تلاش قوه قضائیه برای جلوگیری از تشکیل پرونده‌ کثیرالشاکی

رییس قوه قضاییه گفت: تلاش داریم تا پرونده‌های کثیرالشاکی ایجاد نشوند و مالباختگان این پرونده‌ها نیز به حقوق خود دست یابند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، امروز پنجشنبه ۲۰ بهمن ملاقات مردمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضائی بویژه مالباختگان پرونده‌های کثیرالشاکی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان این ملاقات که در ادامه دیدارهای مردمی خود با هدف رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم و همچنین آسیب‌شناسی روندها و رویه‌های موجود در واحدهای قضائی برگزار شد، به مدت ۴ ساعت در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه، با ۴۰ تن از شهروندان و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضا پیرامون ۱۷ پرونده، ملاقات کرد و ضمن قرار گرفتن در جریان مسائل و مشکلات آنها به صورت موردی دستورات مقتضی را صادر کرد.

پرونده‌های کثیرالشاکی از جمله بیشترین موضوعات و مسائل مطرح شده در جریان این ملاقات مردمی رئیس قوه قضائیه بود.

رئیس عدلیه در جریان این ملاقات مردمی، پس از استماع درخواست‌های متقاضیان و مطالعه پرونده‌های آنها، با در نظر گرفتن جهات قانونی و تناسب میان موارد مندرج در پرونده‌ها و درخواست‌های متقاضیان، دستورات لازم را به واحدهای ذی‌ربط قضائی ابلاغ کرد.

رئیس دستگاه قضا در بخشی از این ملاقات مردمی، در پاسخ به نمایندگان بیش از ۱۰۰ نفر که مبادرت به پیش خرید واحدهای مسکونی کرده بودند و فرد فروشنده، یک واحد را به چندین نفر فروخته بود، گفت: برای پیش‌خرید واحدهای مسکونی باید تحقیقات مبسوط از ناحیه خریداران صورت گیرد و نباید به صرف مشاهده یک آگهی اکتفا کرد؛ این موضوعی است که بارها از سوی رسانه‌ها و قوه قضائیه برای تنویر افکار عمومی مطرح شده است، اما متأسفانه مجدداً برخی از مردم به این کلاهبرداران که در پوشش فروشنده واحدهای مسکونی به صورت پیش‌فروش، ظاهر می‌شوند، اعتماد می‌کنند.

رئیس عدلیه در جریان ملاقات مردمی امروز، در واکنش به نماینده ۴۳ مالباخته در اصفهان که برای خرید خودرو به یک کلاهبردار متواری که خود را در کسوت فروشنده جا زده بود، پول پرداخته بودند ضمن دستورات لازم در مورد پرونده این افراد، گفت: به چه تضمینی به این فرد به ظاهر فروشنده پول پرداختید؟ شما سال گذشته این کار را انجام دادید؛ یعنی درست در مقطعی که بارها از طریق قوه قضائیه و رسانه‌ها جهت تنویر افکار و اذهان شما اعلام می‌شد که بدون اخذ تضامین لازم و اطمینان، پول خود را به کسی نسپارید.

رئیس قوه قضائیه در واکنش به ادعای مطرح شده مبنی بر اطاله رسیدگی به این پرونده نیز گفت: زمانی از عنوان اطاله دادرسی برای یک پرونده استفاده می‌کنند که کار رسیدگی به آن پرونده بدون وجه به تأخیر بیفتد، حال آنکه در این قبیل پرونده‌های کثیرالشاکی، متهمان عموماً متعدد هستند و عناوین اتهامی آنها هم زیاد است؛ از طرفی دیگر، شناسایی اموال فرد کلاهبردار، موضوع دارای اهمیتی است و چنانچه کلاهبردار دستگیر شود و چند سال هم در زندان بماند، اما پول مردم وصول نشود، فایده و نفعی برای مالباختگان ندارد.

رئیس قوه قضائیه در جریان این ملاقات مردمی اظهار داشت: با تدابیر و تمهیداتی که در بخش‌های مختلف قوه قضائیه در شوؤن مختلف اتخاذ شده، تلاش داریم تا جایی که امکان دارد پرونده‌های کثیرالشاکی ایجاد نشوند و مالباختگان این پرونده‌ها نیز به حقوق خود دست یابند؛ در این قبیل پرونده‌ها مشاهده می‌کنیم که افرادی به شخص یا مؤسسه‌ای مبالغی را پرداخت کرده‌اند و آن شخص یا مؤسسه بواسطه سو نیت و در راستای کلاهبرداری یا بواسطه به مشکل خوردن، نتوانسته تعهدات خود در قبال این افراد را عملی کند؛ لذا حجم بالایی از پرونده و شکات به دستگاه قضائی سرازیر می‌شدند.

وی بیان داشت: بر همین اساس، ما از طریق اطلاع‌رسانی و آسیب‌شناسی توسط معاونت پیشگیری دستگاه قضا و مرکز رسانه قوه قضائیه و سایر بخش‌های ذیربط، اقداماتی را در این راستا برای تنویر اذهان مردم انجام دادیم تا بدون اخذ تضامین لازم و شناخت کامل، پول خود را در اختیار غیر قرار ندهند؛ همچنین به مسئولان ذیربط در دادسراها نیز در قالب بخشنامه و حتی به صورت موردی تاکید کردیم که در قبال اشخاصی که در پرونده‌های کثیرالشاکی، از آنها شکایت شده و مشتکی‌عنه هستند به گونه‌ای تدبیر و اتخاذ تصمیم کنند که وصول و بازگرداندن پول مردم و مالباختگان در این قبیل پرونده‌ها با مشکل مواجه نشود. ‌

کد خبر 5705115

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • مهران شفیعی IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
   0 0
   من نزدیک به سه سال یک پرونده داشتم که بعدازیک سال هفت ماه ازبازپرسی باگرفتن کیفرخواست ۷صفحه ای و۲۲دلیل دال برمحکومیت متهمین ودوباره گرفتن رای ازدادگاه کیفری که تعدادصفحات پرونده ۱۱۰۰برگ شده بود ولی درجلسات بازپرسی جلوی بازپرس پرونده منوتهدیدبه نقض رای درتجدیدنظرکردن وهمون هم شدباسه خط پرونده بسته شد