکتبال لزوما بهترین‌ها نیستند

ارمغانی در مورد برنامه های تمرینی در ژاپن و اینکه «بالاخره دیدار تدارکاتی در این کشور انجام خواهد شد؟»، گفت: برنامه های تمرینیِ تهران را در ژاپن با فشار و جدیت بیشتری در ژاپن دنبال می کنیم آنجا کارمان سخت تر خواهد بود. بازی تدارکاتی هم منتفی است چون تا به امروز با وجود پیگیری های زیاد در این زمینه به نتیجه نرسیدیم و پاسخ منفی از تیم های باشگاهی ژاپن گرفته ایم.

وی در مورد چرایی این مسئله گفت: تیم های باشگاهی خوب ژاپن بازیکنانی با ملیت های مختلف دارند که خیلی از آنها این روزها درگیر تیم ملی کشورشان هستند. بنابراین ترکیب شان نصفه و نیمه است. موضوع کرونا هم مطرح است. در هر صورت همه مسائل دست به دست هم داده تا نتوانیم حریف تدارکاتی داشته باشیم در حالیکه فدراسیون ژاپن در این زمینه کمک حال ما بود ضمن اینکه از طریق مربی ایرانی یکی از تیم ها (محمد عابدینی) هم موضوع را پیگیری کردیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال در پایان پاسخ به این پرسش که «در غیاب حامد حدادی مسئولیت کاپیتانی تیم ملی با کدام بازیکن است؟»، گفت: در این زمینه به جمع بندی رسیده ایم و گزینه موردنظر مشخص است. کاپیتان جدید بعد از آغاز تمرینات و اطلاع رسانی به خود بازیکنان، به صورت رسمی معرفی می شود.

کد خبر 5703709

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha